Odeon (Odeion- Odeum) nedir? - Yorum Güncel

Odeon (Odeion- Odeum) nedir?

06.01.2020
Odeon (Odeion- Odeum) nedir?

Odeon nedir? sıkça arama motorlarında aranıyor. Odeon ne demek? Antik Dünya’daki yeri ve önemi, hangi antik kentlerde görülebilir, arkeoloji terimi hakkında, gibi sorularınıza yorumguncel.com’un Antik Dünya Sözlüğü’nde bulabilirsiniz!

Odeon hakkında bilgi

Antik Kentleri gezerken bir çok bilmediğimiz daha önce görmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Elbette bu terimler bir zamanlar gezdiğimiz kentlerinin kalbinin attığı yerlerdi. Her yapının kendine özgü bir adı ve bir yapılış amacı vardı. Her ne kadar en popüler eserler tiyatrolar, stadyumlar olsa da bu gün hayatımızda bulunan birçok mimari eserin temeli antik dönemde atılmıştır.. Peki günümüzde mimarlığın önemli sembollerinden biri olan yapı nedir?

Odeon nedir?

Odeon, Antik Yunan kentlerinde konser verilen, şiir okunan, müzik yapılan basamaklı üzeri kapalı yapılara verilen addır. Üst kısmının kapalı olması müzik açısından önem arz eder. Bugünkü anlamda Amfi tiyatroya benzer bir yapıdır. Bazı kentlerde odeon’lar aynı zamanda meclis yani Bouleuterion olarak da kullanılıyordu. Bu açıdan farklı alanlar içinde kullanılan bu yapıların günümüze kadar ulaşan bir yapı yoktur. Bu yapıların diğer adı Odeum ya da Odeion’dur. Oditoryum da denildiğine rastlanmaktadır.

Hangi Antik kentlerde görülebilir?

Odeon’lara Türkiye’de Ephesus(Efes), Kibyra, Afrodisias, Aspendos gibi kentlerde görülebilir.

Kibyra Antik Kenti: Atların ve gladyatörlerin militarist şehri

Aspendos Antik Kenti : Tiyatrosu ile ünlü ihtişamlı kent

Afrodisias Antik Kenti : Ara Güler’in Keşfettiği Kent

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.