23 Nisan ne zaman çocuk bayramı oldu?

23 Nisan ne zaman çocuk bayramı oldu?

23 Nisan 1920’de ne oldu? 23 Nisan neden bayram olarak kutlanıyor? 23 Nisan ne zaman çocuk bayramı oldu? 23 Nisan ne zaman Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adını aldı? gibi sorularınıza yorum güncel’den yanıt bulabilirsiniz.

Bugün 23 Nisan 1029 yılında açılan Cumhuriyetimizin kurulması yolunda büyük mücadeleler veren Büyük Millet Meclisi’nin açılışın 100. yıldönümü. Bu kutlu gün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen bir bayram olarak kutlanıyor. Peki merak ettiniz mi hiç? 23 Nisan ne zaman bayram oldu? ve ne zaman çocuklara armağan edildi? bu soruların cevabı içeriğimizde.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihçesi

Büyük Millet Meclisi, Anadolu topraklarının türlü işgalci güçler tarafından işgal altında olduğu bir dönemde Mustafa Kemal Paşa’nın Sivas ve Erzurum Kongreleri sonrası başlattığı kurtuluş mücadelesine çağrısı sonrası kuruldu. Anadolu’nun bir çok vilayetinden vekiller seçilerek Ankara’ya gönderildi. 23 Nisan 1923 Cuma günü dualarla ve kurban kesilerek açılan büyük meclis, İşgalci güçlere karşı verilen Kurtuluş Savaşı’nın öncülüğünü yaptı. Başta Mustafa Kemal Paşa’nın bulunduğu bu millet iradesi, 1922’de son düşmanı İzmir’den denize dökerek Anadolu’nun kurtuluş destanını yazdı.

23 Nisan hangi yılda bayram olarak kabul edildi?

Peki ülkemiz için bu önemli tarihin bayram olarak kutlanmasına ne zaman karar verildi? Gazi Mustafa Kemal Paşa, Cumhuriyetin kurulmasından 1 yıl sonra yani 1924’te bayram olarak kutlanmasına karar verildi.

23 Nisan ne zaman çocuklara armağan edildi?

İlk 5 yıl bayram olarak kutlanan 23 Nisan, 1929 yılında bizzat Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen bir bayram oldu. 23 Nisan 1929’da ilk kez Çocuk bayramı olarak kutlanmıştır. Çocukların bir günlüğüne makamlarda oturması geleneği ise ilk defa 1933 yılında uygulanmıştır. 1935 yılında milli bayram “23 Nisan Milli Hakimiyet Bayramı” adıyla çocuklara armağan edilmiş bir bayram olarak kutlanıyordu.

23 Nisan ne zaman Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak adlandırıldı?

Yıllar geçtikte 23 Nisan sadece Türkiye’de değil Dünya çocuklarının buluşma noktası haline geldi. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. 1980’de gerçekleşen darbe sonrası 23 Nisan’da kutlanan resmi bayramın adı ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ olarak adlandırılmasına karar verildi.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR