Taksi Tahran Filmi Konusu | Oyuncuları | Yorumları

18.11.2022
Taksi Tahran Filmi Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Taksi Tahran (Taxi) filmi, konusu, oyuncuları, yorumları, vizyon tarihi, ne zaman, imdb, ekşi, izle, Netflix, film analizi, yabancı film, film eleştirisi gibi aramalarınız için yorumguncel.com’da kalın.

Taxi Tehran olarak da bilinen Jafar Panahi‘nin oynadığı ve yönettiği 2015 İran yapımı bir belgeseldir. Film, yayınlandığı yıl Panahi’ye Altın Ayı ve FIPRESCI Ödülü’nü kazandırdı ve 65. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yarışmada gösterildi. 2010 yılında Panahi’nin 20 yıl boyunca film çekmesi ve seyahat etmesi yasaklanması üzerine bir belgeseldir. Taksi , yönetmen Jafar Panahi’yi, taksi şoförü gibi davranarak Tahran sokaklarında ilerlerken Panahi’nin yeğeni Hana Saeidi canlandırıyor.

Taxi Tahran olarak bilinen film süresi 1 saat 22 dakikadır. Komedi ve dram türündeki film izleyenlerinden 7,3 imdb puanı topladı.

Taksi Tahran Film Konusu

Filmde, İran hükümeti tarafından film yapması yasaklanan Jafar Panahi, taksi şoförü kılığına giriyor ve İran’daki sosyal zorluklar hakkında bir film süreci anlatılıyor.

Bir film yapımcısı olduğunuzda ve artık film yönetmenize izin verilmediğinde, yeniden eğitim almanız gerekir. Öyleyse neden taksi şoförü olmuyorsun? Ya da daha iyisi, neden bir taksi şoförü gibi davranıp her şeye rağmen bir film yapmıyorsunuz? Jafar Panahi’nin yaptığı buydu. Şimdi sizi bir sinema bileti fiyatına taksisine binmeye, Tahran sokaklarında gezmeye ve çeşitli yolcularının şahsında Tahran insanlarını keşfetmeye davet ediyor.

Taksi Tahran Film Oyuncuları

Belgesel filmde Jafar Panahi’yi, taksi şoförü gibi davranarak Tahran sokaklarında ilerlerken Panahi’nin yeğeni Hana Saeidi canlandırıyor.

Karakterleri

Hana Saeidi – Jafar Panahi
Nasrin Sotoudeh

Filmin Fragmanı

Taksi Tahran Film Yorumları

cafer panahi’nin sadece tahran caddelerinde taksi şöförlüğü yaparak çektiği, her şeyiyle muazzam bir film. tahran bir taksideki kameradan anlatılır mı?. anlatılmış…baskı, yıldırma, özgürlüklerin gaspı… tahran’a dair her şey var… muhteşem bir film… kesinlikle izlemelisiniz…

  • islak olmayan mendil

t: cafer penahi’nin iran gerçekliğini bir taksi yolculuğu kadar yakından hissetmemize sebep olan altın ayı ödüllü filmi.

  • sahafdelisikiz

mubi sayesinde izlediğim, haksızlığa ugrayan-dusunceleri sebebi ile eleştirilen herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği, sadece tahrandaki kuralcı hayat ile ilgili değil dünyayı yönetenlerin koyduğu kuralların ahlaki görünümlü ahlaksızlığını anımsatan, oldukça hoş, tahran caddelerinde yolculuğa çıkartan bir film..

  • isimsizbimekan

yasaklı yönetmen cafer penahi’nin 2015 yapımı uzun metraj filmi.

2010 yılında tutuklanan ve 20 yıl hem film çekmesi hem de yurtdışına çıkışı yasaklanan penahi, bu filmiyle 65. berlin film festivali’nde altın ayı kazanmış. yönetmeni ülkesini terk edemezken filminin berlin’e kadar nasıl gittiği ise muamma. belki de bu bir film değildir adlı yapımı gibi bir kekin içine sakladığı usb ile başarmıştır bunu, kim bilir 🙂

  • westindies

TRT 2’de yayınlanan diğer filmler;

Yumurta Filmi Konusu Oyuncuları Yorumları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.