Hakan Günday kimdir? Hayatı ve Kitapları

Hakan Günday kimdir?, hayatı, biyografisi, yazdığı kitaplar, şiirleri, alıntılar, kitapları, filmleri, sözleri, edebiyatı gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

11.11.2020
Hakan Günday kimdir?  Hayatı ve Kitapları

Hakan Günday kimdir?,  hayatı, biyografisi, yazdığı kitaplar, şiirleri, alıntılar, kitapları, filmleri, sözleri, edebiyatı gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Hakan Günday Hayatı ve Biyografisi

Hakan Günday, 29 Mayıs 1976’da Rodos/Yunanistan’da dünyaya gelmiştir. Selen Özer Günday’ın eşi, eski milletvekillerinden Faik Günday’ın da torunudur.

Eğitim Hayatı

İlköğrenimini Brüksel’de Athenee Royale de Berkendael  okulunda tamamlayıp, Ankara’da Tevfik Fikret Lisesini bitirmiştir. Hacettepe Üniversitesi’nde Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü ile Üniversite eğitimine başlamıştır. Ertesi yıl Universite Libre de Bruxelles’in Siyasal Bilimler bölümüne geçiş yapmıştır.

Edebi Yönü

Kitaplarında argo ve küfürü sıkça kullanarak, sokağı kitaba taşımıştır. Kitaplarında “Anti Kahramanlar Yaratan ve Cümleleri Kusan Adam” olarak kendine özgü mahlaslar kullanmıştır. Yeraltı edebiyatının en iyi yazarlarından olan Hakan Günday; nam-ı diğer edebiyatın Kara Çocuğu, bir Celine ve Voyage au bout de La nuit tutkunudur. Kendine has cümleleriyle okuru kışkırtabilen bir yazardır. “Kaybedenlerin Romancısı” adıyla anılmasını layıkıyla yerine getirir, yarattığı dünyayı etkileyici bir biçimde okura sunması yönüyle eleştirmenlerin ve okuyucuların dikkatini çekmiştir.

Kariyeri

Henüz 24 yaşındayken İlk romanı Kinyas ve Kayra’yı 2000 yılında OM Yayınevi ‘nin editörü Nevzat Çelik’in desteği ile yayımlandı. Bu kitap Günday’ın popülaritesini arttıran ilk adımlardan biri oldu.

26 Kasım 2014 tarihinde Paris’te düzenlenen törende 2014 yılı Türk-Fransız ödülünü almıştır.

5 Kasım 2015’te, Fransızca’ya “Encore” adıyla çevrilen “Daha” romanıyla Fransa’nın en saygın ve en prestijli ödüllerinden olan Prix Medicis “En İyi Yabancı Roman” ödülünün sahibi olmuştur. Kitabı çok satanlarda uzun süre raflarda kalmıştır, aynı zamanda bu eser Berlin Film festivali’de  “Books at Berlinale”  bölümüne  seçilen ilk Türkçe kitap olmaya hak kazanmıştır.

Hakan Günday Edebiyat ve Tiyatro Yönü

Hakan Günday’ın edebiyatçı yönünün yanında tiyatroculuk yönü de vardır. Bu yönünü kitaplarında da işleyerek okuyucuya realizmi sonuna kadar yaşatmıştır. İstanbul Dot’da tiyatro oyun yazarı olarak görev yapmaktadır.

İlk oyunu olan Malafa’yı 2005 yılında yazmıştır, çoğunluğu Ermenice kelimelerden oluşan eser; 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, Murat Daltaban’ın yönetmenliğiyle  gösterime girmiştir.(2010)

Hakan Günday’ın  beyazperde’ye  uyarladığı  “Daha” romanının yönetmen koltuğunda Onur Saylak oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Tuba Büyüküstün, Hayat Van Eck, Erkan Avcı, Ahmet Mümtaz Taylan, Pervin Bağdat gibi büyük isimler yer alıyor.

“Şahsiyet” dizisi  2018’in Nisan ayında Puhu TV’de yayınlanmaya başlamıştır. Senaryosunu Hakan Günday’ın yazdığı ve yönetmenliğini Onur Saylak’ın yaptığı dizide; Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memilli ve Müjde Ar oynamıştır.

Hakan Günday Aldığı Ödüller

*Medicis Yabancı Yazarlar  Ödülü – En iyi yabancı roman ödülü (Daha)

*Fransa/Paris Merkezli Türk – Fransız Edebiyat Ödülü (Ziyan)

Hakan Günday Kitapları

-Roman

*Kinyas ve Kayra (1999)

*Zargana(2002)

*Piç (2003)

*Malafa(2005)

*Azil (2007)

*Ziyan (2009)

*Az (2011)

*Daha (2013)

*Kana Diz Kana (2020)

Film ve Diziler

-Senaryo

*Şahsiyet (TV Dizisi) -2018

*Müslüm (Sinema Filmi) -2018

*Orman (Kısa Film) -2015

*Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası (Kısa Film) -2013

-Eser

*Şahsiyet (TV Dizisi) -2018

*Daha (Sinema Filmi) -2017

YORUMLAR

canlı tv izle