Eli Cohen : Arap Dünyasını karıştıran İsrail Ajanı

03.11.2019
Eli Cohen : Arap Dünyasını karıştıran İsrail Ajanı

Eli Cohen kimdir Mossad ajanı mıdır? The Spy dizisinde anlatılan ajan kimdir? The Spy dizisinde anlatılan kimdir? Eli Cohen Filmi, Eli Cohen dizisi, MOSSAD gibi aramalarınıza yorumgüncel.com’da bulabilirsiniz.

Eli Cohen, MOSSAD’ın en önemli ajanlarından biridir. 1960’lı yıllarda Suriye’de gösterdiği casusluk faaliyetleri İsrail’in 6 gün savaşlarını kazanmasında önemli oynamıştır. Netflix tarafından Cohen’in hayatını anlatan başrolünde Sacha Baron Cohen’in oynadığı The Spy adlı bir mini dizi yapılmıştır.

Eli Cohen kimdir?

Eli Cohen 1924 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde fakir bir ailenin çocuğu olarak Dünya’ya geldi. İsrail’in kurulması ile birlikte 1950’li yıllarda ailesi ile birlikte İsrail’e taşındı. İsrail’de devlet memuru olarak çalışan Cohen, MOSSAD’a birkaç kez başvuruda bulunmuş ve sonunda kabul edilmiştir. 1961 yılında Suriye’ye sızmak için Kamel Amin Taabeth adı ile Arjantin’e gönderilmiştir. Oradan Suriye’ye geçen Cohen, uzun bir süre casusluk faaliyeti yürütmeyi başarmıştır. Suriye’de yaptığı çalışmalarla ülkenin önemli kademelerinin güvenini kazandı. Suriye’nin kritik mevkilerinden aldığı önemli bilgileri İsrail’e mors alfabesi ile gönderiyordu. Eli Cohen, birçok Suriyeli komutan ve siyasi ile iyi ilişkiler kurdu. Bu arkadaşlıklar Suriye ordusunun önemli sırlarını öğrenmesini ve MOSSAD’a iletmesi ile İsrail’in Golan Tepelerini almak için başlattığı 6 gün savaşları’nı kazanmasında kritik rol oynamıştır.

Eli Cohen’in yakalanması

1965 yılında Sovyetlerin Suriye’ye yaptığı askeri yardım ile ülke içerisindeki yasa dışı haberleşme sinyalleri tespit edildi. Ordunun bir gün boyunca haberleşmeyi durduğu bir günde Eli Cohen, İsrail’e haber ulaştırınca ordu tarafından tespit edildi. Suriye siyasetinde yükselen Eli Cohen’in casus olduğu Suriye’yi adeta sarstı. Arap ülkeleri dönemin devlet başkanı Amin El Hafez’i topa tuttu. Cohen, casusluktan suçlu bulundu ve 18 Mayıs 1965’de Şam’da Merce Meydanı’nda asıldı. Öldükten sonra 6 saat boyunca teşhir edildi. Suriye yıllar sonra Eli Cohen’in idam görüntülerini yayınladı. İsrail o dönemde de Eli Cohen’i canlı istese de Suriye buna izin vermedi. Hatta Cohen’in cansız bedenini de İsrail’e hiçbir zaman iade dahi etmedi.

Eli Cohen’in Suriye’deki konumu ve yaptıkları

Eli Cohen’in dönemin Suriye siyasetinde çok önemli bir noktaya geldiği hatta Devlet Başkanı Amin Al Hafez ile de yakın olduğu iddia edilmiştir. Al Hafez bir röportajında bu iddiayı yalanlamıştır. Cohen 1960’lı yıllarda Suriye ile ilgili çok ciddi bilgileri İsrail’e ulaştırdı. Öyle ki Cohen, o dönemde Suriye ordusunun mermi sayısını dahi İsrail’in veri envanteriyle paylaşmıştır. Hatta bugünkü ortadoğunun ortaya çıkmasında önemli rolünün olduğu da öne sürülmektedir.

Eli Cohen’in hayatı Netflix tarafından 6 bölümlük mini dizi ile anlatılmıştır. Dizi hakkındaki yazımızı okumak içinb The Spy içeriğimizi okuyabilirsiniz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.