En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri (IMDb puanları yüksek)

05.07.2023
En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri (IMDb puanları yüksek)

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri, alman yapımı 2. dünya savaşı filmleri, ödüllü 2.dünya savaşı filmleri, 2.dünya savaşı filmleri listesi,2. dünya savaşını anlatan en iyi filmler, 1. dünya savaşı filmleri, 2.dünya savaşı filmleri izle türkçe dublaj, alman yapımı 2. dünya savaşı filmleri izle, 2. dünya savaşı filmleri netflix gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri hakkında

İkinci Dünya Savaşı hakkında birçok etkileyici film yapılmıştır. İşte YOGÜ listeler olarak size izlemenizi önerdiğimiz bazı en iyi ikinci Dünya Savaşı filmleri:

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri listesi

1- Schindler’s List – Schindler’in Listesi (1993)

Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı.

2- The Pianist – Piyanist (2002)

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alır. Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.

3- Shoah (1985)

Claude Lanzmann’ın filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarındaki insanların büyük trajedisini yansıtıyor. Yaklaşık 10 saatlik belgesel, 11 yıllık araştırmanın ve veri toplamanın ürünü. Belgeselde ayrıca Lanzmann’ın olayın canlı tanıklarıyla yaptığı röportajlar da yer alıyor.

4- Army of Shadows (1969)

Philippe Gerbier inşaat mühendisi olarak karşımıza çıkan bir karakterdir ve Fransız direnişinin öncü isimleri arasındadır. Gerbier’e büyük bir kin besleyen bir kişi gizli kalması gereken tüm işlerini gün yüzüne çıkararak karaktere oldukça zor bir süreç yaşatır. Ortaya çıkan işlerin sonucu olarak Gerbier bir esir kampına düşer. Kampta zaman geçirirken kaçış planları yapan Garbier ilk fırsatta kaçışını gerçekleştirir ve ona bunları yaşatan kişiyi bulmak için elinden geleni yapar. Film devrimci yönetmen olarak tanınan Melville’in başyapıtı olarak kabul edilir.

5- Dunkirk (2017)

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri, alman yapımı 2. dünya savaşı filmleri, ödüllü 2.dünya savaşı filmleri, 2.dünya savaşı filmleri listesi,2. dünya savaşını anlatan en iyi filmler, 1. dünya savaşı filmleri, 2.dünya savaşı filmleri izle türkçe dublaj, alman yapımı 2. dünya savaşı filmleri izle, 2. dünya savaşı filmleri netflix gibi aramalarınıza yorumguncel.com'dan yanıt bulabilirsiniz.
En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri, alman yapımı 2. dünya savaşı filmleri, ödüllü 2.dünya savaşı filmleri, 2.dünya savaşı filmleri listesi,2. dünya savaşını anlatan en iyi filmler, 1. dünya savaşı filmleri, 2.dünya savaşı filmleri izle türkçe dublaj, alman yapımı 2. dünya savaşı filmleri izle, 2. dünya savaşı filmleri netflix gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinen filmi, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin, düşman askerleri tarafından etrafının sarılması ile başlar.
Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar.

6- The Best Years of Our Lives (1946)

Hayatımızın En Güzel Yılları, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından evlerine dönen üç gencin hayatını konu ediyor. İkinci Dünya Savaşı’nın sıcak etkileri henüz bitmemiştir. Cephede savaşan birbirinden farklı üç Amerikan askeri diğer askerler gibi evlerine dönmek üzere yola çıkmışlardır. Al, Homer ve Fred her şeyin eskisi gibi olacağını umarak sivil hayatlarına geri dönmek için havaalanına giderler, ancak savaşın izleri anbean peşlerinde devam etmektedir. Kimi kollarını kaybetmiştir savaşta, geri döndüğünde onu bekleyen sevgilisinin vereceği tepkiyi merak etmektedir. Kimi ise sivil ruhunu bırakıp dönmüştür cepheden, bu yeni hayata ayak uydurmak eskisi gibi kolay değildir.

7- Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Er Ryan’ı Kurtarmak’ta, dört çocuk annesi bir kadı İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.

8- Patton (1970)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Afrika’da tank komutanlığı yapan General George S. Patton’un yaşadıklarını anlatan film, Alman işgalinin hızla ilerlediği dönemlerde geçiyor.

9- Son of Saul – Saul’un oğlu (2015)

1944 yılında Auschwitz’deki vahşet kampında geçen hikayade Macar esir Saul Auslander’in hikayesi konu ediliyor. Saul, üst yetkililer tarafından öldürülmeden önce birkaç aylığına krematoryumda çalışması için seçilen ‘komando’lardan biridir. Krematoryumun insanlık dışı gündelik işlerini yürütürken bir gün yakın zamanda yakılacak olan bir çocuğun cesediyle karşılaşır. Çocuğun peşine düşen Saul, kampa yeni gelen insanlar arasında kendi topraklarından insanların olduğundan da şüphelenir. Saul kısa bir süre içerisinde çocuğun vahşice yakılmasını önlemek ve onu geleneklere uygun bir şekilde gömebilmek için tüyler ürperten bir maceraya atılacaktır.

10- Letters from Iwo Jima – Iwo Jima’dan Mektuplar (2006)

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında Amerikan askerlerinin Japon’ların elindeki Iwo Jima Adası’na yaptıkları kanlı çıkarma üzerine odaklanan film, yaşananlara kaybeden tarafından bakıyor.

Yıllar sonra adanın ıssız topraklarında bulunan mektuplarla ortaya çıkan gerçekler, mağlubiyetin kaçınılmaz olduğu bir ortamda Japon askerlerinin nasıl kırk günlük bir direniş gösterebildiklerini ortaya koyar.

Bu filmler, ikinci Dünya Savaşı’nın farklı yönlerini ve olaylarını ele alırken, savaşın etkilerini ve insan deneyimlerini etkileyici bir şekilde yansıtan yapımlardır. Keyifli seyirler!

alman yapımı 2. dünya savaşı filmleri,
ödüllü 2.dünya savaşı filmleri,
2.dünya savaşı filmleri listesi,

  • 2.dünya savaşını anlatan en iyi filmler,
  • dünya savaşı filmleri,
    2.dünya savaşı filmleri izle türkçe dublaj,
    alman yapımı 2. dünya savaşı filmleri izle,
  • 2.dünya savaşı filmleri netflix,
YORUMLAR

canlı tv izle