Rastgele Yazı

Timothée Chalamet Kimdir? Filmler ve Ödülleri

Timothée Chalamet Kimdir? Filmler ve Ödülleri

Timothée Chalamet son olarak 2020 Oscar Ödülleri’nde En İyi Film Kategorisinde aday olan Little Women filmi ile karşımıza çıktı. Chalamet, 2020 yılında çıkması merakla beklenen Dune filminin de oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Timothée Chalamet Kimdir? Hayatı – Eğitim

Timothée Chalamet,27 Aralık 1995 yılında New York Manhattan’da (ABD) dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Hell’s Kitchen’da geçiren Chalamet’in babası emlak komisyoncusu ve UNİCEF’ın editörü Marc Chalamet, annesi ise Broadway sanatçısı Nicole Flender’dır.  New York’lu Chalalamet ailesi, Rus Yahudi ve Avusturya Yahudisi kökenli bir aileden gelmektedir. Timothée Chalamet’in tek kız kardeşi oyuncu Pauline Chalamet’dir.

İngilizce ve Fransızca gibi dillere hakim olan Timothée, ilköğrenimini T. Sherman Okulu, ardından MS 54 Booker T. Washington Okulnda seçici Delta programı ile mezun oldu. Ardından Fiorello H. Laguardia Müzik, Sanat ve Sahne Sanatları Akademisi’ne kaydoldu. Burada birçok tiyatroda sahne aldı. Ardından YoungaArts’tan mezun oldu. Üniversite eğitimi içim Columbia Üniversitesi’ne ardından New York Üniversitesi’nde eğitim aldı.

Kariyeri

Timothée Chalamet’in çocukluk yıllarında reklam filmlerinde rol almasıyla başlayan kariyerini birçok başarılı yapımla taçlandırdı. İlk kez 2009 yılında uzun süreli proje olan Law & Order dizisinde rol alan oyuncu ardından Sweet Tooth ve Clown gibi kısa korku filmlerinde rol aldı. 2012 yılında Royal Pains’te Başkan Yardımcısı’nın oğlu Finn Walden karakterine hayat verdi.  2014 yılıjda Jason Reitman imzalı Erkek Kadın ve Çocuklar filminde rol aldı. Aynı yıl Matt McConaughey’in başrolde olduğu Christopher Nolan filmi İntelstellar (Yıldızlararası) filminde oynadı. Burada büyük beğeni toplayan Chalamet, 2015 yılında da One & Two filminde rol aldı.

Birçok dizi ve filmde rol almaya devam eden genç oyuncu birçok ödüle layık görüldü. Asıl ününü 2017 yılında vizyona giren Call Be by Your Name filmi ile yakaladı. Chalamet bu filmi ile Oscar Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olarak gösterildi. Son olarak 2019 yılında The King ve Little Womwn gibi filmlerde karşımıza çıkan genç oyuncu gelecek projeleri ile de umut vaad ediyor.

Timothée Chalamet Yaşı – Kaç Yaşında?

24

Timothée Chalamet Boyu

1,78

Timothée Chalamet Sevgilisi

Timothée Chalamet bir dönem Johhny Depp’in kızı Lilly Rose Depp ile sevgiliydi.

İnstagram Hesabı

@tchalamet

Timothée Chalamet Filmler

2008 –  Sweet Toth

              Clown

2014– Men, Women and Children

          Spinners

          Intelstellars (Yıldızlararası)

          Worst Friends

2015– One & Two

           The Adderall Diaries

           Love the Coopers

2016– Miss Stevens

2017– Call Be by Your Name

            G-Hot Summer Night

             Layd Bird (Uğur Böceği)

             Hostiles

2018– Beautiful Boy

           A Rainy Day in New York

2019– The King

           Little Women

2020 – Dune

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*