Theatron nedir?

13.12.2019
Theatron nedir?

Theatron nedir? sıkça arama motorlarında aranıyor. Theatron ne demek? Antik Dünya’da Theatron, Theatron ve önemi, hangi antik kentlerde görülebilir, Theatron arkeoloji terimi hakkında, gibi sorularınıza yorumguncel.com’un Antik Dünya Sözlüğü’nde bulabilirsiniz!

Theatron hakkında bilgi

Antik Kentleri gezerken bir çok bilmediğimiz daha önce görmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Elbette bu terimler bir zamanlar gezdiğimiz kentlerinin kalbinin attığı yerlerdi. Her yapının kendine özgü bir adı ve bir yapılış amacı vardı. Her ne kadar en popüler eserler tiyatrolar, stadyumlar olsa da bu gün hayatımızda bulunan birçok mimari eserin temeli antik dönemde atılmıştır. Bunlardan biri de aranan bir kelime olarak Theatron. Peki günümüzde mimarlığın önemli sembollerinden biri olan Theatron nedir?

Theatron nedir?

Theatron Antik Yunan kentlerinde bulunan tiyatrolarda, seyircilerin oturması için yapılmış olan merdiven tipi yapılardır. Bugünkü bildiğimiz anlamda tiyatronun başlangıcı ve atası olan, Antik dönemde de kültürel manada büyük önem taşıyan theatre, için en önemli şey seyirci idi. Bu nedenle seyircilerin sergilenen gösteri ve oyunları en iyi şekilde izleyebilmesi için tasarlanan theatre’lar  seyircilerin bulunacağı yerler büyük bir titizlikle herkesin görebileceği bir açı ile yapılırdı. Theatrenlar bu bakımdan bulunduğu yer itibari ile mükemmel dizayn edilmeliydi. Öyle ki çok büyük tiyatrolarda sahnedeki sesin de en arkadaki theatron’a ulaşması için özel çaba sarf edilmiştir. Theatronların aralarında bulunan açık tuvaletler, merdivenlerde bulunur.

Theatron hangi Antik kentlerde görülebilir?

Theatronlar, haliyle Tiyatro (Theatre) bulunan her antik kentte bulunabilir. Antik Yunan kentlerinin olmazsa olmaz yapılarından biri olan Tiyatro bu bakımdan bulunması zor olmayan bir yapılar bütünüdür.  

Antik Dünya Sözlüğümüzü ziyaret edin!

YORUMLAR