Black Mirror 4.sezon 1.bölüm incelemesi: Robert’in sanal dünyası

13.04.2020
Black Mirror 4.sezon 1.bölüm incelemesi: Robert’in sanal dünyası

Black Mirror 4.sezon 1.bölüm incelemesi, yorumu, eleştirisi, değerlendirmesi, U.S.S Callister bölümü, oyuncuları, konusu, Star Trek ile ilişkisi, Matt Damon, gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Black Mirror 4.sezon 1.bölüm, (U.S.S Callister) önceki izlediğimiz Black Mirror bölümlerinden farklı bir çizgide olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira bölüme başladığınızda 1970-80’lerde yapılmış Star Wars veya Star Trek tadında sahnelerle karşılaşıyorsunuz. Kullanılan efektler hatta diyaloglar bile bunu rahatlıkla size çağrıştırıyor. Eski tarz uzay filmleri temalı başlayan hikaye, geleceğe doğru ilginç bir yolculuğa dönüşüyor. Bölümün ilerleyen dakikalarında Black Mirror’ın bir bölümü izlediğinizi hissetmeye başlıyorsunuz.

Black Mirror 4.sezon 1.bölüm konusu

U.S.S Callister adlı bölümün konusu şöyle. Robert Daly adında bir yazılım uzmanı, İnfinity adlı bir popüler oyunun kod yazılımcısıdır. Gerçek hayatta hiç kimse tarafından sevilmeyen, görmezden gelinen silik bir tip olan Robert, kendi yazmış olduğu oyuna eklediği özel bir sürüm ile farklı bir sanal dünya yaratmayı başarmıştır. Böylelikle gerçek dünyada karşılaştığı insanların DNA’larını alarak sanal dünyada o kişilerin kopyalarını yaratabilmekte ve oyun içerisinde hepsini kendine itaat eden insanlar haline getirebilmektedir. Gerçek hayatta patron olduğu şirkette çalışan stajyer tarafından bile neredeyse eziklenen Robert, sosyal ilişkilerinde insanlar ile yaşadığı sorunların hıncını, sanal dünyasında onların kopya halleri üzerinden çıkarmaktadır. İş ve arasında sürekli mekik dokuyan Robert, şirkete yeni katılan Nanette ile tanışır. Ve kısa sürede onu da oyununun içerisine dahil etmeye karar verir. Ancak bu hamle sanal dünyasında hükmettiği sıradanlığı bozacaktır.

U.S.S Callister bölüm incelemesi

Dizinin bu bölümü bazı Black Mirror izleyicileri tarafından çokca kez eleştirilmişti. 2018 yılında yayınlanan bölüm İMDB‘de 8.3 puanla 4.sezonun en çok beğenilen 3 bölümünden biri olmuş. Ciddi bir Star Trek eleştirisi gördüğümüz bölüm, bazı sahnelerde bu tarz yapılan uzay filmlerine de ciddi göndermeler de yapmış. Ancak hikayenin işleniş ve veriliş biçimi ile kesinlikle Black Mirror tadını verdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca sıkça aranmış buradan da söyleyelim, bölümde başrolü oynayan aktör Matt Damon değil.

Black Mirror uzay filmleri klişelerine tokadı vuruyor

Hikayenin içerisinde Black Mirror’da pek rastlamayacağınız klişelerle karşılaşıyorsunuz. Ancak bunun Robert’in dünyasıyla doğrudan ilintili olduğunu söylemekte fayda var. Belli ki Robert izlediği Space Fleet dizisi ve ona benzer filmlerden etkilendiği ve sürekli klişelerin yaşandığı uzay filmlerindeki o dünyayı kendi sanal dünyasına taşımış. Bazı sahnelerdeki diyalogların çiğ ve saçma kaçmasının sebebi de bu. Bu da Black Mirror’ın eleştirme biçimi ve zekice demek düşüyor bize de. Özetle farklı tadda olan ilgi çeken bir Black Mirror bölümü olmuş.

Black Mirror 4.sezon 1.Bölüm oyuncuları

Jesse Plemons – Robert Daly
Cristin Milioti – Nanette Cole
Jimmi Simpson – Walton
Michaela Coel – Shania
Billy Magnussen – Valdack
Milanka Brooks – Elena Tulaska
Osy Ikhile – Nate Packer
Paul G. Raymond – Kabir Dudani

YORUMLAR

canlı tv izle