Amazonlar : Anadolu’nun savaşçı kadınları

11.03.2020
Amazonlar : Anadolu’nun savaşçı kadınları

Amazonlar nedir? Anadolu’nun savaşçı kadınları olarak bilinen ve Yunan Mitolojisine çokca kez işlenen Amazon kadınlarının ortaya çıkışı, savaşları, erkek ilişkileri ve Mitolojideki yeri ile ilgili bilgileri yorumguncel.com’dan alabilirsiniz.

Amazonlar nedir?

Amazonlar, kadın savaşçılardan oluşan mitolojik bir ırktı. Kendi kanunlarını kendileri yapar; yiyecek ve barınak gereksinimlerini karşılama konusunda kendi yöntemlerini kullanırlardı ve onları yöneten bir kraliçeleri vardı. Amazonların diyarı, mitlerde birbirinden farklı yerlerde verilir. Bunların arasında Trakya, İskitya, Kafkas Dağları ve bugün Türkiye ya da Libya sınırları içinde bulunan bölgeler de vardır.

Amazonlar’ın doğuşu

Amazonlar mitolojik kabul edilmelerine karşın, bu ırkın gerçek temelleri de olabilir. İskitya’da, erkek şamanlar (ruhani liderler) kadın kılığına girerler ve birer erkek gibi savaşırlardı. İskitya’dan geçen gezginler, muhtemelen bu kadın/erkek savaşçılar hakkında öyküler uydurmuşlardı. Daha sonra da diğer tüm mitlerde olduğu gibi, bu öykülere hayal gücü ve ayrıntılar eklenmiş olabilir.

Amazon kadınları, genellikle Amazonomakhia savaşını tasvir eden Yunan sanatının vazgeçilmez konusu olmuştur. Yunanlar ile yapılan bu savaş, çömlekçilik ve heykel de dâhil, her tür Antik Yunan sanat eserlerinde karşımıza çıkar.

Amazonlar ve erkek ilişkileri

Amazonlar hakkındaki mitler kadınların da erkeklerin de her zaman hoşuna gitmiştir, ama farklı şekillerde. Antik Yunan, kadınların son derece az hakka sahip olduğu erkek egemen bir uygarlıktı.

Bu nedenle, o zamanın ev kadınları, özgürlüğün ve gücün simgesi olan Amazonlara hayranlık duyarlardı. (Muhtemelen Amazonların ev işlerini erkek kölelere yaptırması hakkındaki öyküleri de çok severlerdi.) Erkekler de Amazonlara korkuyla karışık bir saygı duyarlardı. Bir kadının erkeğe ihtiyaç duymaması, erkeğin fıziksel gücüne (hatta daha fazlasına) sahip olması, muhtemelen onlar için biraz ürkütücüyclü. Antik Çağ insanları için Amazonlar hem korku verici hem de büyüleyiciydi.

Amazonların popüler dünyaya etkisi

DC Comics’in önemli süper kahramanlarından biri olan Wonder Woman’ın ortaya çıkışı da Amazon mitine dayandırılmaktadır. Wonder Woman, Diana Prince karakteri bir Amazonlar diyarında yetişmiş bir Amazon kadınıdır. Aynı zaman 2 adet filmi bulunan Wonder Woman’ın yanı sıra 1987 yapımı Aydaki Amazon Kadınlar adlı bir filmde de Amazon kadınları işlenmiştir.

Amazon Köyü nerede?

Türkiye toprakları içerisinde Amazon kadınlarının bugünkü Samsun’un Terme ilçesine bağlı Gölyazı Beldesi’nin bulunduğu yerde yaşadığı düşünülmektedir. Bu nedenle Samsun’a da Amazon köyü kurularak Amazonlar ile ilgili 20’ye yakın heykel dikilmiştir.

Verdingkinder nedir? İsviçre’nin köle çocukları

YORUMLAR