Verdingkinder nedir? İsviçre’nin köle çocukları

09.03.2020
Verdingkinder nedir? İsviçre’nin köle çocukları

Verdingkinder nedir? İsviçre’nin köle çocukları, Sözleşmeli çocuklar, Heidi çizgi filmi ve köle çocuklar ile ilgili merak ettiklerinize yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

Verdingkinder ne demek?

Verdinkinder yani köle çocuklar, bugün Avrupa’nın uygar ve zengin ülkelerinden biri olan İsviçre’de 1800’lü yıllarda başlayan ve 1960’lı yıllara kadar uygulanan bir sistemin ürünü olarak ortaya çıktı. Tam çevirisi Sözleşmeli çocuklar olan Verdinkinder’ler genellikle yoksul, suça karışmış ve sorunlu ailelerin çocukları devlet eli ve kilise desteği ile ailesinden alınarak, ucuz iş gücü ihtiyacı olan çiftliklerde yaşayan ailelere teslim ediliyordu. Hatta bazı kentlerde çocuk pazarları kuruluyor, Papazların gözetiminde çocuklar satılıyordu. Bu çocuklar bu çiftliklerde küçük yaşlardan başlayarak çalıştırılıyor ve sadece yeme-içme barınma ihtiyaçları karşılanarak adeta kullanılıyorlardı. Bu insanlık dışı uygulama 1974 yılında resmi olarak kaldırılmış olsa da bu işlerde köle olarak kullanılan çocukların adeta gelecekleri çalınmıştır.

Verdingkinder sisteminin uygulanması

İlk olarak 1800’lerde başlayan bu uygulama dönemin İsviçre’sinde düşük maliyetli işçi ihtiyacının karşılanması için bir formül olarak ortaya çıktı. Buna göre, aileleri tarafından ihtiyaçları karşılanmayan veya ailelerinin suça karışması dolayısıyla ortada kalan çocukların barınma sorunu çözülmüş olacak aynı zamanda çiftliklerde çalıştırılarak Alplerdeki işleyişin devam etmesi sağlanacaktı. Ünlü çizgi film Heidi’de işlenen asıl konuda Verdingkinderlerdir. Heidi’nin sürekli olarak çıplak ayakla dolaşması da bu sebepledir. Zira Verdingkinder’ler üstleri başları eski ve pis, yalın ayak bir biçimde ikame ettiriliyorlar ve bu halde çiftlik işlerinde çalıştırılıyorlardı. Öyle ki bu çocukların cinsel istismar ve şiddete maruz kaldığına dair de belgeler bulunmaktadır. Bu zor şartlarda çalıştırılan çocukların ortalama yaşı 15’in altındadır.

Bu istatistik bile İsviçre’de ortaya çıkan bu uygulamanın ne denli insanlık ve de çağdışı olduğunu ortaya koymaktadır. 1930’larda resmi olarak İsviçre’de 30.00 civarında Köle çocuk olduğu kayıtlara geçmiştir. Ancak yapılan araştırmalarda bu sayının belirtilen resmi rakamlardan iki kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bu çocuklara çalışmadığı ya da istenilenleri yapmaması halinde ceza verildiği aç bırakıldığı da bilinmektedir.

İsviçre’nin resmi özrü

İsviçre, 1960’lara kadar devam eden bu uygulamayı devlet olarak her ne kadar kabul etmek istemese de günümüzde bu şekilde yaşamaya mahkum edilmiş kişiler tarafından dava edilmiştir. Hukuki süreçlerde kat edilen belli bir aşamadan sonra İsviçre Hükümeti, Verdingkinder politikası için 11 Nisan 2013’te resmi olarak özür dilemiştir.

İsviçre gibi bugün zengin ve gelişmiş bir ülkenin tarihinde bile bu tür acılar ve insanlıkdışı uygulamaların bulunması her ne kadar şaşırtıcı gelse de, uygarlık kisvesi altında Avrupa’nın bugün bile acımasız uygulamalarla içli dışlı olduğu bir gerçektir.

Dünya tarihinin akışını değiştiren Salgın hastalıklar tarihi

YORUMLAR