Barış Manço Gülpembe şarkısını kim için yazdı?

17.10.2019
2.014
Barış Manço Gülpembe şarkısını kim için yazdı?

Barış Manço Gülpembe isimli unutulmaz şarkısını kim için yazdı soruları arama motorlarında sıkça aranıyor. kimin için yazıldı? Ne zaman yazıldı? Kime adandı? Hangi albümde yer alıyor? gibi sorularınızın yanıtına yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

Dönence, Hal Hal, Unutamadım ve Halil İbrahim Sofrası gibi birçok eşsiz güzellikte şarkılar ile tanıdığımız güzel yürekli adam Barış Manço. Yazdığı şarkılarının tümü kalbimizde taht kurmayı başardı. Gerek yaptığı programlar ile bizi gülümsetti, gerekse yazdığı şarkılar ile hüzünlendirdi. Peki en bilinen ve sevilen şarkılarından biri olan “Gülpembe” isimli şarkısını kimin için yazıp besteledi Barış Abimiz?

Gülpembe Ne Demek?

Barış Manço ile duyduğumuz kelime Gülpembe, Gül gibi pembe yanaklı/Gül pembesi anlamına gelmektedir.

Barış Manço Gülpembe Şarkı Sözleri

Sen gülünce güller açar, Gülpembe,
Bülbüller seni söyler, biz dinlerdik, Gülpembe
,

Sen gelince bahar gelir, Gülpembe,
Dereler seni çağlar, sevinirdik, Gülpembe

Güz yağmurlarıyla bir gün göçtün gittin, inanamadık, Gülpembe
Bizim iller sessiz, bizim iller sensiz olamadı, Gülpembe

Dudağımda son bir türkü, Gülpembe
Hala hep seni söyler, seni çağırır, Gülpembe

Güz yağmurlarıyla bir gün göçtün gittin, inanamadık, Gülpembe
Bizim iller sessiz, bizim iller sensiz olamadı, Gülpembe

Dudağımda son bir türkü, Gülpembe
Hala hep seni söyler, seni çağırır, Gülpembe
Gözlerimde son bir bulut, Gülpembe
Hala hep…

Gülpembe Şarkısı Ne Zaman Çıktı?

Sözleri ile bildiğimiz eser, Barış Manço’nun 1991 yılında çıkardığı “Sözüm Meclisten İçeri” adlı albümünde yer alan şarkısı Gülpembe. Aynı adlı albümden diğer en bilinen eserlerinden biri olan eseri de Dönence ve daha niceleri.

Barış Manço Gülpembe Şarkısının Hikayesi

Barış Manço’nun Gülpembe isimli şarkısı hep bir sevgiliye yazılmış, duygusal bir şarkı olarak düşünüldü. Ancak biz bu şarkıyı en çok Sinan Çetin’in 1999 yılında yayınlanmaya başlayan “Film Gibi” programı ile duyduk. Bu programda ailelerini, yakınlarını kaybeden kişiler için tasarlanmıştı ve kapı açılacak mı sorusunu beklerken dinledik Gülpembe’yi. İçinde birçok duyguyu barındıran bu güzel şarkıyı Barış Manço kim için yazdı sorusunun iki farklı teorisi var aslında.

1.Teori

İlk ve bizce düşük olan ihtimal, Nisan 2003 yılında yayınladığı sayısında bir yazarın saptamalarına dayanıyor. Bu yazarın saptamalarına göre Barış Manço Gülpembe şarkısını Hz. Muhammed’e yazdığı yönündedir. Şarkının sözleri ve bestesini incelediğinde vardığı sonuç bu imiş yazarın.

2.Teori

Aslında bu bir teori olmaktan ziyade Barış Manço ile yapılan röportaja dayanıyor. Yapılan eski bir röportaj sırasında sunucu Barış Manço’ya “Efendim Gülpembe şarkısını kimin için yaptınız?” diye soruyor. Barış abimiz soruya “Haa, Gülpembe benim babaannem.” Demiştir.

Barış Manço, çok sevdiği ve 1957 yılında bir Ramazan Bayramı’nda kaybettiği babaannesi için Gülpembe isimli şarkısını Nimet Manço için yazmıştır.

Buna benzer müzik&edebiyat içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR