Türk markası Efes Pilsen ‘in (Anadolu Efes) bira yapım yolculuğu

15.12.2019
Türk markası Efes Pilsen ‘in (Anadolu Efes) bira yapım yolculuğu

Efes Pilsen’in Türkiye’deki ilkleri

Türkiye’nin yerli birası olarak bilinen Efes Pilsen, 1969 yılında ilke İstanbul ve İzmir’de üretilmeye başlamış olan yerli bir biradır. 1969’dan bu yana marka anlamında büyük bir gelişim sağlayan Efes, bira pazarını ve içme kültüründe bir yeniliğe imza atmıştır. Bu bakımdan Efes’in kayda değer bir başarısı olduğu ortadadır. Efes, ilk light bira, ilk kutu bira, dönüşümsüz şişe, 5 litre fıçı bira, kabartmalı kutu, baskılı kutu, şeffaf etiket, 1 litre şişe ve fıçı şişe olmak üzere bir çok yenilik sunmuştur.

Efes’in süt ile bira karşılaştırması

Efes Pilsen’in Dünya’daki yeri

Efes Pilsen günümüzde 50’nin üzerinde ihracat yapan global bir lezzettir. Aynı zamanda sadece Türkiye’de değil, yurt dışında yaptığı girişimler ile de ön plana çıkmaktadır. Özellikle günümüzde 17 çeşit bira, 4 Malt fabrikası ve 1 adet şerbetçi otu tesisi ile Efes, Dünya’da tanınan bir markadır. Grubun ilk Malt Fabrikası 1973 yılında Afyonkarahisar’da ikinci malt fabrikası ise 1984’te Konya’da kurulmuştur. 1990 yılında başlayan ve 2 yıl aralıksız olarak düzenlenen Efes Pilsen Blues Festivali düzenledi. Ayrıca dönemin Tv reklamları ve gazete küpurları ile de dikkat çekici reklamlarla ilgi çekmeyi başarmıştır.

Efes Pilsen’in piyasadaki ürünleri

Türkiye genelinde 202 bayi ve 28 distribütör ile dağıtım ağı açısından güçlü olan firma, kendi ürünleribin yanısıra yabancı biraların da ülkedeki dağıtımını üstlenmektedir. Tüketicilerin talep ve önerileri üzerinden bir çok ürünü piyasa süren Efes Pilsen’in ütün portföyünde Efes Pilsen, Efes Light, Efes Dark, Efes eXtra, Efes Ice, Marmara Gold ve Bomonti bulunmaktadır. Ayrıca, Miller Genuine Draft, Beck’s ve Foster’s gibi markalarında ülkede dağıtımını üstlenmiştir.

Efes Pilsen’in nostaljik reklamları

Efes Pilsen ve Anadolu Efes basketbol takımı

Türkiye’de basketbolun kitlelere yayılması ve sevilmesinde en büyük paya sahip olan Anadolu Efes Spor Kulübü, Tuncay Özilhan başkanlığında, Efes Pilsen Spor Kulübü adıyla 1976 yılında Kadıköyspor’un devralınmasıyla kuruldu. 1996 yılında Anadolu Efes Spor Kulübü, o zamanki adıyla Efes Pilsen Spor Kulübü, kazandığı Koraç Kupası ile birlikte Türk spor tarihinde Avrupa Kupası kazanan ilk takım olmayı başardı.

Efes Pilsen’in Anadolu Efes olması

Şirket bu gün Anadolu Efes adı altında faaliyet göstermektedir. Rusya, Gürcistan, Almanya gibi ülkelerde satın alınan bira şirketleri ve ortaklık anlaşmaları bulunan şirket, Türkiye’de alkol firmalarının reklam yapmasının yasaklanmasının ardından Anadolu Efes olarak adını değiştirmiş basketbol takımı da bu isim ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Buna benzer içeriklerimiz için > Meraklıların Tarihi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle