Christiania : Kopenhag’ın Sanat Dolu Özgür Kasabası

06.01.2020
Christiania : Kopenhag’ın Sanat Dolu Özgür Kasabası

Avrupa’nın orta yerinde Avrupa Birliği kurallarını reddeden bir bölge düşünün. İşte orası Kopenhag’ın özgür kasabası olarak bilinen Christiania. 45 yıldır Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın bir kasabası olan Christiania keyfi yerinde insanların kurduğu ve bu güne kadar kuralları reddederek yaşadıkları bir yer. Avrupa’nın orta yerinde kendi kurallarına göre yaşayan, özgürce uyuşturucu satışı yapılabilen toplumsal bir deney bölgesi burası. Kendine kadar yetiştirip, ekip biçen, satan kısaca kendi halinde bir kasaba.

Özgür Kasaba: Christiania

1971 yılında bir grup sanatçının ve hippinin terk edilen bir bölgeyi işgal etmesi ile başladı tüm hikaye. Kurdukları bu özerk bölgede ne Avrupa Birliği kurallarını ne de başka bir kuralı tanımamayı seçen bir grup insan bugün halen kendi kurallarını kasaba halkı ile kararlaştıran ve yaşayan bir kasaba haline geldi. Hem de tam Avrupa’nın orta yerinde. Bu grubun tek ortak amacı, ruhsal ve fiziksel kirliliği kendilerinden uzaklaştırmak.

Christiania’nın Kuruluşu

1971 yılında yerleşilen bu bölge de yaşayan insanlar Avrupa Birliği kuralları da dahil hiçbir kuralı kabul etmiyorlar. Kendi kendine yetmek ve her türlü kirlilikten uzak olmak isteyen Christiania kasabası sakinleri için elbette bu düzeni kurmak ve 49 yıldır bu düzeni yaşatmaya çalışmak hiçte kolay olmadı. Davasından vazgeçmeyen kararlı kasaba sakinleri ve hükümet arasında yıllarca kavga ve çatışmalar yaşadılar. Yıllarca süren kavgaların ardından, 2011 yılında Danimarka hükümeti ve Christiania halkı bu bölgeyi geçici bir süre ile kapatmaya karar verdi. Mücadelesi devam eden halk Temmuz 2012 yılında hükümet ile yapılan tüm görüşmelerin ardından anlaşmaya vardı ve bölge yeniden açıldı. Danirmarka hükümeti burayı toplumsal bir deney bölgesi olmasını düşünerek bölgenin özerk hale gelmesine izin verdi. 2012’den bu yana Christiania bölgesi Free Town Christiania (free state of christiania)yani Özgür Bölge Christiania olarak kuruldu.

Şu Anda Avrupa Birliği’ne Giriyorsunuz..

Özerk bölge denildiğinde sınırların nasıl çizildiği ve birbirinden nasıl ayrıldığı merak konusu haline geliyor. Christiania kasabası ile Kopenhag arasındaki sınır tam da başlığımızdaki gibi ‘Şu anda Avrupa Birliği’ne giriyorsunuz’ tabelası ile ayrılıyor. Özerk bölge girişinde ise ‘Christiania’ tabelası mevcut.

Christiania’nın Nüfusu ve Kuralları

Bir grup sanatçının bir araya gelip kurduğu ve 49 yıldır her geçen gün daha fazla sanat yaydığı bölgede her yer sanattan ibaret. Christiania her köşesi sanat, müzik ve resim gibi pek çok sanat dalının ve sporun ön planda olduğu modern bir sanat kasabası. Burada renkli grafitilerden organik kafelere, market ve kafelere kadar her şey mevcut. Elbette her kuralı yok sayan ve bunca sanatı içinde barındıran bir bölge olarak Christiania’nın kendine ait para birimi ve bayrakları da var. Para birimleri Løn ve bayrakları da kırmızı üzerine üç sarı daireden oluşuyor. Eğer bir turistseniz burada Danimarka Kronu ile alışveriş yapmak da mümkün.

Christiania’nın en ilginç özelliklerinden biri de nüfusu. Burası bir kasaba elbette ancak yalnızca 800-850 kişilik bir nüfusa sahip. Ayrıca 400 kadar da köpek nüfusu var. Kendi kurallarını yaşayan bu bölge de elbette ki kuralları korumak ve düzeni bozmamak adına koyulan kuralları da oldukça katı. Burada köpek sahiplenemez, kolayca ev satın alamaz, sokaklarda koşuşturamaz ve hatta fotoğraf çekemezsiniz. En katı kurallarından biri de hırsızlık. Birisi hırsızlık ile suçlanıyorsa hiç şansı olmadan yaka paça sınır dışı edilebilir. Uyuşturucu satışının serbest olduğu bir yer olsa da burada kimyasallar ve ağır uyuşturucu bulundurmak ve kullanmak yasaktır.Ayrıca buraya motorlu araçlarla girmek de yasakları arasında.

Burada koşmanın yasaklanmasının sebebi tamamıyla düzeni bozmamak için, çünkü sokaklarda koşturan birilerinin olması onlar için polisle ilgili bir durum. Fotoğraf çekilememesinin sebebi ise özgür ruhlu insanların yaşadığı bu bölgede herkesin eğlenebilmesi ve anı kaçırmaması için.

Christiania’da yaşamak ister miydiniz?

Dominika: Doğa dostu bir ülke

Liechtenstein neresi? Ne zaman kuruldu? (Harita)

YORUMLAR

canlı tv izle