Dune Filmi (2020) İlk Bakış | 20. yy’ın En İyi Bilim-Kurgu Serisi

14.04.2020
Dune Filmi (2020) İlk Bakış | 20. yy’ın En İyi Bilim-Kurgu Serisi

Uzun süredir ilgisini çeken, çekmeyen herkesin sık sık karşısına çıkan Dune filmi için ilk görseller sonunda yayınlandı. Son zamanların yükselen genç yıldızı Timothee Chalamet’in başrolde olacağı Dune film 18 Aralık’ta vizyona girecek.

Dune Filmi Hakkında

Denis Villeneuve’nin 1984 Dune film serisi uyarlaması olacak filmden ilk görseller yayınlandı. Bilim krugu edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen Dune filmi 1984 yılında David Lyncg tarafından sinemaya uyarlanmış ancak beklenen etkiyi göstermemişti.

Uzun süredir yeniden sinemaya uyarlanacak olan Dune yönetmenliği bu kez David Villeneuve‘ye emanet. Villeneuveon son filmi Blade Runner 2049 ile izleyicilerine ilginç ve müthiş bir görsel şölen sunmuştu ve adından söz ettirmişti. Yıllar sonra yeniden sinemaya uyarlanacak olan film için yönetmen koltuğuna oturan David Villeneuve filme dair beklentiyi de yükseltmiş durumda. Ayrıca film için büyük bir kesim 20. yüzyılın en iyi bilim-kurgu filmi olacağını söylüyor.

Filmin senaristliğini Denis Velleneuve ile birlikte Doctor Strange’in de senaristi olarak bilinen Jon Spaihts ve Eric Roth kaleme alıyor.

Dune Film | Konusu

Dune filmi uzak bir gelecekte geçen “Dune”, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in (Timothee Chalemet) hikayesini anlatıyor.

Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

Dune Filmi Oyuncuları

Kariyerleri boyunca önemli yapımlarda rol almış oyunculardan oluşacak görkemli kadroda şu isimler var: Timothée ChalametRebecca Ferguson, Josh Brolin, Charlotte Rampling, Zendaya, Javier Bardem, Oscar Isaac, Dave Bautista, Stellan Skarsgård ve Jason Momoa. Son dönemin öne çıkan isimlerini ve usta oyuncuları bir araya topluyor.

Dune Filmi Ne Zaman Vizyona Girecek?

Denis Villeneuve’ün, “hayatımın projesi” olarak tanımladığı Dune filminin 18 Aralık 2020‘de vizyona girmesi bekleniyor. Ancak korona virüs salgını nedeniyle henüz durumu belirsiz olduğunu da belirtelim. Umarız her şey en kısa zamanda eski haline döner ve beklediğimiz filmlere kavuşuruz.

YORUMLAR