Umbriel Uydusu : Uranüs’ün Lavabosu

02.12.2019
Umbriel Uydusu : Uranüs’ün Lavabosu

Umbriel hangi gezegenin uydusudur? Umbriel hakkında bilgi, Özellikleri, yapısı, fotoğrafları, Uranüs uyduları gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Umbriel uydusu hakkında

Umbriel uydusu, Uranüs’ün Titania, Oberon ve Ariel uydusudur. Umbriel temel olarak önemli miktarda kaya parçası içeren buzdan  ve kayalık bir çekirdek ve buzlu bir mantodan oluşmuştur. Uranüs’ün üçüncü doğal uydusu olana Umbriel, 1751 yılında gökbilimci William Lassel tarafından keşfedilmiştir. Umbriel diğer Güneş Sistemi’nde uydulardan farklı olarak adını Roma ve Yunan Mitolojisinden değil bir şiirde yer alan karakterden almıştır. Alexander Pope’un  “The Rape of the Lock’’ şiirinde geçen Umbriel karakterinin ismi uyduya layık görülmüştür. Bu açıdan isminin sanatsal bir tarafı vardır. Etrafında döndüğü Uranüs gibi günümüzde bilgi edinme açısından güncel bilgiler olmayan bir gök cismidir. 1986 yılında Voyager 2 sondası Umbriel’e yakın geçmiş ve uyduyu incelemiştir. Bugünkü uydu ile ilgili fotoğraflarda genel olarak bu incelemeden elde edilmiş görsellerdir.

Umbriel uydusunun özellikleri

Umbriel uydusu, güncel bilgisi az olması bakımından halen bilim dünyası açısından bilinmezliklerle doludur. Bugün bile halen yüzde 40’lık bir bölümünün fotoğraflandığı bilinmektedir. Yüzey basıncı olmayan uydunun yüzey alanı 4 296 000 km kadardır. 584,7 km yarıçapına sahiptir. Uranüs’ün manyetosferi içerisinde yer alan uydunun yörüngesi de bu etki ile şekillenmiştir. Kuzey ve güney kutupları 42 yıl boyunca gece 42 yıl boyunca gündüzü yaşadığı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda gezegen Uranüs’ten sızan bir çok partikülün de atıldığı yer olduğu ortaya çıkmış ve bu nedenle bilim dünyasında ‘Uranüs’ün lavabosu’ olarak da adlandırılmıştır.

Uranüs ve uyduları

Umbriel’in yüzeyi ve kraterleri

Umbriel uydusu Uranüs II olarak da tabir edilir. William Hershel tarafından incelenen Uranüs gezegeninin uydularından Oberon ve Titania keşfedilmiş ancak Umbriel’in yansıma olduğu ve bir cisim gibi göründüğü düşünülerek kayıtlara geçmemiştir. Keşif bu nedenle William Lassel’ın keşfine kadar Umbriel keşfedilmeyi beklemiştir. Uydu, Uranüs ekvatoruna göre çok az eğimlidir. Aynı zamanda ışığı az yansıtması ile dikkati çeken uydu, yüzeyinde bir çok krater barındırmaktadır. Bilinen en önemli kraterleri, Alberich, Fin, Gob, Kanaloa ve Maningee’dir. Uydunun yapısında Karbon, Azot, Karbonmonoksit ve Moleküler Azot olduğu tahmin edilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.