'Beyaz Ölüm' Simo Hayha kimdir ? - Yorum Güncel

‘Beyaz Ölüm’ Simo Hayha kimdir ?

13.12.2019
‘Beyaz Ölüm’ Simo Hayha kimdir ?

Dünya üzerindeki sayılı keskin nişancılarından biri olan ‘Beyaz Ölüm’ olarak da bilinen Simo Hayha’yı yakından tanıyalım.

Simo Hayha biyografisi

Simo Hayha, 17 Aralık 1905 yılında  Finlandiya’nın Rautjarvi köyünde doğdu. 20 yaşına gelene kadar çiftçilik ve avcılık işleri ile uğraştı. 1925 yılında Fin milis kuvvetlerine katılarak askerliğini yaptı. Askerliği sırasında atıcılık ve nişancılık ödülleri aldı. Askerliğini bitirdikten sonra köyüne dönerek çiftçilik yapmaya devam etti. Josef Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği’nin Finlandiya’yı işgal etmesi sonucunda 34 yaşında ülkesi için bir şeyler yapması gerektiği düşüncesiyle tekrar askere yazılarak keskin nişancılığa devam etti. Dünya savaşı sırasında Rusya ile Finlandiya’nın Kış Savaşı (1939-1940) olarak adlandırılan savaşa girmesi sonucu Fin ordusunda 6. bölük 34. piyade alayı Kolla’da Kızılordu’ya karşı savaştı. Bu savaşın en büyük olumsuzluğu nitekim havanın -40 ile -20 derece arasında olmasıydı.

‘Beyaz Ölüm’ olarak anılması

Simo Hayha cephelerde beyaz kamuflaj giyerek ve kendisini karların içine gömerek atış yapıyordu.

100 günden az bir zamanda günde ortalama 5 Sovyet askerini gün ışığı olmadan öldürerek büyük başarılara imza attı. Rus yapımı Mosin-Nagant tüfeği ile Beyaz Ölüm adını aldı. Savaş boyunca daha iyi tüfekler bulunsa da hep aynı tüfeği kullanmayı tercih etmiştir.

Ruslar Simo Hayha’yı durdurmak için özel bir keskin nişancı birliği hazırlayarak onun üzerine yolladı.

6 Mart 1940 yılında bir Rus askeri onu çenesinden vurmayı başardı. Ağır yaralı olarak bulundu fakat hayatta kalmayı başardı.

13 Mart’ta iki taraf da barış imzalayarak savaşı sona erdirdiler. Savaştan sonra önce onbaşı sonra da Asteğmen rütbesine terfi edildi. Bir savaş sırasında kesin olduğu bilinen 705 kişiyi öldürmüştür.

Askerlikten emekli olduktan sonra köyüne dönerek avcılık ve çiftçilik yapmaya devam etti.

Savaş sırasında 705 kişiyi öldürdükten sonra pişman mısın sorusuna ise ”ben yalnızca ülkemi korudum” şeklinde cevap vermiştir.

Simo Hayha’nın ölümü

Simo Hayha 1 Nisan 2002 yılında yaşadığı küçük bir kasabada 96 yaşında öldü. Simo Hayha hala Dünya üzerinde gelmiş geçmiş en iyi keskin nişancı olarak bilinmektedir.

Japonya’nın ve Dünya’nın kaderini değiştiren faşist lider: Hideki Tojo Kimdir?

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR