Patara Antik Kenti Tarihçesi | Nerede | Nasıl Gidilir? - Yorum Güncel

Patara Antik Kenti Tarihçesi | Nerede | Nasıl Gidilir?

Patara Antik Kenti, hangi şehirdedir? nerededir? Nasıl gidilir? Ziyaret saatleri kaç? Giriş Ücreti ne kadar? Caretta Carettaların yumurtasını bıraktığı antik kent gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

29.11.2019
Patara Antik Kenti Tarihçesi | Nerede | Nasıl Gidilir?

Patara Antik Kenti, hangi şehirdedir? nerededir? Nasıl gidilir? Ziyaret saatleri kaç? Giriş Ücreti ne kadar?  Caretta Carettaların yumurtasını bıraktığı antik kent gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Patara Antik Kenti tarihi

Antalya’nın Kaş ilçesi ile Fethiye arasında bulunan Xhanthos Vadisi’nin güneybatısında yer alan bir Likya kentidir. Batı Akdeniz’de dönemin önemli kentlerinden birş olan Patara’nın tarihi Roma İmpatorluğu’ndan çok önceye dayanır. Zira Orta Tunç Çağı’na kadar dayanan bölgede bir çok buluntuya rastlanmıştır. Hitit Kaynaklarında da Patar adı ile yer aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Tepecik Akropolü’nde bulunan kalıntılar ile Tepecik’in doğu yamacında bulunan balta parçalarının Demir Çağı’na dayandığı anlaşılmıştır.

Likya’nın Başkenti Noel Baba’nın memleketi Patara

Roma öncesi dönemde de Roma İmparatorluğu döneminde de  bölgenin en önemli kentleri arasında yer almayı başaran Patara, Likya’nın uzun süre başkenti olarak kalmıştır. Likya ile Pamfilya’nın birleştirilip Roma döneminde bir bütün eyalet haline getirildiği dönemde de Patara, başkent olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Patara, Roma döneminde Anadolu tahıllarının Roma’ya gittiği önemli bir liman kentiydi. Apollon’un kehanet merkezi olarak da ünlenmiş olan kent Hristiyanlar için de Bizans Dönemi’nde büyük önem kazanmıştır. Zira Dünya’nın Noel Baba olarak bildiği Aziz Saint Nicholaos Patara’lıdır. Ve Roma’ya gitmek için Patara Limanı’ndan yola çıkmıştır. Kent ayrıca caretta caretta adı verilen su kaplumbağalarının asırlardır yumurtalarını bıraktığı değerli bir alandır.

Patara’nın Hristiyanlık için önemi

İmparator Konstantin’in emri ile toplanan İznik Konsili’nde de Likya’nın tek imza yetkisine sahip olan kişisi Patara psikoposu Eudemos olmuştur. Bu bilgiden de anlaşılacağı üzere Hristiyanlık için böylesine önemli bir toplantıda kentin psikoposunun söz sahibi olması kentin dini açıdan da gözde olduğuna işarettir.

Patara Antik Kenti Yapıları

Antik kent bünyesinde barındırdığı yapılar ile de dikkati çeker. Özellikle Akdeniz gibi ticaretin yoğun olduğu bölgede Granarium adı verilen 3 hububat deposundan birinin bu kentte olması kenti, dönemin en önemli liman merkezine dönüştürmüştür. Kentin kaderini de bu özellik tayin etmiştir. Liman kenti olan Patara, Eşen Çayı’nın taşıdığı alüvyollar ile limanının altının kum dolması ile gemilerin yanaşmasına elverişli konumunu yitirmiş ve zamanla önemini kaybetmesine neden olmuştur. Kent Millattan önce 150’lili yılarda büyük depremle sarsılmış ve yeniden inşa edilmek durumunda kalmıştır. Kentte bulunan 6000 kişilik tiyatro, Meclis binası, Agora, Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı, Liman, Su yolları, delikli kemer görülmesi gereken önemli eserlerden bazılarıdır. Aynı zamanda kentte bir zamanlar bulunan Patara Deniz Feneri bulunduğu da bilinmektedir ve kalıntıları da mevcuttur.

Patara Antik Kenti nasıl gidilir?

Patara Antik Kenti’ne Antalya’nın Kaş ilçesinden Ovagelemiş Köyü’ne giderek ziyaret edilebilir.

Patara Antik Kenti ziyaret saatleri

Yaz Dönemi: 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim)

Kış Dönemi: 08:30-17:00  (3 Ekim-14 Nisan)

Patara Antik Kenti giriş ücreti ne kadar?

2019 yılı itibari ile 24 Liradır.

Antik kentleri Antik Dünya Rehberimiz ile keşfedin!

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR