Gerçek olaylara dayanan 10 tarih dizisi önerisi!

06.12.2019
Gerçek olaylara dayanan 10 tarih dizisi önerisi!

İzlenmesi gereken tarih dizileri, Netflix Tarih dizileri, Tarihe dayanan diziler, Tarihi dizi önerileri, en iyi tarihi dizi filmler, gerçek olaylara dayanan diziler, Tarihi olaylara dayalı diziler gibi öneri arayışlarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz. İşte 10 tarih dizisi önerisi

10 Tarih dizisi önerisi

Tarihte adını yazdırmış isimlerin hayatlarına odaklanan dizileri sevenler bu liste sizin aradığınızı bulmanızı sağlayabilir. Zira tarihsel gerçekliklere dayanan bu 10 dizi birbirinden çok farklı tarihlerde geçen olay ve kişileri ele alıyor. Siz hangi yıllara ışınlanmak isterdiniz? Gerçek tarihi bilgilerin kurgulanarak hazırlandığı Gerçek hayata dayan 10 tarih dizisi önerisi ni sizler için listeledik.

Vikings

Avrupa tarihinde önemli bir yere sahip olan Kuzey toplumlarından biri olan Vikinglerin efsane liderlerinden biri olan Ragnar Lotbrok’un yaşadığı döneme odaklanan dizi, 2013 yılından bu yana tarihseverlerin gözlerinin pasını dilmeye devam ediyor. Başrollerinde Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen ve Gustaf Skarsgaard gibi isimlerin yer aldığı dizi, Sadece dönemin Vikinglerini değil, mücadele ettiği Anglosakson İngilizler, Franklar, Endülüslerle savaş yoluya kurduğu ilişkileri ele alıyor.

The Spy

Eli Cohen, MOSSAD’ın en önemli ajanlarından biridir. 1960’lı yıllarda Suriye’de gösterdiği casusluk faaliyetleri İsrail’in 6 gün savaşlarını kazanmasında önemli oynamıştır. Netflix tarafından Cohen’in hayatını anlatan başrolünde Sacha Baron Cohen’in oynadığı The Spy adlı bir mini dizi yapılmıştır.

Spartacus

Roma İmparatorluğu döneminde Trakyalı bir köle, Roma Tarihi’nin en büyük isyanlarından birine liderlik eder. Gladyatör arenalarından Roma İmparatorluğu’nun içinde bulunduğu durum ve yaşam tarzını da kendine has yapısı ile işleyen dizi, Roma tarihinde kölelerin isyanı olarak geçecek olan büyük isyanın ateşini yakar.

Narcos

Dünya’nın en ünlü uyuşturucu baronlarından biri olan Pablo Escobar’ın hayat hikayesine odaklanan Netflix dizisi, Narcos, 1990 yıllarda Kolombiya’da yükselen uyuşturucu Baronu Escobar’ın nasıl tüm Dünya’da bir güç olduğunu ve Amerika’nın nefretini nasıl kazandığını çarpıcı bir biçimde izliyor. Wagner Moura’nın da Escobar performansı ise izlemeye değer.

Muhteşem Yüzyıl

Osmanlı İmparatorluğu’nda en uzun süre padişahlık yapan Kanunu Sultan Süleyman’ın hayat hikayesine odaklanan Muhteşem Yüzyıl, Kanuni döneminde yaşanan iç ve dış olaylarla ilgilenirken aynı zamanda imparatorluk tarihinde daha da güçlenen saray entrikalarını da gözler önüne seriyor. Sultan Süleyman’ın aşkı Hürrem Sultan’ın sarayda güç kazanması ve Kanuni’nin ölümüne kadar geçen sürede Devlet alışkanlıkların nasıl ve ne derece değiştiğini yavaş ve uzun bir yolculuk ile izliyorsunuz. Türk dizisi, Dünya’da en çok pazarlanan dizi olarak da ön plana çıkmıştır.

The Crown

İngiltere’de halen kraliçelik yapan 2. Elizabeth’in ilk kez kraliçe olduğu ve yeni evlendiği dönemlerdem başlayarak anlatan dizi saray hayatı izlemeyi seven diziseverler için bir diğer önerimiz olabilir. 1947 yılından başlayan dizi kraliyet ailesinin yaşantısı ve Elizabeth’in ilk yılları hakkında izleyiciye fikirler veriyor.

Victoria

Britanya’da bir dönem Kraliçe olan Victoria’nın hüküm sürdüğü dönemde yaşadıklarını işleyen Victoria, Avrupa’da çok popüler diziler arasına girmişti. İmparatorluğun zirvesini yaşadığı yıllarda tecrübesiz olan kraliçe Victoria’nın 18 yaşında zorlukların üstünden gelmeye çalışması ve Prens Albert ile evlilik süreci, saray hayatını erin bir biçimde işleniyor.

Aquarius

1960’lı yıllarda geçen dizi, ülke çapında ün yapmış seri katil Charles Manson’ın gerçekleştirdiği cinayetleri aydınlatmaya çalışan bir polisi merkeze alıyor. Katilin, kurbanın ve onların ailelerinin hayatlarının işleneceği yapımda; en son Californication’da izlediğimiz David Duchovny başrolü üstleniyor.

Medici: Masters of Florence

İtalya’nın Rönesans olarak adlandırılacak olan dönem öncesi İtalya’da yükselen burjuva ailelerden biri olan Medici’lere yoğunlaşan dizi ilk çıktığında yoğun ilgi çekmişti. Game of thrones’tan hatırladığımız Richard Madden de rol alıyor.

Tutankhamun

Antik Mısır firavunlarından Tutankhamun’un 1920’li yıllarda yapılan kazı çalışmalarla nasıl bulunduğuna odaklanan İngiliz dizisi, Arkeolog Howard Carter’ın bölgede yaptığı çalışmalar sırasında karşılaştığı sorunlar, yaşadığı sıkıntılar ve ölümüne kadar giden süreçte yaptıkları anlatılıyor.

Tarihe ilginiz mi var! O halde MERAKLILARIN TARİHİ bölümümüze göz atın!

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR