Trabzonspor- Fenerbahçe maçı değerlendirmesi: Erken gol Fener’e yaramadı

01.02.2020
Trabzonspor- Fenerbahçe maçı değerlendirmesi: Erken gol Fener’e yaramadı

Trabzonspor Fenerbahçe maçı değerlendirmesi

Haftalardır iki takım arasında süren gerginliğin ardından Trabzon’da Trabzonspor- Fenerbahçe maçının neler getireceğini herkes merak ediyordu. Sonuç 2. Devre iyi bir ivme yakalayan Fenerbahçe’nin iki ileri bir geri durumuna geri dönmesi ile bitti. Trabzonspor’un hem politik hem taraftar hem TFF desteği ile bir yerlere gelme çabalarının bugün itibari ile bir nebze de olsa yol aldırdığını gördük. Ama tekrar edelim ‘bugün itibari ile’ yarın ne getirir onu hep birlikte göreceğiz.

Golle başlamak Fener’e yaramadı

Maç Kruse’un attığı gol ile başladı. Belki de Fenerbahçe için en kötü senaryolardan biri olacağını bilmeden sevindik. Zira Fenerbahçe 1. Dakikada bulduğu golün ardından erken gelen bu skor ile ne yapacağını bilemedi. Belki de fırsatı varken 2 yi bulup daha rahat da hareket edebilirdi. Ama fırsatlardan yararlanamayınca ardı ardına gelen Trabzon gollerine ilk yarının sonunda teslim olmuş olarak ayrıldı. Hakem yönetiminin ilk yarıda bariz hatalar yapmadığını söylemek güç. Ancak böyle her lşeye açık hele ki tehlikeli olarak da nitelendirilebilecek Trabzon deplasmanında en az eyyam ile ilk yarıyı tamamladığını söyleyebiliriz.

Değişiklikler fayda etmedi

2. yarıda durgun bir Fenerbahçe gördük. İlk yarıda Tolga’nın etkisiz kaldığı, devşirme oyuncular Dirar ve Jailson’un yer yer sırıttığı anlar vardı ama ikinci yarıda bazı isimler verimsizleşmeye başladı. Bunlardan ilki Tolga sonra Garry idi. Yapılan değişiklikler bu yaraya merhem olacak türden değişikler miydi? Pek değil. Zira Dirar-Deniz değişikliğinin oyuna yeni bir senaryo getirmedi. Aksine şaşırtıcı bir biçimde hep topun bir adım önünde ve gerisinde kalan bir Deniz izledik. Emre-Tolga değişikliği ise Emre’nin sürpriz pasları ile kısmen ivme getirdi. Ferdi- Garry değişikliği ise bekleneni vermedi. Ferdi’nin bir süre daha sorumluluk almasını beklemek zorundayız. Çalımlar, şık hareketler, güzel şutlar ve goller bizi  Ferdi’ye yaklaştırdı ama fazla abartmamak gerekiyor. Genç bir oyuncu ve seri çalımlarla kritik dakikalarda 3 tane adamın arasına girince Emre Mor etkisi gösteriyor.

Vedat demarke kaldı ya Sörloth?

Vedat maç boyunca fazla demarke kaldı. Aynı şeyi Fenerbahçe Sörloth’a yapabildi mi derseniz, skorborda bakmanızı söylerim. Takım olarak eksik olan Fenerbahçe böyle zorlu maçlarda daha az hata yapmalı. Bunu Sosa, Ndiaye ve sonradan gelen Mikel’e karşı Gustavo ve Ozan iyi yaptı. Kruse 70’e kadar Trabzonspor defansını yordu. Vedat hep bir fırsat kovaladı. Ama yetmedi.

Bu maçta kazanılan 3 puan özellikle Malatyaspor maçı ertelenen Trabzonspor açısında çok değerli. Ve Fenerbahçe’yi fazla şüpheye sokan bir duruma soktu. Fenerbahçe fikstürünün zor kısmında ilk puan kayıplarını yaşadı. Bu kaybı geride bırakıp yoluna devam ederek gelecek maçları düşünmeli ve kazanmalı. Sezon sonunda mutluluk bekleniyorsa en azından.

‘Yürü ya Trabzonspor’ dediler

 Trabzonspor’a gelince, bu yıl ciddi anlamda destek bekliyorlar ve alıyorlar. Avrupa kupalarına gitme konusunda ve transfer döneminde yaptıkları ile zaten kendilerini oldukça konuşturdular. Tabi bu iyi anlamda değil. Bu tür hamleleri geçtiğimiz yıllarda da gördük ve bugünkü durumlarını da biliyoruz. Yıllar sonra kupaya ulaşmak için her yol mübah diyebilirler. Burası Türkiye sonuçta ve orası da Trabzon. Ama işin sonunda mutsuz olursa çok da isyan etmeseler iyi olur. Zira devre arası transfer dönemini onlardan daha iyi geçiren bir takım olmadı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle