Gölge Savaşçı (Kamegusha) Film Konusu | Oyuncuları | Yorumları

23.11.2022
Gölge Savaşçı (Kamegusha) Film Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Gölge Savaşçı (Kamegusha) filmi, konusu, oyuncuları, yorumları, vizyon tarihi, imdb, ekşi, izle, trt, Netflix, film analizi, yabancı film, film eleştirisi gibi aramalarınız için yorumguncel.com’da kalın.

Kagemuşa, Akira Kurosawa tarafından yönetilen 1980 yapımı bir jidaigeki filmidir. Japon tarihinin Sengoku döneminde geçiyor ve rakip lordları yeni savunmasız klana saldırmaktan caydırmak için ölmekte olan daimyō Takeda Shingen’i taklit etmesi öğretilen alt sınıf bir suçlunun hikayesini anlatıyor. Kagemusha, kelimenin tam anlamıyla “gölge savaşçı” anlamına gelen siyasi bir tuzak için kullanılan Japonca bir terimdir. Film doruğa ulaşan 1575 Nagashino Savaşı ile sona ermektedir. Filmin başrolünde Tatsuya Nakadai, Tsutomu Yamazaki, Kenichi Hagiwara ve Jinpachi Nezu gibi isimler yer alıyor.

Film, 1980 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. Ayrıca Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve başka ödüller aldı. 2009’da film, Japon film dergisi Kinema Junpo tarafından Tüm Zamanların En İyi Japon Filmleri listesinde 59. sırada yer aldı. 2 Oscar’a aday gösterilen dram ve tarih türündeki film izleyenlerinden 7,9 imdb puanı topladı. Filmin süresi 3 saat’tir.

Gölge Savaşçı Film Konusu

Bir samuray savaş ağasına tamamen benzeyen adi bir hırsız, lordun ikizi olarak işe alınır. Savaş ağası daha sonra öldüğünde, hırsız onun yerine silaha sarılmak zorunda kalır.

Sengoku döneminde, Takeda klanından daimyō Takeda Shingen, kardeşi Nobukado’nun Shingen’e esrarengiz benzerliği nedeniyle çarmıha gerilmekten kurtulan bir hırsızla tanışır; kardeşler onun bir dublör olarak yararlı olacağı konusunda hemfikirdirler ve hırsızı siyasi bir tuzak olan kagemusha olarak kullanmaya karar verirler.

Gölge Savaşçı Film Oyuncuları

Filmin başrolünde Tatsuya Nakadai, Tsutomu Yamazaki, Kenichi Hagiwara ve Jinpachi Nezu gibi isimler yer alıyor.

Karakterleri

Tatsuya Nakadai – Shingen Takeda / Kagemusha
Tsutomu Yamazaki – Nobukado Takeda
Ken’ichi Hagiwara – Katsuyori Takeda
Jinpachi Nezu – Sohachiro Tsuchiya
Hideji Ôtaki – Masakage Yamagata
Daisuke Ryû – Nobunaga Oda
Masayuki Yui – Ieyasu Tokugawa
Kaori Momoi – Otsuyanokata
Mitsuko Baishô – Oyunokata
Hideo Murota – Nobufusa Baba

Filmin Fragmanı

Gölge Savaşçı Film Yorumları

shadow warrior olarak da bilinen 1980 yapımı akira kurosawa filmi. başrollerinde hem ölen hükümdarı hem de yerine geçen hırsızı başarıyla canlandıran tatsuya nakadai, tsutomu yamazaki ve kenichi hagiwara bulunuyor.

  • uzuntu

japonlarin ne kadar berbat guldugune tanik olabileceginiz film

  • penta

ismi bir çok yerde de the double olarak geçen çıktığı yıl cannes film festivalinde ödüle layık görülmüş film.

  • torturekiller

kostüme filmleri sevmem hele ranklilerini çünkü filmin görselliğini zedelerler ama ortada daha önemli bir durum var lordun uslup, hareket ve davranış biçimleriylen sunulması çok ayrı bir durum oluşturmuş.. başta generalleriyle yaptığı geleneksel fikir alışverişleri ve evdeki günlük yaşam biçiminin betimlenmesi japan efendi tarzını çok iyi gözler önüne sürüyor benzer bir filmde the remains of the day de bir ingiliz lordunun hizmetinde sunulmuştu.. savaş sahneleri ise binicilerin sırtlarındaki bayraklarla kah oraya kah buraya tepinmelerinden başka bir şey değildi geri kalanı sıkıcı bir tiyatro oyunu önemi ise sinema numaraları için izlenmesi..

  • zzzzz

Tamirhane Film Konusu Oyuncuları Yorumları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.