The Spy : Ortadoğuyu karıştıran MOSSAD ajanı - Yorum Güncel

The Spy : Ortadoğuyu karıştıran MOSSAD ajanı

01.11.2019
The Spy : Ortadoğuyu karıştıran MOSSAD ajanı

The Spy dizisi kaç bölüm? Netflix’te mi? The Spy dizisi Türkiye haritası, The Spy dizisi Eli cohen’i mi anlatıyor? Sacha Baron Cohen, dizinin konusu’ gibi aramalarınıza yorumgüncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

The Spy, dizisi Netflix’in orijinal içeriklerinden biri olan 6 bölümlük bir mini dizidir. Dizinin başrolünde Ali G, Borat ve The Dictator filminden tanıdığımız ödüllü oyuncu Sacha Baron Cohen yer alıyor. Yapımın İMDB puanı: 7.9 olarak belirlenmiş.

The Spy dizisi hakkında

The Spy dizisi daha diziseverler izleyip, yazıp yorumlamadan ülkemizde adını duyuran bir yapım olmayı başardı. Tabi olumsuz anlamda. Sacha Baron Cohen’in ünlü İsrail Ajanı Eli Cohen’i canlandırdığı dizi 1960 yılında Suriye ve İsrail arasında yaşanan gerilim ve Arap Dünyası ile İsrail politikalarının sertleştiği bir dönemi anlatıyor. Buraya kadar her şey kendince normal, ancak dizinin dördüncü bölümünde bölünmüş olarak gösterilen Türkiye haritası dizinin ülkemizde kötü bir şöhrete sahip olmasına neden oldu. Ancak yine de bunu bilerek de ülkemizin bütünlüğü hakkı mesaj vermeye çalışanların yaptığı işleri iyi incelemeliyiz ki kendilerini tanıyabilelim.

The Spy dizisinin konusu

1960 yıllarda İsrail’de memurluk yapan Eli Cohen, MOSSAD ajanı olmak için sürekli başvuruda bulunmaktadır. İsrail ile Suriye’nin Golan tepeleri nedeniyle süren sert çekişmesi devam ederken, Eli MOSSAD tarafından kabul edilir. İlk başta umut vaat etmediğini düşünen MOSSAD amirleri, Eli geliştikçe ondaki casusluk yeteneğini görürler ve en zor işlerden birini ona verirler. İlk olarak Arjantin’de siyasi sığınmacı olarak bulunan Suriyelilerin içerisine Kamel Amin Taabeth ismi ile sızmaya çalışan Eli, bunu başaracak ve Suriye’nin kapılarını sonuna kadar aralayacaktır.Suriye’de MOSSAD şeflerinin istediğinden daha fazla veri elde eden Eli, daha sonra istihbarat teşkilatının gözdesi olacak, ancak bu başarısı sonunu da hazırlayan en önemli sebeplerden biri olacaktır.

The Spy dizisi yorumu (Bize göre)

The Spy, son dönemlerde Netflix’te çıkan politik yapımlar içerisinde ön plana çıkan bir iş oldu. Sacha Baron Cohen gibi tanınmış bir ismin başrolde oynaması sayesinde listeme aldığım filmden beklediğimi hatta saha fazlasını bulduğumu söyleyebilirim. Özellikle günümüzde aynı topraklar üzerinde devam eden siyasi çatışmalar ve savaşları düşündüğümüzde dizinin anlattığı dönem bu günleri anlamak için bazı nüanslar veriyor. Her ne kadar İsrail yanlısı bir dizi olsa da o dönemin şartları ve teması iyi işlenmiş. Politik ve Tarihi içerik tercih edenler The Spy’ı izlemekten pişman olmayacaktır. Hatta MOSSAD’ın bugün bile kıymet verdiği Eli Cohen’in neden bu denli İsrail için önemli biri olduğunu aha iyi anlayacaksınız. Dizi senaryosu odaklandığı konu ve oyunculuklar itibari ile başarılı bir yapım. Aynı zamanda eleştirilecek bir çok yanlı ve de taraflı algıları ile de kendini belli ediyor. 4. Bölüme görünen Güneydoğu Anadolu bölgesi başka bir devletmiş gibi gösterilen harita ülkemizde tepki çekti. Böyle bir yapımda hele ki dizi başlarken Türkiye’nin de haritasının özellikle gösterildiği bu diziye bu haritanın konulmuş olmasını kesinlikle maksatlı buluyorum. Yine de sanatta beğeni kadar, eleştiri için de anlamak için de seyretmek vardır. The Spy’da izleyenlerde böyle etki bırakan bir Netflix içeriği.

The Spy dizisi oyuncuları

Sacha Baron Cohen – Eli

Hadar Ratzon Rotem – Nadia

Yael Eitan – Maya

Noah Emmerich – Dan Peleg

Nassim Si Ahmed – Ma’azi

Yönetmen: Gideon Raff

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.