Olympus Mons : Güneş Sistemi’nin en yüksek dağı

25.10.2019
Olympus Mons : Güneş Sistemi’nin en yüksek dağı

Güneş sistemi’nin en yüksek dağı hangi gezegendedir? Sorusunun cevabını merak ediyorsunuz? Güneş Sistemi’nin en yüksek dağı nerededir? Dünya’nın en yüksek dağı hangisidir? Olimpos Dağı Mars kaç metredir? Olympus Dağı nerededir? Evrenin en yüksek dağı hangisidir? Gibi sorularınıza yanıtı yorumguncel.com’da bulabilirsiniz.

Olympus Mons dağı hangi gezegende?

Güneş sisteminin en yüksek dağının Dünya üzerinde olduğunu düşünenler var ise feci şekilde yanılıyor. Zira Güneş Sistemi’nin en yüksek dağı 26400 metre yüksekliği ile Mars gezegeninde bulunan Olympus Mons dağıdır. Dünya üzerinde yer alan en yüksek yer olan Everest’in 8848 metre yüksekliğe sahip olduğunu düşünürseniz Olympus Mons dağının ne denli yüksek olabileceğini hayal etmek biraz güç olsa gerek.

Güneş Sisteminin en yüksek dağı: Olympus Mons kaç metre?

Mars gezegeni üzerinde bulunan Güneş sistemi’nin en yüksek dağı olarak kabul edilen dağı Latince adı Olympus Mons (Olimpos Dağı)  26400 metrelik yüksekliği ile bu ünvanı hak ediyor. İlk olarak 19. Yüzyılda keşfedilen bu dağ Dünya üzerinde bulunan en yüksek yer olan Everest’in tam 3 katı yüksekliğindedir. Dünya üzerinde dağların yükseklikleri deniz seviyesi üzerinden ölçülüyor ancak Mars’ta deniz olmadığı için Olympus Mons dağı için farklı bir ölçüm yöntemi kullanılmış. Bilim İnsanları Mars’ın yüzeyinde bulunan kraterler, dağlar ve düzlüklerin ortalama yüksekliğini baz olarak yaptığı kıstas ile Olimpos Dağı dağı’nın yüksekliği belirlenmiş. Buna göre Mars’ın yarıçapı 3.390 olarak baz alınarak yarıçap üzerinden sıfır metre yani Dünya üzerindeki deniz seviyesi oalrak kabul edilmiş.

Çapı 600 kilometre zirvesi geniş bir ova

Olympos Mons (Olimpos Dağı)’nın ortalama çapının ise 600 km’lik bir alanda olduğu ölçülmüş. Mars’ın yüzeyinde oldukça dik bir biçimde yükselen dağda bazı noktalarda 8 km’lik uçurumları da üzerinde barındırıyor. Dağın zirvesi ise çok çok yükseklerde bulunan bir ovayı andırıyor.

Olympus Mons’un zirvesi uzaya uzanıyor

Olympus Mons dağının yüksekliği o kadar ciddi anlamda fazladır ki Mars’ın atmosferinin dışına çıkmaktadır. Mars’ta eğer yaşam olsaydı, Olympus Mons dağının zirvesine çıkmak aynı zamanda uzaya çıkmak olacaktı. Dünya üzerinde bulunan Mauna Kea dağının deniz seviyesi üzerinden yüksekliği 4205 metredir. Ancak deniz seviyesi baz alındığına Maune Kea dağı Everest Dağı’ndan 1350 metre fark ile 10203 metre ile Dünya’nın en yüksek dağı olduğu hesaplanmaktadır. Ancak yine de Dünya üzerinde en yüksek yer Everest’tir.

Olympus Mons’un adının kökeni

Dünya üzerinde Yunanistan ile Kuzey Makedonya arasında bulunan Olimpos Dağı’ndan esinlenerek ismi konulan dağ, Yunan mitolojisindeki Olympus tanrıların kralı gökyüzü ve şimşek tanrısından adını almaktadır. Ayrıca ülkemizde de Antalya’da da aynı isim de bir dağ bulunmaktadır.

Bunun gibi içeriklerimiz için bizi takip edin.

YORUMLAR