Europa : Uzayda yaşam umudunu arttıran uydu

28.10.2019
Europa : Uzayda yaşam umudunu arttıran uydu

Europa Uydusu hangi gezegene aittir? Sorusu sıkça aranıyor. Hangi gezegenin uydusudur? Uyduda  hayat mümkün mü? Europa’da su var mı? Jüpiter’e en yakın uydular hangisidir? Uydu hakkında bilgi, Europa’nın buzul katmanları gibi aramalarınıza Yorum Güncel  com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Europa hangi gezegenin uydusudur?

Europa Uydusu, Jüpiter’in bilinen en önemli uydularından biridir. Jüpiter’in 4 Galileo uyduları adı verilen uydular içerisinde de en küçüğü olarak bilinir. Europa uydusu Jüpiter’in en büyük uydusu olan Ganymede gibi yüzeyi buzla kaplı olan bir uydudur. Bu bakımdan yaşam barındırabileceği düşünülen Güneş sistemi’ndeki önemli gökcisimlerinden de biri olarak kabul edilir.

Europa Uydusu hakkında kısa bilgi

Europa’nın yarı çapı 3000 km’dir. Jüpiter’e en yakın 2. Uydudur. Genç bir uydu olarak bilinen Europa’da birçok krater bulunmaktadır. Yüzeyinin sıvı oksijenden olan bir yapıda olduğu düşünülmektedir. Son dönemde yapılan araştırmalarda buz tabakalarının altından büyük göllerin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ganymede gibi Europa’nın da bu denli suya sahip olması, yaşam olma ihtimali yüksek uydular biri olarak öne çıkmasını sağlamıştır.

Europa’da su var mı?

NASA 2016 yılından Europa’da gayzerler bulunduğunu açıkladı. Gayzerlerin bulunması da Europa’da su olduğu gerçeğini de tasdiklemiş oldu. Tahmini olarak Europa, Dünya üzerinde bulunan su kütlesinin 3 katı kadar su barındırıyor. Kar Hattı olarak bilinen Mars’tan sonraki asteroit kuşağını geçtikten sonra donmuş halde bulunan gezegen ve uydular içerisine Europa da bulunuyor. Ancak Ganymede’e göre yüzeyi daha sıcak ve bulundurduğu suyun sıvı olan miktarı daha fazla olduğu öngörülüyor.

Europa’nın adı nereden geliyor?

Galileo’nun 1610 yılında keşfettiği 4 uydudan biri olan ve Jüpiter II olarak da bilinen Europa, ismini Yunan mitolojisinde bir kralın kızının isminde alır. Aynı zamanda Zeus2un bir çok sevgilisinden de birinin adıdır. Üzerinde bulunan kratelere de genel olarak Kelt mitolojisinde bulunan sözcüklerle adlandırılmıştır.

Europa uzay görevleri

Galileo uzay aracının yoğun bir biçimde araştırdığı uydu, Güneş sisteminin en parlak uydularından biri olarak kaydedilmiştir. Hubble Uzay Teleskopu’nun da yoğun bir biçimde araştırma yaptığı uydu için NASA 2020 yılında yeni bir uzay görevi ile Europa’yı incelemeyi sürdürmeyi planlıyor.

Europa’nın dünyalaştırılması

Europa Uydusunun insanın yaşayabileceği özelliklere sahip bir uydu haline getirmek için Europa’nın dünyalaştırması üzerine öngörüler bulunmaktadır. Uzay teknolojisinin gelişmesi ile birlikte atılması gereken adımlar ile Europa’nın da yaşanabilir bir yer haline gelebileceği fantezisi bulunmaktadır. Europa’ya bir manyetik alan kurmak, Oksijen yüzdesini arttırmak, Atmosferik basıncı arttırmak Europa’yı insan yaşamı için uygun hale getirebilecek bazı adımlar arasında sayılmaktadır.

YORUMLAR

canlı tv izle