Arif Mardin kimdir? 12 kez Grammy ödülü kazanan Türk!

11.04.2020
Arif Mardin kimdir? 12 kez Grammy ödülü kazanan Türk!

Arif Mardin kimdir? aldığı ödüller, albüm yaptığı ünlü sanatçı ve gruplar, sanat dünyasındaki yeri, nereli, başarıları gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

Müzik dünyasının zirvesinde bir Türk: Arif Mardin

Arif Mardin, Amerika Birleşik Devletleri’nde müzik dünyasında adını altın harflerle yazdırmayı başarmış Türk bir isimdir. Evrensel müzik dünyasına kattıkları, çalıştığı ünlü sanatçı ve müzik grupları ile adından çokca kez söz ettirmeyi başarmıştır. Aldığı ödüller ve elde ettiği başarılar ile mzüik dünyasında tanınan en ünlü Türk müzik adamlarından biridir.

İstanbul’da başlayan müzik dolu hayat

Arif Mardin, 15 Mart 1932’de İstanbul’da dünyaya geldi. Kökeni Hz. Muhammed’in torunu olan Osmanlı döneminin en önemli ailelerinden biri olan Mardin ailesine mensuptur. Londra’da Ekonomi okulunda iş idaresi eğitimi almıştır. Ardından gelen süreçte Berklee Koleji’nde müzik eğitimi alan Mardin, müzik dünyası için önemli olan Quincy Jones Bursunu kazandı.

Amerika’da müzik dünyasında zirveye çıktı

1963 yılında Atlantic Records adlı şirkette Nasuhi Ertegün ile birlikte çalıştı ve bu şirkette 1969 yılına kadar müdür yardımcılığı yaptı. Ahmet Ertegüb ve Jerry Wexler ile birçok başarılı projede çalıştı. Tecrübesini üst seviyeye çıkardığı bu dönemin ardından Dünya’da ismini duyuran bir çok isimle çalıştı. Çalıştığı dönemin en ünlü isimleri Bee Gees, Bette Midler, Diana Ross, Aretha Franklin, Barbra Streisand, Phil Collins, Jewel, Chaka Khan ve son olarak Norah Jones’u müzik dünyasında önemli yerlere getirmesi ile bilinmektedir.

Arif Mardin ‘in kazandığı ödüller

Bu başarılı çalışmalar ile Arif Mardin, prestijli müzüik ödüllerinden biri olan Grammy Müzik Ödülleri’ne 15 kez aday gösterildi ve 12 kez bu ödüle sahip oldu. 2001 yılında Atlantic Records’tan ayrıldı ve kendi markası olan Manhattan/EMI Records için çalışmalara başladı. Beyonce’nin 23 kez, Michael Jackson’un 13 kez kazandığı ödülü 12 kez kazanan Mardin, Madonna, Rihanna, Taylor Swift gibi isimlerden daha fazla Grammy ödülüne sahiptir.

Müzik alanında gösterdiği baaşrılar nedeniyle Arfi Mardin, 2001 yılında NARAS (National Recording Academy of Arts and Sciences) tarafından yaşam boyu başarı ödülü layık görüldü.

Ölümü

Yusuf Ziya Öniş’in kızı yazar Latife Öniş ile evlenen Arif Mardin 5 Haziran 2006’da yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle 74 yaşında New York’ta hayatını kaybetti. Ancak bugün hala Dünyaca ünlü bir çok ismin bir kaç kez alabildiği Grammy ödüllerini 12 kez kazanan Türk müzik adamı olarak tarihte yerini almaya başarmıştır.

YORUMLAR