Halloween/Cadılar Bayramı Nedir? Ne Zaman Kutlanır? - Yorum Güncel

Halloween/Cadılar Bayramı Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Halloween/Cadılar Bayramı Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Yılın son ayları yaklaşmaya başlayınca her yerde bir parti ortamı. Balkabakları ve enteresan kostümler görmeye başlarız. Tabi buna şimdi bir de Halloween makyajları, Halloween Cadılar Bayramı alışverişleri gibi ilginç içerikler de dahil olmaya başladı. Peki Halloween nedir? Ne zaman kutlanır? Ne demek? Neden kutlanır? Gibi sorularınızın yanıtı için yorumguncel.com

Her yılın son dönemlerine yaklaştığımızda ortaya çıkan Halloween denen şey de nedir? diye merak ettik ve sizler için derledik.

Halloween Nedir? Tarihi? Ne zaman Kutlanır?

Pagan ve Hristiyan kökenli bu bayram önceleri çocukların korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp harçlık veya şekerleme topladığı bir bayram olarak kutlanıyor. Zamanla evrilen bu bayram artık Dünya’nın birçok yerinde ünlü Halloween Partileri halini alıyor.

Cadılar Bayramı yani Halloween her yılın 31 Ekim gecesinde kutlanmaktadır.

Halloween Türkçe ne demek?

Halloween’ın tam bir Türkçe karşılığı olmasa da Cadılar Bayramı ismi ile anılır.

Halloween – Cadılar Bayramı Tarihçesi

 Halloween yani Cadılar Bayramı kökeni antik Britanya’ya dayanmaktadır. Pagan kökenli bu bayram aslında Pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali’dir. Bu festivalde azın bitişi, kış mevsiminin başlangıcını kutlamak için yapılır. Keltler için bu zaman dilimi önemlidir, yazın bitişi ile birlikte evliliklerin gerçekleştiği zamanları olarak da görülen bu tarih aynı zamanda kaybettikleri ölü ruhlarının yaşadıkları evleri ziyaret ettikleri dönemdir. Bu dönemde iyi ruhları anarken, kötü ruhları uzaklaştırmak için de büyük ateşler yakan Keltler, kötü ruhların onları tanımaması için maskeler takıp köstümler giyiyorlardı.

Avrupa’da gerçekleşen Reform Hareketleri ile Hristiyanlar arasındaki Cadılar Bayramı kutlamaları neredeyse son buldu. O yıllardaki Amerika’nın keşfi ile birlikte ilk kolonilerde pek çok bayram gibi Cadılar Bayramı da yasaklanmıştı. Ancak 1800’lü yıllarda hasatla ilişkilendirilerek bayramlar kutlanmaya başladı. 19.yy başlarında yine Amerika’ya göç eden İrlandalı ve Britanyalılar kostümlerini de beraberinde götürünce Amerika’da bu bayram çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

Bu bayram zamanla evrilerek bugün dünya çapında büyük Halloween partilerinin düzenlendiği büyük kostüm partileri halini aldı.

Halloween – Cadılar Bayramı Kutlamaları

Cadılar Bayramı kutlamalarında bayramın simgesi olan Balkabağı olmazsa olmazlarındandır. Balkabağı’nın içi boşaltılarak gülen bir surat şekli verilir. Daha sonra içine bir mum yakılır ve şeytani bir surat oluşturmaya çalışılır. Bu geleneğin tarihçesi de 19.yy İrlanda’sına dayanmaktadır. Bunun amacı ise kötü ruhları uzak tutmaktır.

Bu kutlamaların ikinci en önemli sembolü de şekerlemelerdir. Çocukların köstümlerini giyerek kapı kapı gezdiği bu etkinlikte çocuklar ev sahibine “Şaka mı?, Şeker mi?” diye sorar. Ev sahibi şakayı seçerse çocuk türlü müziplikler ile ev sahibini güldürmesi gerekir. Ev sahibi olan büyükler çocuklara harçlık veya şekerleme verir.  Bu geleneğin kökeni de yine Britanya’da yoksulların kapı kapı dolaşıp “ruh keki” dedikleri yiyeceği toplaması geleneğinden gelmektedir.

Halloween yani Cadılar Bayramı’nda Neler Yapılır?

Cadılar Bayramı’nın asıl olayı korkuyu hissederek eğlenmek diyebiliriz. Bu sebepler korkuyu hissedebileceğiniz her şey bu gecede yapılabilecek şeylere örnek olabilir. Mesela maskeli, kostümlü balo, parti düzenlemek, korku filmi seansları veya perili olduğu düşünülen evleri ziyaret etmek gibi. Tabi bizde perili evlerden ziyade başka türlü evler olsa da işin özü korkmak ve korku ile eğlenceyi birleştirmekte yatıyor.

Halloween İçin Film Önerileri

  1. Suspiria
  2. Scream
  3. Planet Terror
  4. The Purge
  5. Hallowen (1978)

**BONUS BİLGİ

Muhafazakar Hristiyanlar ve tutucu Protestanlar Halloween – Cadılar Bayramı’nı kutlamazlar ve kutlanmasını da yanlış bulurlar.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.