Sardes Antik Kenti : Lidyalıların başkenti (Manisa) - Yorum Güncel

Sardes Antik Kenti : Lidyalıların başkenti (Manisa)

31.10.2019
Sardes Antik Kenti : Lidyalıların başkenti (Manisa)

Sardes Antik Kenti nerededir? Soruları arma motorlarında sıkça aranıyor. Sardes Antik kentine giriş ücreti ne kadar? Ne zaman kuruldu? Antik kente ulaşım ve tarihi hakkında detaylı bilgiye yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sardes Antik Kenti Hakkında Bilgi – Tarihçe

Lidyalıların başkenti olarak bilinen Sardes Antik Kenti Manisa-Salihli’nin Sart beldesi içinde bulunmaktadır. Kent, Sard Antik Kenti olarak da anılır. O dönemde bugünkü Manisa ili Magnesya ismi ile biliniyordu. Milattan önce 13.yüzyılda kurulduğu bilinen kent M.S. 14.yüzyılda yıkıldığı bilinmektedir. İsmi turuncu kuvars taşı anlamına gelen ‘Sard’ kelimesinden gelmektedir. Antik çağda kuvars taşı bu bölgede çıkarıldığı için bu isim ile anılır. Parayı bulan uygarlık olarak bilinen Lidyalılar, Manisa Salihli’de kurdukları bu başkentte dönemin en zengin merkezinden biri haline geldi. Bu zenginliğin sebebi yalnızca para basılması değil para ile birlikte ticaretin gelişmesi ile oldu. Bunların yanında tarım ve hayvancılık, ticaret ve altın madenciği de yapılıyordu. Krezüs’ün yani Karun vatanı olarak bilinen Sades Antik Kenti  dünyaca bilinen ve önde gelen şehirleri arasındaydı. Kentin bu özelliği ticareti geliştirmiş ve tarihteki ünlü kral yolunun başlangıcına ön ayak olan şehirdir.

Zenginliğinin tarihçesi M.Ö.7.yüzyılda zenginleşen Sardes Antik Kenti M.S. 7.yüzyılda Bizans dönemine kadar olan zaman diliminde bu zenginliğini korumaya devam etmişti. İdari, ulaşım ve ticari anlamdaki bu zenginliği korumayı başaran bir başkent olmayı başarmıştı. M.S 17.yüzyılda büyük bir deprem ile sarsılan Sardes Antik Kenti Roma döneminde yeniden inşa edildi.

Sardes Antik Kenti Hristiyanlığın batıya yayılmasında rol oynayan Batı Anadolu’da bulunan yedi kiliseden birine sahiptir. Dini açıdan da önemli bir yere sahip olan antik kentin bu kilisesi İncil’de de anlatılmaktadır.

Sardes Antik Kenti’nde bulunan yapılar

Ticaretin ve kral yolunun başkenti olan bu antik kentte birden çok tarihe şekil verecek yapı bulunmaktadır. Emsalsiz bir kent planlamasına sahip Sardes Antik Kenti’nin Mezopotamya dışındaki en büyük savunma duvarları ile çevrelenir. En görkemli İon düzeni tapınakları barındıran kent içinde bulunan en önemli Roma dönemi eserlerinden olduğu bilinen antik dünyanın en büyük havrasına(Yahudi tapınağı) sahiptir. Kalenin içinden Paktolos Çayı akar ve bu çay alüvyon altınları ile ünlüdür.

Sardes Antik Kenti (Manisa) Paktolos Çayı’nın aktığı çeşme

Antik Tiyatro

Tarihin bilinen ilk antik tiyatrosu Sardes Antik Kenti’nde bulunmaktadır. Bugün hala kazı çalışmaları devam edilen bölgede her geçen gün tarih gün yüzüne çıkarılmaktadır.

Kraliyet Mezarları

Tarihte ‘Bin Tepeler’ ismi ile anılan Kraliyet Mezarları Sard’ın yaklaşık olarak 5 km kuzeyinde bulunmaktadır. 85 adet mezar bulunan Bin Tepeler seçkin Tümülüs mezarlarını barındırır ve Lidyalıların en dikkat çekici simgelerinden biridir. Bu alan dünyanın en büyük Tümülüs(höyük) alanıdır.

Artemis Tapınağı

Ay Tanrıçası olarak bilinen Artemis’e adanmış olan bu tapınak tamamıyla mermerden yapılmıştır.

Sardes Sinagogu

Sardes Sinagogu keşfinin ardından tarihte tartışılan Roma döneminin Yahudilik ile ilgili varsayımlarının çekilmesine sebep olmuştur.  Antik dönemlere ait olan Batı diasporasında en etkiyeci sinagog olduğu bilinmektedir. Burada 80 Yunan, 7 İbrani yazıtlar ve mozaik zeminler bulunmaktadır.

Ayrıca Sardes Antik Kenti’nde Akropol, Gymnasium, Hamam, Mahkeme Binası gibi yapılarda bulunmaktadır. Bugün hala kazı çalışmaları devam eden bölge Unesco tarafından ‘Dünya Mirasları Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Sardes Antik Kenti Giriş Ücreti

Manisa Sardes Örenyeri ve Artemis Tapınağı’na giriş ücreti 14Tl’dir.

Sardes Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Nisan-Eki ayı 08.00-19.00

Kasım-Mart ayı 08.00-17.00

Sardes Antik Kenti’ne (Ulaşım) Nasıl Gidilir?

İzmir-Uşak-Afyonkarahisar-Ankara Karayolu üzerinde bulunan Sardes Antik Kenti’ne ulaşım için karayolu veya demiryolu tercih edilebilir.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.