Aleksandr Lukaşenko kimdir? Koronavirüs’ü umursamayan Belarus Devlet Başkanı

29.03.2020
Aleksandr Lukaşenko kimdir? Koronavirüs’ü umursamayan Belarus Devlet Başkanı

Son dönemde Koronavirüs’e karşı önlem almayan Avrupa ülkesi olarak gündeme gelen Beyaz Rusya ya da diğer bir tabirle Belarus’un Sovyetler Birliği’nden sonra başa geçen devlet başkanı Aleksandr Lukaşenko kimdir?

Aleksandr Lukaşenko kimdir?

Aleksandr Lukaşenko, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 10 Temmuz 1994’te yapılan seçimlerde seçimi kazanarak iktidara gelmiş ve o günden bu yana hala Belarus’un başında bulunmaktadır. Yaklaşık 26 yıldır iktidarda bulunan siyaset adamı, gerçekleştirdiği uygulamaları, devleti yönetim biçimi nedeniyle Avrupa Birliği tarafından ‘diktatör’ olarak tanımlanmaktadır.

Hayatı

Lukaşenko, 30 Ağustos 1954’te Beyaz Rusya’nın Vitebsk bölgesinde dünyaya geldi. Mogilev Pedagoji Enstitüsünden mezun oldu. Ardından 1985 yılında Beyaz Rusya Tarım akademisi bitirdi. 1975-1977 yılları arasında Sovyetler’de Sınır Muhafaza Birliği’nde ardından 1980-1982 yılları arasında Sovyet Ordusu’nda görev aldı. Sovyet ordusu’nda subay olarak görev yapmasının ardından 1982-1985 yılları arasında kollektif çiftçilik başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Devlet çiftliği ve İnşaat Malzemesi gibi fabrikalarda müdürlük görevlerini icra etti.

Siyasi hayatı

1990 yılında siyasete atılan Aleksandr Lukaşenko, Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti meclisine milletvekili seçildi. 1993 yılında yolsuzlukla mücadele komitesinde başkanlık görevi yürüttü.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Belarus’ta kaynıyordu. O döneme kadar birçok görevde bulunan Lukaşenko, 1994’te Belarus’ta yeni anayasanın yürürlüğe girmesi sonrası seçime girmeye arar verdi. Anayasa sonrası ilk demokratik seçim gerçekleştirildi ve ilk turda yüzde 45.1, ikinci seçimde yüzde 80.1 oy alarak devlet başkanı seçildi.

Devlet Başkanlığı dönemi

Göreve gelir gelmez, Sovyetler sonrası devletlerde olduğu gibi ülkede yaygınlaşan yolsuzluk ile mücadeleye girişti. Aldığı sert tebdirler tepki çekti. İnsan haklarına ve uluslararası hukuka aykırı hamleleri nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği tarafından diktatör olarak nitelendirildi. Avrupa Birliği tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırımlar uygulandı.

Batı devletlerinden ziyade doğu devletleri ile ilişkilerini güçlü tutmaktadır. Sovyetler Dönemi sosyo-ekonomik politikaları izleyerek ülkesini kalkındırmayı başardı. Başta Rusya olmak üzere Kuzey Kore, Türkmenistan, Türkiye, İran, Katar, Küba, Çin, Sudan ve Venezuela ile iyi ilişkilere sahiptir. Aleksandr Lukaşenko 11 Ekim 2015’te gerçekleştirilen seçimlerde 5. kez devlet başkanı seçilmiştir.

Koronavirüs’e meydan okuyan devlet başkanı: Aleksandr Lukaşenko

2020 yılında ortaya çıkan Koronavirüs salgınına karşı ülkesinde önlem almayarak meydan okuması ile yeniden gündeme gelen Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinde halen futbol, buz hokeyi gibi spor müsabakalarını seyircili oynanmasının önüne geçmemesi ile de eleştirilmektedir. Bir TV kanalına verdiği röportajda Che Guevera’nın ünlü sözünden alıntı yaparak, ‘Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi yeğlerim, ben hiçbir yerde uçuşan bir şey görmüyorum. Siz görüyor musunuz?’ diyerek Koronavirüs salgınını umursamadığını açıklamıştır.

Belarus, Avrupa kıtasında Koronavirüs’e karşı önlem almayan ve umursamayan tek devlet olarak gündemdeki yerini koruyor.

Verdingkinder nedir? İsviçre’nin köle çocukları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.