Babil / The Choice Dizi 1.Bölüm İnceleme

17.01.2020
Babil / The Choice Dizi 1.Bölüm İnceleme

Halit Ergenç ve Ozan Güven’in başrolde olduğu Babil (The Choice) dizi bugün yayınlanmaya başladı. Önceleri bir Dijitürk projesi olan ardından karşılıklı anlaşmanın feshedildiği Babil dizisi çok geçmeden tv ekranlarında yayınlanmaya başlayacağı duyurulmuştu. Ardından ilk fragmanı yayınlanan dizinin Star Tv ve online dizi izleme platformu olan Puhutv’de yayınlanacağı açıklandı.

Babil Dizisi Konusu – Oyuncuları – Fragmanı

Bugün yayınlanmaya başlayan The Choice yani Babil dizisi oyuncu kadrosu ve konusu ile oldukça ilgi toplamış ve merakla yayınlanacağı gün bekleniyordu. Bugün yayın hayatına başlayan dizinin ilk bölümüne gelin biraz daha yakından bakalım.

The Choice | Babil Dizisi İlk Bölüm İncelemesi

Star tv’De yayın hayatına başlayan Halit Ergenç, Ozan Güven ve Nur Fettahoğlu gibi isimlerin başrolde olduğu Babil dizisi büyük ilgi topladı. Öyle ki dizi sosyal medyada günün en çok konuşulan dizisi haline geldi. Reytinglerinin henüz nasıl olacağını bilmesek de bizce bugün yayınlanan birçok diziye karşı büyük bir başarı göstereceğini düşünüyorum. Elbette bunun en büyük etkenlerinden biri de Halit Ergenç faktörüdür. Daha önce Muhteşem Yüzyıl ve Vatanım Sensin gibi son dönem projeleri ile oldukça beğenilen ve ekranlara bir süre veda etmesinin ardından oldukça özlenen Halit Ergenç, Babil dizisi ile özlemleri gidereceğe benziyor.

Dizinin Artıları | Eksileri

Genel olarak diziye bakıldığında ise konusu oldukça ilgi çekici, bir sonraki bölümde saadet zincirine bağlayacakları ortada, dizinin ilk fragmanında da gördüğümüz bu unsur beni oldukça etkilemişti zaten. Dizide bolca Türkiye gerçeklerine göndermeler, kapitalist sisteme iğnelemeler oldukça yerindeydi ve en çok beğendiğimiz detaylardan biri oldu. Televizyon dizisi olarak düşünülmediği sağlam replikleri ile ortada. Dizide en etkileyici sahne de kuşkusuz İrfan’ın Egemen’in evine geldiğinde nasıl olduğunu anlattığı sahneydi, Halit reis yine oyunculuğunu konuşturdu. Ama niyeyse İrfan’ın eşini canlandıran Nur Fettahoğlu’nun rolüne bir türlü ısınamadım. Hele ki ‘Bize güzel bir hayat sunacağına söz vermiştin.’ lafını duyduğumda sinirlendim. İkisinin çocuğu olmasına rağmen (sonradan Egemen’den olduğunu öğrendiğimiz) ablamız asla elini taşın altına koymadı sürekli hayıflandı. Bir anne olarak ruh halini anlamak mümkün ama sürekli olmazları sundu, kafa karıştırdı. Kadınların bu pasifliğini, her sorumluluğu eşlerine yıkmasını gerçek hayatta da tasvip etmediğim gibi dizilerde bunu görmek beni açıkçası sinirlendiriyor.

Babil (Dizi) Nasıldı?

Gerek kadrosu gerek kamera arkası ile oldukça ses getiren dizi Babil dizisinin ilk bölümüne gelirsek, bana kalırsa daha en başından böyle bir diziye sağlam bir jenerik gerekirdi ki bu bir eksi olarak başladı. Dizi ve filmlerde oyuncular, konu, senaryo ve yönetmen gibi faktörlerin yanı sıra dizinin en önemli faktörlerinden biri de müzikleridir. Ancak Babil dizisi gerek jenerik yoksunluğu, gerek dizi içinde kullanılan müzikleri ile bence kötü bir imajla başladı. Bunu eleştiriden çok başarılı gördüğüm bir dizinin böyle başlamasına üzüldüğüm için dile getiriyorum.

Dizinin duygusal anlarında kullanılan müziklerde ‘Bin bir Gece’yi andıran, eski tarz bir müzik kullanımı açıkça hiç hoşuma gitmedi. Dizinin ilk haberini aldığımda ve afişini gördüğüm zamanki umudum müzikleri ile hayal kırıklığı oldu.

Tüm bunların yanında Ozan Güven’i gerek Cem Yılmaz filmlerinden gerek diğer dizi ve filmlerdeki rolleri ile sempatik ve başarılı buluyorum. Yine Muhteşem Yüzyıl dizisindeki rol arkadaşları ile birlikte görmek hoş oldu. Aslı Enver ve Birce Akalay yan rollerde olduğu için şimdilik onlar için pek bir şey söylemek mümkün değil. Ancak işler kızışacağa benziyor. Ancak dizinin klasik Türk dizisi modunda olmadan devam etmesini tercih ederdim (Yani sadece son dakikalarda aksiyon yaratıp bir sonraki bölümü izletmek için kırıntılar bırakmaktansa aralarda da aksiyon görmek bence daha etkileyici) Ama olsun yine de ikinci bölümü yine de merakla bekleyip izleyeceğim.

Siz diziyi nasıl buldunuz?

YORUMLAR

  1. Sukru berber dedi ki:

    Diziyi biraz seyrettik. Boyle bir rezalet gormemistim.kadinlarin sirtlarina kollarina dovmemi ney yada boya dokmusler.turk kadini bumu.kadinlari nehale getirmissiniz.bizim kulturumuz bumu.bukadinlarmi ornek olacaklar bu topluma. Sizler bunun sorumlulugunu tasiyabilecekmisiniz.allahin huzurunda namusumuzu cignettiginiz icin sizden sikayetci olacagim.

canlı tv izle