Arnavutluk Nerede? Ne Zaman Kuruldu? |Dini – Dili -Bayrağı

Arnavutluk Nerede? Ne Zaman Kuruldu? |Dini – Dili -Bayrağı

Arnavutluk nerede soruları arama motorlarında sıkça aranıyor. Arnavutluk ne zaman kuruldu? bayrağı, dini, para birimi, vize, dili, nüfusu, şehirleri ve daha fazlası için yorumguncel.com’da kalın.

Arnavutluk Tarihi – Ne Zaman Kuruldu?

Balkanların küçük ülkelerinden biri olan Arnavutluk Cumhuriyeti ya da bilinen adıyla Arnavutluk Adriyatik ve İyonya denizine kıyısı olan bir ülkedir.

Sınır komşuları Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Yunanistan’dır.

Antik tarihte Arnavutların kökeni Avrupa’nın en eski kavimlerinden biri olan Pelasglar olarak bilinir. Orta  Çağ’da Roma İmparatorluğunun idaresi altında olan bu topraklar 8. yy’dan sonra Slavların bu bölgeyi ele geçirmesiyle Orta Çağ’dan sonra Sırp Krallığı’na bağlandı. Doğu Roma İmparatorluğunun 13. yy’da yıkılma sürecine girmesi sonucu 15.yy’da Osmanlı Devleti Arnavutların ulusal kahramanı olarak bilinen İskender Bey’in direnişinde ve önderliğinde 1478 yılında bölgeyi ele geçirdi. Balkanların büyük bir bölümünü ele geçiren Osmanlı Devleti bu bölgede İslamiyeti yaymaya çalıştı. İslamiyeti kabul etmeyen yarım milyon civarında Arnavut ülkeyi terk ederek İtalya’ya kaçtı. 17.yy’dan sonra diğer balkan milletleri gibi Arnavutlar da müslümanlaştılar. Arnavutlar her ne kadar İslam dinini kabul etse de kültürlerini ve soylarını korudular.

I. Balkan Savaşı Sonrası

1.Balkan Savaşına kadar Osmanlı egemenliği altında olan Arnavutluk savaş sırasında Karadağ, Sırbistan ve Yunanistan’ın işgaline uğradı. İtaya ve Avusturya-Macaristan devleti sayesinde 1912 yılında Arnavutluk Krallığı kuruldu. Osmanlı Devletinden ayrılan Arnavutluk, Haçlı Balkan Orduları tarafından  müslüman halkının hristiyanlığı reddettikleri için katledildi. 1917-1920 yılları arası İtaya himayesine girdi. 1.Dünya savaşından sonra Arnavutluk tam anlamıyla bağımsızlığına kavuştu. 1925 yılında Cumhuriyet ilan edildi ve Ahmed Zogu ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu. 1939 yılında Fşist İtalya 1943’te Nazi Almanyası ülkeyi işgal etti. 2. Dünya savaşı’nın ardından Enver Hoca rejimi yönetimi ele geçirerek yaklaşık 50 yıl ülkeyi idare etti. Enver Hoca komunist bir rejim ile dünyada ilk kez Ateizm’i resmi din olarak ilan etti. 1985 yılında Enver Hoca’nın ölmesiyle ve soğuk savaşın sona ermesiyle beraber ülkede demokratikleşme sürecine gidildi. 1991 yılında çok partili hayata geçerek meclis üyesi ve milletvekilleri seçildi. Ülkenin şuan Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Başbakanı ise Edi Rama’dır.

Arnavutluk Nüfusu ve Etnik Yapısı

Arnavutluk nüfusunun% 58’i müslümanlar %7’sini Ortodoks hristiyanlar, %10’unu katolikler %2’sini  ateistler geri kalanlarını da diğer dinler oluşturur. Ülke nüfusu 2017 yılı verilerine göre 2.877.026 olarak belirlenmiştir. Ülkede konuşulan resmi dil Arnavutçadır. Ülke nüfusunun %80’ni Arnavutlar %9.5’ini Rumenler %3,2 Yunanlar %2,7’sini Çingeneler %1,2’sini Sırplar %1,1’ini Makedonlar oluşturur. Ülkenin toplam yüzölçümü 28.748 km2’dir

Ülkenin başkenti Tiran da dahil olmak üzere toplam 12 adet şehri vardır. Ülkedeki ortalama yaşam süresi 78 yıldır.

Ekonomisi ve bilinmesi gerekenler

Arnavutluk’ta kullanılan para birimi Arnavutluk leki’dir. Ülkede %53.2 hizmet, %23 tarım, %23,8 endüstri sektörü vardır. Doğal kaynak olarak ülkede petrol, doğalgaz, kömür, krom, bakır ve nikel madenleri bulunur. Kişi başına düşen milli gelir 4.146 dolar olarak belirlenmiştir. Ülkedeki okuryazarlık oranı %98.72’dir

Ülkenin zorunlu askerlik görevi 2010 yılında kaldırılmıştır. Ülkedeki aktif asker sayısı 14.500’dür.

Arnavutluk, Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Konseyi başta olmak üzere bir çok uluslararası örgüte üyedir.

Monako Nerededir ? Ne zaman kurulmuştur ?

İzlanda nerede? Ne zaman kuruldu ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.