Uzaya Giden Astrocat (Astrokedi) Felicette - Yorum Güncel

Uzaya Giden Astrocat (Astrokedi) Felicette

Uzaya giden köpeği, maymunu elbette ki duymuşsunuzdur. Peki ya uzaya giden bir kedi olduğunu biliyoru muydunuz? Uzaya giden kedi başlığı arama motorlarında sıkça aranıyor. Uzaya giden kedi Felicette hakkında merak ettiklerinize yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

13.10.2019
Uzaya Giden Astrocat (Astrokedi) Felicette

Uzaya giden kedi astrocat Felicette, daha önce uzay deneylerinde maymun ve köpek gönderildiğini duymuştuk. Ama uzayda bir kedi patisi düşünmek biraz hayalperest bir hikaye gibi gözükse de uzaya gönderilen canlılar arasında bir kedi yani Felicette var.

Son yıllarda gelişen teknoloji ve dünya kaynaklarının dikkatsiz kullanımı sonucunda uzayda koloni kurmak adı altında birçok deney ve deneysel fırlatmaları görüyoruz. İnsanlık tarihi kadar eski bu kıyamet senaryolarının tek çaresi olan uzayda koloni kurma fikri son zamanların en popüler konularından. Öyle ki günümüzde bu fikre artık yalnızca devletler değil özel şirketlerde el atmaya başladı. 

Astrocat Felicette’nin Uzay Macerası

ABD ve SSCB gibi uzaya gitme maceraları için yarışan ülkeler arasına katılmak isteyen Fransa 1963 yılında deneyler için gün saymaya başladı. Uzayda yer çekiminin insan üzerinde yaratacağı etkileri tahmin edebilmek için insan deneylerinden önce bir kedi göndermeye karar verdiler. Bir dizi sokak kedisine eğitim verilerek başlanan bu deneylerde dişi kedi Felicette uzaya gitmeye hazırlanan ikinci kediydi. İlk seçilen erkek olan Felix isimli kedi uzaya gitme deneylerinden midir bilinmez deneylerden bir gün önce kaçmayı başardı. Diğer kedilere göre daha sakin ve zayıf olduğu için seçilen ikinci kedi Felicette böylece uzaya gidecek olan ilk kedi olacaktı.

18 Ekim 1963 yani ilk deneylerin başlayacağı gün dişi kedi Felicette bir roket kapsülüne alındı. Yer çekiminin canlılar üzerindeki etkilerini açıklamak için yapılan deneyde Astrocat Felicette çipler ve nörolojik değişimleri takip edebilmek için kablolar takıldı. Veronique AG1 roketi ile 160km yüksekliğe fırlatılan Felicette tekrar yeryüzüne inmeden önce 18km’lik minik bir seyahate çıktı. Görevi başarıyla tamamlayan kedi, yeryüzüne inmek için paraşütle inişe geçti. Bilim adamları kedi Felicette’nin yerini tespit edip bulduklarında hala sapasağlamdı. Uzay görevine çıkıp sağ salim dönen ilk kedi olan Astrocat Felicette uzay görevini başarıyla tamamlamış oldu.

Uzaya Giden Kedi Posta Puluyla Yeniden Anıldı

Felicette Fransa’da bir çok posta puluna ilham vermiş bir kedi olarak anıldı. Aynı yıl Astrocat Felicette’nin ardından başka bir kedi daha uzaya gönderildi. Ancak o kedi Felicette kadar şanslı olamadı. Bilim adamlarının iniş sonrasında yerini geç tespit etmesi sonucunda kedi uzay görevinden sağ kurtulamadı.

Uzaya Giden Kedi Felicette’nin Hüzünlü Hikayesi

Bir diğer hüzünlü haber ise uzaya giderek bilimin geliştirilmesine katkıda bulunan hayvanların anısına mezar taşları veya bronz heykelleri yapılarak anıldığı bilinir. Ancak bir uzay görevini tamamlamış Astrocat Felicette’yi yaşatacak bir anıtı bulunmamaktadır.

Buna benzer ilginç bilgilerin yer aldığı içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.