The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev) (Dizi) İnceleme

The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev) (Dizi) İnceleme

Tepedeki ev asıl ismiyle The Haunting of Hill House 2018 yılı Ekim ayında Netflix platformunda karşımıza çıkan aile boyu korku dizisi diyebiliriz. Daha önceleri 1963-1999 yıllarında The Haunting ismiyle film olarak karşımıza çıkan bu yapım korku-dram türü romanları ile bilinen Shirley Jackson’ın aynı isimli romanından bir uyarlama. Fakat dizide geçen tepedeki ev ve temelinde hayaletli ev olması dışında roman ile dizinin pek bir benzerliği yok diyebiliriz. Yabancı dizi izlemeyi sevenler için korku-dram türünde güzel bir yapım olduğunun garantisini verebiliriz.

Tepedeki Ev dizisi

Yönetmenliğini Mike Flanagan’ın üstlendiği korku-dram türü dizide 5 çocuklu bir ailenin yıllar önce yaşadığı psikolojik travmalarının sonuçlarını gözler önüne seren bir yapım.

Tepedeki Ev Dizisinin Konusu

Evleri restore ederek para kazanan beş çocuklu, yedi kişilik Crain ailesinin yaz başı tepede bulunan bir evi restore etmek için taşınmaları ile başlıyor hikaye. Sürekli tadilat yaptıkları evlerde yaşayan ve kendilerine ait bir evleri olmamasından yakınan aile, bu evin satışından gelecek olan para ile sonunda kendilerine ait bir eve sahip olma planları yapmaktadır. Ancak son kez restore etme planları olan ev kimse tarafından girilmeye dahi cesaret edilemeyen hayaletli ev olan tepedeki evdir. Dışarıdan bakınca sakin, mutlu bir aile gibi görünen Crain ailesi bir ay için taşındıkları tepedeki eve taşınmaları ile birlikte ilerde iz bırakacak sorunlara ve hatta ölümlere sebep olacaktır.

Korku temalı dizi deyince aklınıza gelen klasik korku yapımlarından biraz daha farklı bir yapım Tepedeki Ev. Gerek gerilimin dozu, gerek müzikleri gerekse psikolojik çözümlemeleri ile gösteriyor farkını. Her karakterde farklı duyguyu tadacağınız ve hatta oturup hayatınızı sorgulayacağınız bir dizi Tepedeki Ev.

Aileyi birbirinden koparan ve tekrar bir araya getiren iki gece

Karakterlerin hepsini ayrı bölümde ele alan bu yapım ilk 5 bölümde 5 kardeşin hikayesine odaklanıyor. İlk 5 bölümde karakterin o gece yaşadıklarını ve 20 yıl sonraki hallerinde bıraktığı psikolojik izlerini gözler önüne seriyor. Her karakterde ayrı bir duyguyu irdeliyor ve işte bu özelliği daha önce de söylediğimiz gibi diğer korku temalı yapımlardan ayıran en belirgin özelliği Tepedeki Ev’in.

Bir diğer farklı özelliği ise bazı bölümlerinde toplumsal sorunlara ışık tutuyor olması diyebiliriz. Taciz, uyuşturucu bağımlılığı, evlilik içindeki çarpık durumları ve eşcinsel ilişkilere yönelik bakış açılarını görmeyi ve irdelemeyi sağlıyor.

Tepedeki Ev’de Travmatik Gece

Dışarıdan bakınca mutlu ve eğlenceli Crain Ailesi restore etmek için bir aylığına taşındığı tepedeki evde yaşadıkları aksilikleri ve korkutucu olayların sonuncusu olan o gece diye bahsettiğimiz trajik geceye bağlanacaktır. O gece çocukların annelerini kaybettiği ve her biri için iz bırakan bir gece olacaktır. Annelerinin yaşadığı psikolojik sorunların farkına varmaya başlayan çocuklar o gece annelerine ne olduğunu anlayamasalar da onu bir daha göremeyeceklerini anlayacaklardır. O gece yaşananları anlayabilecek tek kişi ise babalarıdır ancak o da çocuklarına yaşanan olayları açıklamak yerine susmayı tercih eder. Bu tüm ailenin birbirinden uzaklaşmasına ve birbirlerini suçlamasına sebep olacaktır.

Biraraya getiren gece

Tıpkı annesi gibi Tepedeki Ev’in ruhu tarafından ele geçirilen Nell, aynı zamanda ikiz kardeşi Nick’in yaşadıklarından da etkilenmektedir. Bir süre sonra tüm bu olayların Tepedeki Ev ile ilgisi olduğunu anlayan Nell, annesinin de orada olduğunu düşünerek eve gider. Nell’in eve son girişi olacaktır. Ailesi geç de olsa Nell’in Tepedeki Ev’e gittiğini fark eder fakat artık çok geç kalmışlardır. Tepedeki Ev’in ruhu tarafından ele geçirilen Nell’in ölüm haberini alan aile yeniden bir araya gelir. Cenazede ve sonrasında yaşanmaya devam eden olaylar Nick’in de eve gitmeye karar vermesine sebep olur. O gece de ailenin yeniden Tepedeki Ev’de bir araya geleceği gece olur.

O son gecede yaşananlar ve açıklanan olayların birçoğunun cevabının olmayışı Tepedeki Ev dizisinin ikinci sezona açık kapı bıraktığının da bir göstergesi diyebiliriz. Biz yorumguncel.com ailesi olarak Tepedeki Ev (The Hauntaing of Hill House) dizisini sevdik ve izlemenizi tavsiye ederiz. Umarız ikinci sezonda ilk sezon etkisini koruyarak devam eden bir sezon olur.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR