Liechtenstein neresi? Ne zaman kuruldu? (Harita) - Yorum Güncel

Liechtenstein neresi? Ne zaman kuruldu? (Harita)

Liechtenstein neresi? Ne zaman kuruldu? (Harita)

Avrupa’nın küçük ülkeleri serisinin bir diğer üyesi Liechtenstein. Ülkenin tarihi, nerede olduğu, ne zaman kuruldu? Haritadaki yeri, nüfusu, etnik yapısı, ülkedeki spor, futbol ve daha fazlası için yorumguncel.com’da kalın.

Liechtenstein Nerede? Yüzölçümü

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Liechtenstein (Lihtenştayn) ya da tam adıyla Liechtenstein Prensliği orta Avrupa’da İsviçre ve Avusturya arasında bağımsızlığını ilan etmiş, 160 km2 ile dünyanın 6. küçük devleti olmuştur. Ülkenin sınırları 76 km uzunluğundadır ve ülkenin yarısında Ren vadisi diğer yarısında ise Alp bölgesi bulunur.

Liechtenstein haritadaki yeri

Liechtenstein Ülkenin Tarihi – Prensi

Roma İmparatorluğu döneminde ülke bir eyalete bağlı küçük bir ildi. 23 Ocak 1719’da Kutsal Roma İmparatorluğuna bağlanarak bir prenslik haline geldi. 1806’da Kutsal Roma İmparatorluğu Napolyon tarafından işgal edilince ülke kendi sınırları dışında bir otoriteye bağlı olmayı bıraktı. 20 Haziran 1815’te ise Liechtenstein Avusturya-Macaristan imparatorluğu tarafından Alman Konfederesyonunun bir üyesi haline geldi. 1818’de ülkenin Prensi I. Johan anayasayı ilan etti. 19. yy da ülkede fabrikalar ve bankalar kuruldu demiryolları yapıldı. 1866 ‘da Avusturya-Prusya savaşı başlayınca ülke zor duruma gelse de I. Dünya savaşı sonuna kadar  Avusturya-Macaristan imparatorluğuna bağlıydı. Savaş sona erince ve  Avusturya-Macaristan imparatorluğu dağılınca  Liechtenstein Avrupa’da bağımsızlığını ilan etmiş son ülke oldu. II. Dünya savaşı sırasında ülke tarafsız kalmayı tercih etti. Her ne kadar savaşa katılmamış olsalar da savaştan sonra ekonomik sıkıntılar çeken ülkede sanat eserleri satılmaya başlandı. Satılan sanat eserleri arasında ise en önemlisi Leonardo da Vinci’nin ”Ginevra de Benci” adlı eseriydi.

Ülkenin prensi Rudolf von und zu Liechtenstein‘dir.

Ülkenin Bayrağı

Liechtenstein Bayrağı

Liechtenstein’ın Nüfusu ve etnik yapısı

Liechtenstein’in nüfusu 2017 yılı sayımlarında 38.547 olarak belirlenmiştir. Ülkede %34 oranında yabancı göçmen bulunur. 885 adet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vardır. Öyle ki Türkler, İsviçreliler, Avusturyalılar, İtalyanlar ve Almanlardan sonra en büyük 5. yabancı gruptur. Ülkedeki yaş ortalaması 38,2’dir.

Ülkenin resmi dili Almanca’dır. Başkenti 5.521 nüfusu ile Vaduz en büyük bölgesi ise Schaan’dır. Ülkenin para birimi İsviçre frangıdır. Ülkeyi korumak için 125 kişiden oluşan küçük bir askeri birlik vardır. Ülkenin vatandaşları dünyanın en yüksek hayat standartlarından birine sahiptir.

Siyaseti ve Ekonomisi

Liechtenstein demokratik parlementer ve anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Devlet başkanı Prens II.Hans Adam’dır. Ülkede 25 adet milletvekili 1 başbakan 4 adet de bakan vardır. 4 yılda bir seçim yapılır. Ülkenin milli bayramı 15 Ağustos olarak kabul edilir.

Ülkede 32 adet sanayi şirketi bulunur ve aktif küresesel pazar içerisinde yer alır. 3.150 işletmesiyle 11 kişiye 1 işletme düşer.

Ülkedeki işssizlik oranı%2.4’tür.

Liechtenstein’ın Prensi 6 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanları arasında 6. sırada yer alır.

Ülkedeki Spor

Liechtenstein ülke nüfusunun %45’i bir spor derneğine üyedir. Futbol birliği en yüksek üye sayısına sahip kuruluştur. 7 kulüpte toplam 2.500 üyesi bulunur ve ülkedeki her 20 kişiden biri futbolcudur. Liechtenstein  FIFA ülkeler sıralamasında ise 124. sırada yer alır. Ülkenin ulusal sporu kayak’tır. Ülkede 21 km uzunluğunda bir kayak pisti bulunur. Liechtenstein vatandaşı Manfred Schurti, 1972 senesinde Formula Süper V şampiyonasında Avrupa şampiyonu olmuştur.

Liechtenstein Okunuşu

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Liechtenstein’ın telaffuzu da hayli zor. Ülkenin isminin okunuşu şöyle: Lihtenştayn

Buna benzer içeriklerimize Meraklıların Tarihi kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Göz atabileceğiniz bu içeriğe benzer diğer içeriklerimiz:

*Monako

*Grönland

*Dominika

*Lüksemburg

*Güney Osetya

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR