Tralleis Antik Kenti | Tarihi | Nasıl Gidilir? | Ziyaret Saatleri

Tralleis Antik Kenti | Tarihi | Nasıl Gidilir? | Ziyaret Saatleri

Tralleis Antik kenti nerededir? Antik Kenti hangi şehirdedir? Tarihi, nasıl gidilir? Hakkında bilgi, ziyaret saatleri kaçtır? Giriş ücreti ne kadar? Yapıları, gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Hakkında bilgi

Aydın ilinin kuzeyinde yer alan Kestane Dağlarının güney bölümünde yer alır. İl merkezine 1 kilometre gibi yakın bir mesafede yer alan kent, Argoslular ve Tralleis’liler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Tralleis’in anlamı Tralla kentinin halkı anlamındadır.

Tralleis Antik Kenti tarihi hakkında bilgi

Tralleis, Millat önce 334 yılında Büyük İskender tarafından fethedilmesinin ardından Helenistik krallıklar arasına dahil oldu. M.Ö. 27-24 yılları arasında yaşanan büyük depremde zarar gören kent Augustus’un yardımlarıyla toparlanarak bu dönemden itibaren Caesarea adını almıştır. Cladius ve Caligula dönemlerinde Tralleis’te en güzel orijinal ve kopya yontu örnekleri verilmiştir. Bizans egemenliği altındayken önemli bir piskoposluk merkezi olan şehir 13. yy.da Selçukluların eline geçti Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kent, antik çağdaki öneminden çok şeyler yitirmiştir.

Tralleis Antik Kenti ‘nde bulunan yapılar

Kentte bugün ayakta kalan tek yapı ‘Üç Gözler’ adı verilen ve 2. yüzyıldan bu yana yer alan gymnasiuma ait olan kalıntılardır. Bölgede Roma dönemine ait hamam, tiyatro, agora, stadyum gibi yapılar da mevcuttur. Bugün halen devam edilen kazılarda büyük bir bölümü toprak altında olan yapılan gün yüzüne çıkarılmaktadır. İlkçağda ürettiği deriler ve kırmızı renkli çanak çömlek ile ünlü olan kent, Apollonios ve Tauriskos isimli iki büyük yontu ustasını ve Ayasofya’ın mimarlarından Anthemios’u da yetiştirmiştir. Heykel sanatının dünyaca ünlü iki heykeli olan Farnese Boğazı ve Genç Atlet isimli heykeller de Tralleis’in gün yüzüne çıkan eserler arasındadır.

Tralleis Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Aydın-İzmir otobanı üzerinde antik kentin tabelası bulunmaktadır. Ayrıca Aydın’da Kemer Bulvarı üzerinde yer alan minibüsler de Tralleis sapağına kadar götürmektedir.

Tralleis Antik Kenti giriş ücreti ne kadar?

Ücretsizdir.

Tralleis Antik Kenti Ziyaret saatleri kaçtır?

Yaz dönemi 09:00 – 19:00 ,
Kış dönemi ise 08:00 – 17:00
saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.