Taylan Biraderler Kimdir? Azizler Filmi Yönetmen – Senarist

Taylan Biraderler kimdir, filmleri, dizileri, Azizler yönetmen, Azizler senarist, Yağmur Taylan, Durul Taylan, Netflix, 2009, Barbaros, dizi, yeni film, Azizler, imdb, Vatanım Sensin, Muhteşem Yüzyıl, Vavien gibi aramalarınıza yorumguncel’den yanıt bulabilirsiniz.

14.01.2021
Taylan Biraderler Kimdir? Azizler Filmi Yönetmen – Senarist

Taylan Biraderler kimdir, filmleri, dizileri, Azizler yönetmen, Azizler senarist, Yağmur Taylan, Durul Taylan, Netflix, 2009, Barbaros, dizi, yeni film, Azizler, imdb, Vatanım Sensin, Muhteşem Yüzyıl, Vavien gibi aramalarınıza yorumguncel’den yanıt bulabilirsiniz.

Taylan Biraderler Kimdir?

Yağmur Taylan ve Durul Taylan Taylan Biraderler olarak tanınan ve lanse edilen, çeşitli sinema filmleri ve dizilerde birlikte çalışan Türk yönetmen kardeşlerdir. Yağmur Taylan 1966 yılında kardeşi 1969 yılında Bursa’da dünyaya geldi. 1999 yılından bu yana iki kardeş birlikte sektörün içindedir. Sektörde isimler Taylan Kardeşler olarak anılır. Şimdiye dek Muhteşem Yüzyıl, Vatanım Sensin ve Hekimoğlu gibi birçok yapımın yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaryosunu üstlendiler. Bazı projelerde de oyuncu olarak yer aldılar.

Kariyeri

Sinemaya küçük yaşlardan ilgi duyan kardeşler ilk defa 199 yılında Sır Dosyası isimli tv dizisi ile sinemaya giriş yaptılar. Kısa film olarak attıkları bu ilk adımı 2000 yılında Kerem isimli film ile devam ettiler.

2001 yılında Cinlerle Periler, 2003 yılında Alacakaranlık gibi dizilerin yönetmen ve senaristliğini üstlendiler. 2003 yılında ayrıca Baba isimli tv dizisinin yönetmenliğini yaparken Baba isimli bir de filmin yapımcılığını üstlendiler.

2007 yılında televizyon ekranlarının en çok izlenen dizilerinden biri olan ve başrolünde Engin Akyürek, Nehir Erdogan, Özgür Çevik gibi isimlerin yer aldıpı dizinin yönetmen koltuğunda oturdular. 71 bölümlük dizi çekiminin ardından 2007 yılında Bülent Inal, Begüm Birgören, Engin Akyürek’in yer aldığı Karayılan dizisini çektiler. Bu dizi 18 bölümün ardından iptal edildi.

Taylan Kardeşler asıl çıkışlarını Engin Günaydın, Binnur Kaya, Settar Tanriögen gibi oyuncuların başrolde yer aldığı Vavien filmi ile yaptılar. Bu filmin hem yapımcılığını, hem senaristliğini üstlenirken hem de yönetmenliğini yaptılar.

2011 yılına geldiklerinde yine televizyon ekranlarında en çok izlenen ve 113 bölüm süren Muhteşem Yüzyıl dizisinin yönetmenliğini üstlendiler. Bu dizide Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Meryem Uzerli, Selim Bayraktar, Mehmet Günsür, Okan Yalabık ve Selma Ergeç gibi isimlerle birlikte çalıştılar.

2016 yılında da Kanal D ekranlarında yayınlanan ve toplamda 2 sezon süren yine Halit Ergenç’in başrolde olduğu Vatanım Sensin dizisinin yönetmenliğini yaptılar. Burada da Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Boran Kuzum, Miray Daner, Pınar Deniz ve Fatih Artman gibi isimlerle çalıştılar.

Son yapımları asıl çekimlerini 2019 yılında yaptıkları Azizler filmi oldu. Başrolünde Haluk Bilginer, Binnur Kaya ve Engin Günaydın gibi isimlerin yani Vavien filmindeki ekibin büyük bir kısmı ile yeniden çalıştılar. Film 2021 Ocak ayında Netlflix platformunda yayınlanmaya başladı. Film uluslararası olarak Stuck Apart ismi ile yayınlandı.

Azizler Filmi Yorumları

Yağmur Taylan Yaşı – Kaç Yaşında?

55

Durul Taylan Yaşı – Kaç Yaşında?

52

Ödülleri:

En iyi dram dizisi (Muhteşem Yüzyıl) / 4. Antalya Televizyon Ödülleri 2013

En İyi Film (Vavien) / 29.İstanbul Film Festivali 2010

En İyi Film (Vavien) / 29.İstanbul Film Festivali 2010

En İyi Yönetmen (Komedi) (Yabancı Damat) / 1.Beyaz İnci TV Ödülleri 2005

FIPRESCI Ödülü (Vavien) / 29.İstanbul Film Festivali 2010

Filmleri

2000 – Yıldız Tepe
2004 – Okul
2006 – Küçük Kıyamet
2009 – Vavien
2016 – Gecenin Kraliçesi
2020 – Azizler

Dizileri

1999 – Sır dosyasi
2001 – Cinlerle Periler
2002 – Vaka-i Zaptiye
2002 – Besik kertmesi
2002 – Alacakaranlık
2003 – Baba
2004 – 2007 – Yabancı Damat
2007 – 2008 – Karayılan
2011 – Muhteşem Yüzyıl
2016 – 2018 – Vatanım Sensin
2020 – Hekimoğlu

Ekşi Sözlük

” durul taylan ve yağmur taylan adli insanlardan oluşan ve coen bros ile benzerliği yüzünden insanda yekten bir iritasyon duygusu yaratsa da genç arkadaşları gördüğünüzde, tanıdığınızda bu duygudan (iritasyon) vazgeçmenizi sağlayan şirin bir sanatsal/toplumsal oluşum.” jean pardaillan

“sır dosyası’nın yaratıcıları, birçok dizi ve reklam filminin aççıları, ülkemizde yeteneklerinin maalesef yarısını kullanmak durumunda kalan sanatçılardan iki tanesi.” yorb

“gerek yönetmenlikteki teknik başarıları, gerekse de el attıkları her işin belli bir eksantrikliğe sahip olmasıyla takdirleri toplayan ikili. umarım sinemada da aynı başarıyı yakalarlar.” mortello

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle