Trendleri Kullanarak TikTok’ta Nasıl Popüler Kalırsınız?

14.06.2023
Trendleri Kullanarak TikTok’ta Nasıl Popüler Kalırsınız?

Hemen her şey için bir TikTok hesabı açabilirsiniz. Örneğin elektronik aletleri tanıttığınız, film ve dizi yorumları yaptığınız, hatta 7 Slots gibi bir sitede oynadığınız oyunlar için bile bir kanalınız olabilir. Ancak önemli olan, o kanalın ne kadar başarılı olduğudur. Milyonlarca yayıncı arasından sıyrılıp dikkat çekmek istiyorsanız, TikTok üzerinden sunduğunuz içeriğin trendlere ne kadar uygun olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Aşağıda, bunu nasıl yapabileceğiniz hakkında ipuçları veriyoruz.

Yeni TikTok Trendlerini Nasıl Belirlersiniz?

Herhangi bir andaki TikTok trendlerini görmenin en kolay yolu, bu platformdaki “Keşfet” sayfasıdır. TikTok, diğer sosyal medya uygulamaları gibi kendine özgü bir algoritmaya sahiptir ve popüler içeriği bu algoritmayı kullanarak analiz eder. Sonuçları ise “Keşfet” sekmesi altında listeler, yani sadece buraya bakarak bile neye odaklanmanız gerektiği hakkında iyi bir fikre sahip olabilirsiniz. Bunu yapmanın başka yolları da vardır:

  • Yine platformdaki “Sizin İçin” sayfasını kullanın. Bu sayfada gösterilen videoları izleyerek biraz zaman geçirin: Tekrarlanan aktivitelerin neler olduğunu rahatlıkla görebileceksiniz. Art arda birkaç videoda aynı şeyler yapılıyorsa, o eylem bir trend haline gelmiş demektir.
  • #trendallert ve #newtrendallert gibi belirli hashtag’leri takip edin. Bu etiketler, trend haline gelen (veya gelmek üzere olan) şeyleri bir liste halinde görebilmenizi sağlayacaktır.
  • Instagram veya Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarını da inceleyebilirsiniz. Viral hale gelen bir içerik, diğer platformlarda da yayılma eğilimindedir. Yani örneğin Instagram üzerinde trend haline gelen bir şey, büyük ihtimalle TikTok’da da trend haline gelmiştir.

Elbette tüm trendlerden anında haberdar olmanız veya zamanınızın tamamını bunu yaparak harcamanız gerekmiyor. Bu yöntemleri kullanarak trendleri takip sıklığınızın ne olacağına içerik oluşturma sıklığınıza göre karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Her gün yeni bir video sunmak zorunda değilsiniz: Organik içerik oluşturmaya çalışın. Ayrıca bazı trendlerin diğerlerinden daha popüler olduğunu unutmayın. Örneğin, güncel olaylara dayanan trendler global düzeyde takip edilir ve viral hale gelme olasılıkları daha fazladır.

İlgi Çekecek İçerik Hazırlamak İçin İpuçları

Kitlenizi Üç Saniyede Etkilemeye Çalışın. Bir videoyu sonuna kadar izlemek kolay bir iş değildir ve TikTok kullanıcılarının dikkat süresi özellikle kısadır. Bu nedenle, izleyicilerinizi ilk üç saniyede etkilemeniz çok önemlidir. İnsanların hemen eğlenmek istediğini, aksi takdirde bir sonraki videoya geçtiklerini unutmayın. Video izlenme süreniz ne kadar uzunsa, TikTok algoritması onu daha fazla kullanıcıyla paylaşır.

Belirli Bir Nişe Odaklanın. Her konuda video çekmek yerine, alanınızla ilgili videolara odaklanın. Diğer bir deyişle, paylaştığınız içeriğin birbiriyle tutarlı olmasına çalışın. TikTok algoritması “uzmanlık” seviyenizi algılayabilir ve bir süre sonra içeriğinizi doğru hedef kitleye sunmaya başlar. Hitap edeceğiniz kitlenin ilgisini çekecek konular arasından seçim yapın ve sadece popüler olduğu için sizinle alakası olmayan konular hakkında video çekmeye çalışmayın.

Anahtar Kelimeler Burada da Kullanılıyor. Nişinizi belirledikten sonra, hem altyazılarınıza hem de video içeriğinize sürekli olarak anahtar kelimeler ekleyin. Aynı SEO gibi, TikTok içeriğini de optimize edebilirsiniz. Algoritmaya, içeriğinizi kategorilere ayırması için ihtiyaç duyacağı şeyleri sağlayın. Bu bağlamda, kullanacağınız müziğe özellikle dikkat edin. TikTok algoritması trend hale gelmiş ses ve müzik efektlerini kullanan videolara öncelik verir.

Yeni TikTok Özelliklerini Deneyin. TikTok düzenli olarak platforma yeni özellikler ve “beta” aşamasında olan seçenekler ekler. Beta kullanıcı olmak, içeriğinizle daha fazla etkileşim elde etmenize yardımcı olabilir. Zira o anda o özelliği kullanan çok sayıda kişi yoktur ve aynı nedenle daha kolay dikkat çekebilirsiniz: Belki de içeriğinizin algoritma tarafından tercih edilmesini sağlayacak bir yenilik test ediyorsunuzdur.

Hashtag Kullanımına Dikkat Edin. Aynı Instagram gibi, TikTok’taki hashtag’ler de sunulan içeriği kategorilere ayırmaya yardımcı olur ve dolayısıyla kullanıcıların içerik aramasını kolaylaştırır. Bu, hashtag oluştururken ne kadar özenli davranırsanız ön plana çıkma ihtimalinizin o kadar fazla olmasını sağlar. Bu etiketleri anahtar kelimeler olarak düşünün: TikTok algoritmasına içeriğinizin konusu hakkında bilgi verirler. Hashtag’leri altyazılarınızda da kullanabileceğinizi unutmayın.

Kendi Nişinizdeki İçerik Oluşturucularıyla Etkileşime Geçin. Sosyal medya, her şeyden önce “sosyal” olmanızı amaçlar. Bu nedenle, bırakılan yorumları yanıtlamak ve kendi nişinizdeki diğer içerik oluşturucularla sohbet etmek, etkileşiminizi artırmanızı sağlarlar. Bu da TikTok algoritması için önemli bir göstergedir. Ne kadar sosyal olursanız, algoritma sizi o kadar ön plana çıkarır.

İçeriğinizin Erişilebilir Olduğundan Emin Olun. Erişilebilir içerik oluşturmak, çok fazla bilinmeyen önemli bir algoritma hilesidir ve aslında oldukça basittir. Ekrana metin ve altyazı eklemek, TikTok algoritmasına içeriğin (diğerlerine kıyasla) erişilebilir nitelikte olduğunu söyler ve bu da videonuzun daha üst sıralarda listelenmesini sağlar.

İçeriğinizi Göndermek İçin En İyi Zamanı Bulun. TikTok algoritması, içeriği farklı faktörlere göre sıralar ve yayınlanma zamanı da bunlardan biridir. Zira hedef kitlenizin çoğu çevrimiçiyken içerik yayınlarsanız, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Algoritma, hitap ettiğiniz kitledeki çevrimiçi kullanıcı sayısına göre de içeriğinizi değerlendirir. Ancak gönderi paylaşmak için her yerde geçerli tek bir zaman dilimi olmadığını unutmayın: Bu, hedef kitlenizin konumuna ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak değişir. Aynı nedenle, kitlenizin en aktif olduğu zamanı öğrenmek çok önemlidir.

Video Uzunluğunu Deneyerek Bulun. TikTok, video sürelerine dair sınırları uzun zamandır kademeli olarak artırıyor. Başlangıçta 15 saniyeydi, sonra bir dakika oldu, bir ara üç dakikaya yükseldi ve en nihayetinde 10 dakikaya çıktı. Bu uzunluk, bir hikâye anlatmak veya yaratıcı olmak için daha fazla fırsat sunar ancak 10 dakika sandığınızdan daha uzun bir süredir. TikTok algoritması baştan sona izlenen içeriği ödüllendirir, bu nedenle tamamının izleneceğinden emin değilseniz bu süreyi sonuna kadar kullanmayın. Kitleniz için ideal sürenin ne olacağını deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle