Turks and Caicos Adaları : Türk Adını Taşıyan Ülke

Turks and Caicos adaları nerededir? Turk and Caicos adında neden Türk var? ‘Turks and Caicos adaları Türk adası mı? ‘Türkler ve Kayıklar Ülkesi ne demek?’ ‘Grand Turk adası nerededir?’ gibi sorularınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Turks and Caicos Adaları : Türk Adını Taşıyan Ülke

Turks and Caicos adaları’nın ‘Türk’lerle bir bağlantısı var mı?

Turk and Caicos Adaları, Kuzey Atlas Okyanusu’nda bulunan Britanya’nın denizaşırı topraklarından biridir. Karayipler bulunan bu ada ülkesi iki takımadadan oluşmaktadır. Adanın en ilginç özelliklerinden biri ise kuşkusuz adanın isminde yer alan ‘Turks’ ibaresidir. Turks and Caicos adaları’nda bulunan Türks ibaresinin tarihsel olarak doğrudan Türklerle bir alakası bulunmamaktadır. Ancak adaların adının da Türk milleti ile bir ilişkisi olduğu da doğrudur.

Turks and Caicos Adaları’nda Türk isminin kökeni

Turks and Caicos Adaları’nın isminde bulunan Türks isminin kökeni ilk olarak 1753 yılında bulunan ve bilimsel olarak melocactus communis denilen adada yetişen bir kaktüs türünün Osmanlı devlet adamlarının giydiği kavuklara çok benzemesi nedeniyle Türk Kavuğu Kaktüsü adı verilmiştir. Bu kaktüs türünün adada yetişmesi ve belki de İngilizlerin kötü hümoru nedeniyle adanın isminde Turks ibaresi yer almıştır. Adanın başkentinin bulunduğu adanın isminin ise Grand Turk adaası olması da tesadüf olmasa gerektir. Ancak bu ülkedeki Türk kavramının oldukça sevildiği düşünülebilir.

Neden ‘Turks and Caicos’ deniyor?

Turks and Caicos Adaları’nın ikinci adı olan Caicos isminin kökeninin ise İspanyolca’da kayık kullanılan yer anlamında kullanılan kelimeden geldiği düşünülmektedir. Zira takım adalardan oluşan ülkede kayık kullanımının yoğun olması bu ismin verilmesinde etkin olmuş olabilir. Ki günümüzde de bu adalar için ‘Türklerin ve Kayıkların Adası’ olarak da bahsedilmektedir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi adanın Türklerle ve Türk tarihi ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır.

Turk and Caicos Adaları’nı tanıyalım

Turk and Caicos adaları, 38 adadan oluşur. 1967 yılında Jamaika’nın bağımsızlık kararı almasının ardından adaların da bağımsız olması beklenirken, beklentileri boşa çıkaran ada Britanya Krallığı’na bağlı kalmayı tercih etmiştir. Bahamalar’ın doğusunda yer alan ülke, 38 adadan oluşmaktadır. Tropikal iklime sahip olan adanın başkenti Grand Turk adlı adada bulunan Cockburn Town kentidir.

Ada ülkesinin genel ekonomik yapısı turizme dayanmaktadır. Ekvatoral bölgede olması nedeniyle yılın her ayı turist çeken ada ülkesi 32.000’lik nüfusa sahiptir. En önemli ihracat ürünü ise İngiltere ve Amerika Birleşik Devletlerine sattığı ıstakoz’dur.

Grand Turk adalarına nasıl gidilir?

Turk and Caicos Adaları ülkemizde de tatil açısından ülkemizde tercih edilen bir yerdir. Aynı zamanda ismi ile de ülkemizde dikkat çeken ada ülkesine gitmek de sanıldığından çok kolaydır. Türkiye üzerinden New York’a uçakla ulaştıktan sonra New York’un popüler uçuş ağları arasından bulunan ada ülkesine iki aktarmalı uçak yolcuğu ile ulaşabilirsiniz.

Turks and Caicos Adaları’nda gezilecek yerler

Grand Turk adaları ülkesi gezmek açısından takım ada tatili sevenler için çok ideal manzaralar sunuyor. En çok tercih edilen yerleri başkent Cockburn Town ve Providenciales adasıdır. Özellikle Providenciales adası’nın plaj ve doğa manzaraları görülmeye değer.

Buna benzer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR