Rastgele Yazı

Zakkum Grubu Kimdir? Solisti ve Üyeleri

Zakkum Grubu Kimdir? Solisti ve Üyeleri

Zakkum grubu kimdir, isimleri, solist, ekşi, hakkında bilgi, şarkıları, doktor, biyografi, üyeleri nereli, ne demek, grup ismi nereden geliyor, albümleri, ne zaman kuruldu, nerede kuruldu, Cem Şenyücel eşi oldu mu, ilk şarkısı, Yusuf Demirkol, zakkum üyeleri gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Zakkum Grubu Kimdir?

İlk kez temelleri 1998 yılında atılan müzik grubu Zakkum, Raindog adı ile 1999 yılında kurulan ve sahne almaya başlayan bir rock grubudur. Raindog ismi ile oldukça ünlenen grup bu isimle binlerce konser verdi. Ardından albüm çalışmaları yapmaya başlayan grup Türçe bir isme geçme kararı aldı ve Zakkum ismi ile devam eti. Grubun kurucuları arasında grubun solisti Yusuf Demirkol, Cem Senyüce ve Eren Parlakgümüş bulunmaktadır. Ayrı ayrı müzik hayatlarına devam eden üçlü birlikte bir gurp kurmaya karar verir. Gruba 2003 yılında Emre Yılmaztürk dahil olur.

Glam, Brit-Pop Rock tarzında kurulan grup, 2004 yılına gelindiğinde Placebo, Radiohead, Morrissey, The Smiths, The Cure, Smashing Pumpkins, Suede gibi gruplardan yaptıkları cover parçaların yanına kendi eserlerini de seslendirmeye başlar.

Kısa Zamanda Çok Sevildi, Çok Dinlendi…

Vokalde Yusuf Demirkol, elektro gitarda Eren Parlakgümüş, bas gitarda Emre Yılmaztürk ve davulda Cem Senyücel dörtlüsüyle 2005 yılına albüm hazırlığına başladı. Grubun ilk hedefi en geç 2006 başında albümü piyasaya sürmek oldu. Grup için 2005 yılında İstanbul – Kadıköy’de de programlarını başlattı. Ankara ve İstanbul arasında mekik dokuyan grup 2006 başında hedeflediği albümü önce Ekim ayına, daha sonra da 2007 başına ertelemiştir. Ocak 2007’de de ilk albümleri Zehr-i Zakkum piyasaya çıktı. Bu albümü ile çok sevilen grup 2. albümü olan “13” isimli albümünü 2011 yılında çıkardı.

Grup, ilk albümünde yarattığı rock sound’unu buzuki, kahon, ud, bendir gibi enstrümanlar ile bileşime sokarak, yeni albüm “13” ile birlikte yeni bir açılım sergiledi. Bu albümde ilk video klip Orhan Osman’ın da konuk sanatçı olarak gruba eşlik ettiği “Yüzük” şarkısına çekildi. Yönetmenliğini Yiğit Şener’in yaptığı video klibin üç gün süren çekimleri, Ankara’da beş farklı mekanda gerçekleştirildi. Bu albümü ile oldukça ses getiren grup hız kesmeden 3. albüm hazırlığına başladı. Grup 2011 Eylül ayında albümün ikinci video çalışmasını “Anason” şarkısı için gerçekleştirdi.

Ardından 3. ve en çok dinlenen albümlerden biri olan “Ben Böyle Değildim” i yayınladılar. Daha sonra sırasıyla Hrgün Sonbahar (2013) ve Bir Gece Yarısı (2016) albümleri yayınlandı.

Grup Mart 2020 yılında “Duble” isimli albüm yayınlayacağını duyurdu. 2 versiyonu olan albüm çalışması Duble grubun 20. yılına özel olarak hazırlandı. Bu albümde grup 30 yeni şarkıdan oluşan ikili albüm olarak yayınlandı. Şarkı sözlerinin Cem Senyücel’e, bestelerin ise Yusuf Demirkol’a ait olduğu “Duble”nin kapak tasarımı, albümdeki otuz şarkıyı sembolize eden otuz ayrı ikonun işlenmesi ile oluşturuldu.

Zakkum Grubu Nerede, Ne Zaman Kuruldu?

1999 yılında İstanbul’da Raindog ismi ile kuruldu.

Grubun ismi nereden geliyor?

Zakkum, 1999 yılında Raindog adıyla Ankara’da kurulmuş Türk alternatif rock grubu. Raindog ismiyle bine yakın sayıda sahne performansı gerçekleştiren grup, albüm çalışmaları esnasında Türkçe bir isme geçiş yaparak “Zakkum” adını kullanmaya başlamıştır.

Sosyal Medya Hesapları

@zakkumonline
@zakkumonline

Grup Üyeleri

Yusuf Demirkol – Solist – vokal
Eren Parlakgümüş – Elektrogitar
Emre Yılmaztürk – bas gitar
Cem Senyücel – davul

Albümleri

Zehr-i Zakkum (2007)
13 (2011)
Ben Böyle Değildim (2012)
Hergün Sonbahar (2013)
Bir Gece Yarası (2016)[4]
Duble, Vol. 1 (2020)
Duble, Vol. 2 (2020)

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*