The it/O filmi ile ‘Sen de Uçacaksın!’ - Yorum Güncel

The it/O filmi ile ‘Sen de Uçacaksın!’

Ünlü korku ve gerilim yazarı Stephen King’in Hayvan Mezarlığı ve Karakule ile birlikte en popüler eseri olan ‘The it’ yani O kitabından uyarlanan O filmini geç de olsa izledim. Stephen King’in 1986 yılında kaleme aldığı eser, 1990 yılında ilk kez sinemaya uyarlanan eser, filmde en çok dikkat çekilen 27 sayısı üzerine 2017 yılında yeniden sinemaya aktarılmış. Peki The it/O filmi çocuklar için uygun mu? İşte The it filminin konusu.

13.10.2019
The it/O filmi ile ‘Sen de Uçacaksın!’

The it/ O filmi ve Stephen King

The it/o filmi baş karakteri olan palyaço görünümlü korkunç yaratık Pennywise,  insanların korkularından beslenen ‘sen de uçacaksın’ repliği ile izleyicinin korkusunu doruklara ulaştırıyor. Yeni filmi izlediğim için eski filmle ilgili bir görüş ifade etmeden devam edeceğim.

The İt/ O filminin konusu

Türkçe’ye ‘O’ olarak çevrilen ‘The it O’ filmi ergenlik döneminde okulda kendi yaşlarında olabilecek derecede sorunlarla meşgul olmaktadır. Bill, Eddie, Ben, Bewerly, Patrick, Richie ve Henry, normal hayatları akıp giderken, bazı korkuları nedeniyle palyaço Pennywise’ı korkunç halisünasyonlar görmektedir. Her çocuğun farklı korkularından beslenen Pennywise’ın yeni filmde ilk kurbanı Bill’in kardeşi Georgie olur. Georgie’nin esrarengiz bir biçimde ölmesi abisi Bill’i çok etkilemiştir ve bunun üzerine gitmek ister. Kardeşinin öldüğüne inanmayan Bill de kısa sürede Pennywise’ın oyunlarına maruz kalır. Okulda arkadaşlarının da aynı sorunla karşı karşı olduğunu anlaması üzerine 7 çocuk kendilerini korkutan ve daha önce yaşadıkları şehirdeki bir çok kayıp ve ölen çocuğun sorumlusu olduğu bu korkunç kişiyi aramaya başlar. Ancak Pennywise onlardan önce davranarak bir anda karşılarına çıkar. Bu filmde kendilerini ‘The Loser Club’ yani Kaybedenler Kulübü olarak niteleyen bu 7 ergen çocuğun Pennywise ile olan mücadelesini yoğun bir biçimde korku ve gerilim ile karşı karşıya kalmalarını izliyoruz.

Palyaçolardan korkar hale getiren karakter Pennywise

Yapılan araştırmalara göre Stephen King’in bu eserinden sonra bir dönem çocuklar Palyaçolardan korkar hale geldiği iddia edilmektedir. Ben de çok fazla korku ve gerilim filmleri sevmeme rağmen bir arkadaş grubundan izleme şansı bulduğum film ile bu eseri keşfettim. Henüz izlememiş olanlar için şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Daha önce yabancı korku filmi izlediyseniz (Yabancı diyorum çünkü Türk işi korku filmleri cinli minli olduğu için çok da korku değil psikopatlık seviyesinde gibi geliyor bana) korku filmlerinde olan bir çok klişe sahne ile karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin, kapı gıcırdaması, aniden kapanan kapılar, korkunç oyuncaklar, karanlıkta görülen parıldayan gözler, esrarengiz fısıltılar ve buna benzer bir çok klişe filmde yer alsa da konusu itibari farklı olan bu film sizi kendine çekiyor.

The it 2 / O 2 filmi ne zaman vizyona girecek?

Bahsini ettiğimiz ‘The it O’ filminin devam filmi sinemalarda yerini aldı. İlk filmde hayatlarına şahit olduğumuz 7 ergenin ikinci filmde büyümüş halleri ile karşılaşacağız. Pennywise karakterini Bill Skarsgaard canlandırırken, Beverly karakteri ile Jessica Chastain, James McAvoy Bill karakterini, Richie karakterine Bill Hader, Mike karakterine İsaiah Mustafa, Eddie karakterine James Ransone, Ben karakterine Jay Ryan ve Henry karakterini Teach Grant canlandırıyor. İkinci filmi izledikten sonra yine burada buluşalım. Film 26 Ağustos’tan bu yana vizyonda!

YORUMLAR