Sagalassos Aşıkların ve İmparatorların Kenti - Yorum Güncel

Sagalassos Aşıkların ve İmparatorların Kenti

Sagalassos Antik Kenti nerede? Sorusu arama motorlarında aranmaya devam ediyor. Sagalassos Antik Kenti’ne nasıl gidilir? Sagalassos Antik kenti hangi şehirde? Sagalassos Antik Kenti Unesco Kültürel Miras listesinde yer alıyor mu? Sagalassos Antik Kenti’nin giriş ücreti ne kadar? Gibi soruların yanıtlarını yorumguncel.com’dan bulabilirsiniz.

13.10.2019
Sagalassos Aşıkların ve İmparatorların Kenti

Sagalassos Antik Kenti, Aşıkların ve imparatorların kenti olarak bilinen Sagalassos Antik Kenti, yakın zamana kadar adı çok duyulmamış tarihi bir kültür mirası idi. Son 2 yılda popüleritesi artan Antik kent, Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi Milattan önce 3000 yıllarına dayanan Sagalassos, 2009 yılında UNESCO tarafından geçici kültür mirasları listesinde yer aldı. Tarihte Büyük İskender’in almakta en çok zorlandığı Anadolu kentlerinden biri olması ile bilinen Sagalassos, 5 yıllık tarihi ile ziyaretçilerini adeta mest ediyor. Roma mimarisinin en önemli örneklerini taşıyan kent, dönemin en iyi seramik yapılan 5 kentinden biri olarak biliniyor. 1989 yılında başlanan kazılardan günümüze kadar önemli aşamalar kaydedilen Antik Kentte, ziyaretçi sayısı da her geçen yıl artıyor. 1750 metre yüksekliği ile çevresine hakim bir konumda kurulan Sagalassos, Antoninler çeşmesi, Agoraları, Roma Hamamları, Macellum yapısı ve dans eden genç kızlar bulunan duvar figürleri ile dikkatleri çekiyor. Belçikalı Leuven Üniversitesi Profesörü Marc Wawlkens tarafından başlanan kazı çalışmalarını bu gün aynı üniversiteden Jeroen Poblome sürdürüyor.

Sagalassos Antik kenti ne zaman kesşfedilmiş?

9 bin kişilik antik tiyatrosu ile ilgiyi hak eden Sagalassos Antik kenti, 18. Yüzyılda Anadolu’yu gezen Avrupalı gezginler tarafından keşfedilmiştir. Sagalassos’un ismi de bu dönemde bulunan taşların üzerinde yazan yazılardan öğrenilmiştir. Ülkemizin göller yöresi denilen bölümünde bulunan Antik kent, su konusunda elverişli, savunma açısından avnatajlı bir bölgede bulunması nedeniyle de döneminin parlak kentleri arasında yer almayı başarmıştır. Bir dağ kentine göre çok daha ihtişamlı olan Antik Kent, İmparator Augustus döneminde yapılanması yoğunlaşmış ve İmparator Hadrian döneminde tüm ihtişamı ile bölgenin en önemli merkezi olmuştur.

Sagalassos’a giriş ücreti ne kadar?

Aşkların, imparatorların ve ihtirasların kenti olarak adlandırılan Sagalassos, özellikle son yıllarda ziyaretçi akınına uğramaya başlamıştır. Burdur’un Ağlasun ilçesinde yüksek bir mevkide bulunan Antik yapının ulaşım konusunda iyileştirmeye ihtiyacı olduğu düşünülmektedir. Sagalassos Antik Kenti’ne giriş ücreti 14 TL’dir. Yaz döneminde 09.00-20.00, kış döneminde ise 8.30-17.30 saatleri arasında geziye uygundur.

Sagalassos’a nasıl gidilir?

Psidya coğrafyasının en önemli roma kenti olan Sagalassos’a nasıl gidilir? Sorusuna yanıtımız ise Google haritalara Burdur Ağlasun, örenyeri yazmanız yeterli olacaktır.

Antik Dünya hakkında bilgi edinmek için ANTİK DÜNYA REHBERİ‘ni takip edin!

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.