Babil Kulesi Efsanesi | Ne Demek, Nerede, Neden Yapıldı? - Yorum Güncel

Babil Kulesi Efsanesi | Ne Demek, Nerede, Neden Yapıldı?

20.01.2020
Babil Kulesi Efsanesi | Ne Demek, Nerede, Neden Yapıldı?

Efsanelerde, dini kaynaklarda ve dini kitaplarda dahi adını sıkça duyduğumuz dini bakış açısına göre dillerin başlangıcını anlatmak için anlatılan Babil Kulesi’nin hikayesini sizler için derledik..

Babil ve Babil Kulesine dair merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Babil Nedir? Ne Demek?

Babil kulesi adı geçen Babil, M.Ö 1984 yılında Mezopotamya’da kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil kenti, bugünkü Irak’ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Babil kenti hakkında tanınan en önemli isim ise Hammurabi’dir. En bilinen yapısı ise Dünyanın yedi harikasından biri olarak da bilinen Babil’in Asma Bahçeleri’dir.

Babil Kulesi Nedir? Neden Yapıldı?

 Babil Kulesi Tevrat ve Kuran’da adı geçen ve dünyanın birçok bölgesinde bilinen yerel efsanelerinden biridir. Babil Kulesi insanların Tanrı’ya ulaşmak için inşa ettiği bilinen bir kuledir. Babil ismi Babil kentinin yerel dili olan Akadca’da ‘Tanrı’nın Kapısı’ demektir. Eski Ahit’te Babel kelimesi ile eşdeğer anlama gelen bu kelime İbranice’de de Bavel kelimesinden gelir ve ‘kargaşa, karışıklık’ gibi anlamlara gelmektedir.

Babil Kulesi Nerede?

Kule, Babil kentinde bulunan ve dünyanın yedi harikasından biri sayılan Babil’in Asma Bahçeleri içinde bulunur ve kule Tanrı Marduk adına yapılmıştır. Sümerlilere yakından bakıldığında bu topluluk, yükseklere tapan ve yer ile göğü bağlayan kutsal bir ağaç olduğuna inanan bir topluluktur. İnanışlarına göre bu kutsal ağacı temsil eden ve Tanrıdağı dedikleri Babil Kulesi’ni bundan 5bin yıl önce yapmışlardır.

Kule yapı olarak 90 metre genişlikte ve 90 metre yüksekliğe sahip 7 katlı bir bina olarak bilinir. Kulenin etrafında ise rahip sarayları, konuk odaları, ambarlar ve tapınaklara giden aslanlı geçit ve dini tören yolları bulunmaktadır. Ancak kule, kuleyi inşa eden Tikulti-Ninurta, Sanserip ve Asurbanipal tarafından kasten yıkıldı. Dönemin Babil Kralları kuleyi yeniden inşa ettirmek istese de başarılı olamadı. M.Ö 479 yılında yeniden yıkılan kule Büyük İskender’in hayranlığı ile yeniden yapım ve onarımına başlansa da Büyük İskender ölünce kulenin yapımına devam edilmemiştir.

Babil Kulesi Efsanesi İslami Kaynaklarda;

İslami kaynaklara ve Kuran’da geçen bilgilere göre Babil Kulesi Bakara Sursi, 102. Ayette anlatılmaktadır. Harut ve Marut isimli iki meleğin insanlara sihirle imtihan etmek için Babil’e gönderilmesi anlatılır.

Yakut ek-Hamavi’nin yazmalarında ise tüm insanların rüzgara kapılarak bir yerde toplanması ve Allah tarafından farklı lisanlar tahsis edilmesi ile eğitilip sonradan yine bir rüzgar ile yerlerine geri gönderildiği şeklinde anlatılır.

Babil Kulesi Yahudi ve Hristiyan Kaynaklarında ise;

Babil Kulesi Tevrat’ın Yaratılış (Tekvin) kısmında anlatılır. Nuh’un oğulları Büyük Tufan sonrasında Sümer’e yerleşir. Burada bir şehir kurarlar ve göklere yükselen bir kule inşa etmek isterler. Anlatılana göre tanrı kendine ulaşmak isteyen insanlara ve kendini beğenmişliklerine kızar. O zamana kadar aynı dili konuşan insanların dillerini karıştırarak birbirlerini anlamalarını engeller.

Dini bakış açısına göre Babil Kulesi hikayelerinde anlatılmak istenen, insanların kusurlu oluşu, tanrının kusursuzluğu ile kıyaslamak ve dünyadaki yüzlerce dilin kökenini açıklamak amacıyla anlatılmaktadır.  

Popüler kültürde Babil isim olarak Star tv’de yayınlanan ve Halit Ergenç ile Ozan Güven’in başrolde olduğu Babil dizisinde kullanılmaktadır.

Babil Dizisi 1. Bölüm İncelemesi

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR