Eunice Foote kimdir? 165 yıl önce küresel ısınmayı keşfeden kadın

Eunice Foote kimdir, Küresel Isınmanın keşfi, ilk kez küresel ısınmayı keşfeden kadın, gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

14.09.2021
Eunice Foote kimdir? 165 yıl önce küresel ısınmayı keşfeden kadın

Eunice Foote kimdir, Küresel Isınmanın keşfi, ilk kez küresel ısınmayı keşfeden kadın, gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Küresel ısınma gerçeği

Homo homini lupus yani “İnsan insanın kurdudur” lafını hemen herkes duymuştur ama, Thomas Hobbes’un (1588-1679) “İnsan henüz olmamıştır” sözü çoğunlukla gözden kaçar. Uygarlığın, teknolojinin, kültürün bunca ilerlemesine karşı, insan haricinde hem kendini bu denli tüketen hem de yeryüzüne, hatta uzanabildiği ölçüde evrene bu kadar zararı dokunan başka hiçbir canlı olmaması da bunun göstergesi. Sanayi Devrimi’nden (1760- 1840) beri daha fazla fosil yakıt yakıp atmosfere karbondioksit gibi sera gazlarını daha fazla salıyoruz. Dünya’nın yaydığı kızılötesi enerjinin uzaya salınmasına engel olarak atmosferde kalmasına, bunun da atmosferde birikerek aynı bir sera gibi gezegeni ısıtmasına neden oluyoruz. Son 150 senedir yaşamakta olduğumuz iklim değişikliği insan kaynaklı…

Eunice Foote ilk kez keşfetti

Karbondioksitin küresel ısınmaya neden olacağını ilk kez keşfeden ise, 165 yıl önce 1856’da bir hava pompası, iki cam silindir ve dört termometreyle bir deney yapan, ABD’li amatör bir bilim insanı ve kadın hakları aktivisti olan Eunice Foote’tu. Foote, cam silindirlerin her birine bir termometre yerleştirip birine karbondioksit, diğerine hava pompaladıktan sonra güneşin altına koymuş; “Eğer havaya daha fazla karbondioksit karışırsa bu hava sıcaklığını artıracaktır” diyerek karbondioksit ile küresel ısınma arasındaki ilişkiyi yazılı olarak ortaya koyan ilk bilim insanı olmuştu. Fakat hem kadın olması hem amatör bir bilim insanı olması hem de ABD’de Avrupa’daki bilim çevrelerine uzak olması nedeniyle çalışması uzun yıllar boyunca unutulmuştu.

Eunice Foote keşfetti ama..

Foote’un deneyinin üzerinden geçen 165 yılda, iklim krizinin etkilerini, neden ve sonuçlarını ortaya koyan sayısız bilimsel çalışma yapıldı; fakat giderek yaklaşan krizi önlemek için atılan adımlar halen yetersiz.

165 yıllık inkar tarihi ve bilim insanlarının uyarılarına kulak asmayan siyasetçiler, Dünya’da Antroposen dönemin yaşanmasına neden olan en büyük sorumlular olarak öne çıkıyor.

Eunice Foote kimdir?

Amerikalı bir bilim adamı (biyoloji, özellikle botanik dahil), bir mucit ve Seneca Falls, New York’tan bir kadın hakları savunucusuydu.

Güneş ışınlarının farklı gazlar üzerindeki ısınma etkisini deneyen bilinen ilk bilim insanıydı ve makalesinde, atmosferdeki karbondioksit oranının değişmesinin sıcaklığı değiştireceğini teorileştirmeye devam etti. 1856’da American Association for the Advancement of Science konferansında. Kadınların o dönemde AAAS’a makale sunmasına izin verilmiş gibi görünse de, Smithsonian Enstitüsü’nden Profesör Joseph Henry, araştırmayı onun işi olarak tanımlayan makaleyi teslim etti.

YORUMLAR