Honeyland (Bal Ülkesi) Filmi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Honeyland (Bal Ülkesi) film, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, incelemesi, IMDb puanı, TRT 2 filmleri, Ödülleri, hangi ülke filmi, nerede çekildi, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

19.02.2021
Honeyland (Bal Ülkesi) Filmi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Honeyland (Bal Ülkesi) film, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, incelemesi, IMDb puanı, TRT 2 filmleri, Ödülleri, hangi ülke filmi, nerede çekildi, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Film hakkında

28 Ocak 2019‘da Sundance Film festivali‘nde ilk kez gösterime giren Kuzey Makedonya filmidir. Toplam 87 dakikalık süreden oluşan film, Balkan Türkçesi diliyle çekildi. Yönetmenliklerini Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov‘un üstlendiği filmin müziklerini Foltin üstlendi. Film, IMDb‘de 14 bini aşkın kişi tarafından oylandı ve 8,0‘lık önemli bir puana sahip oldu. Filmin oyuncu kadrosunda Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Nazife Muratova ve Ljutvie Sam gibi isimler yer alıyor. 815 bin dolara çekilen film, 5 milyon doları aşkın gelir elde etti.

Nerede çekildi?

Film, Kuzey Makedonya’da Bekirlija ve Üsküp‘te çekildi.

Ödülleri

Çekimleri üç yıl süren film, 2019 Sundance Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü (Dünya Sineması-Belgesel), En İyi Görüntü Yönetimi, Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Ardından dünyada pek çok festivale katılıp ödül topladı. “Yabancı Dilde En İyi Film” ile “En İyi Belgesel Film” kategorilerinde Oscar ödüllerine aday gösterildi.

Honeyland (Bal Ülkesi) konusu

Filmin konusu, arıcılıkla uğraşan bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Hatice Muratova, hasta annesi ile birlikte yolu, elektriği ve suyu olmayan Balkanlarda dağlık bir bölgede yaşar. Genç kadın, eski dağcılık geleneklerini kullanarak yabani aracılık yapmaktadır. Ancak bunu yaparken arıların payını gözetmekten geri kalmaz üstüne bir de onlarla konuşup, şarkı söyler. Yaşadıkları bölgeye göçebe arıcıların gelmesi, bir yandan Hatice’nin yaşamını etkilerken bir yandan da doğal dengenin bozulmasına neden olur. Hatice, bozulan düzeni yeniden sağlamak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Honeyland (Bal Ülkesi) oyuncuları ve karakterleri (Cast)

Filmin oyuncu kadrosunda Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Nazife Muratova ve Ljutvie Samgibi isimler yer alıyor.

Hatidze Muratova – kendisi
Nazife Muratova – kendisi
Nazife Muratova – kendisi
Ljutvie Sam – kendisi

Honeyland (Bal Ülkesi) Film yorumları

mükemmel bir belgesel. bildiklerimize hiç benzemiyor. bu kadar sahici bir şey izlememiştim.

  • knulpun kulpu / Ekşi Sözlük

uzun yıllardır seyrettiğim en çarpıcı belgesel. filme yakın senaryosuyla bir solukta izlenip, insanı uzun süre etkisi altında bırakan cinsten bir seyirlik.

  • napenden / Ekşi Sözlük

belgesel ve arı ürünleri düşkünü biri olarak bu akşam kar, kış demeden gidip izleyeceğim film. bir muhacir olarak oldukça etkilendim. hatta çoğu sahne, film, hatta belgesel dahi olamayacak kadar gerçekti. şive inanılmazdı. çocukluğuma döndüğümü söyleyebilirim. çok çok etkilendim. çok da güldürdü bu arada.

  • goccu / Ekşi Sözlük

içinde komedi, dram, gerginlik ve en çok da gerçekliği bulabileceğiniz bir belgesel-film. bizden birilerinin, bir yerlerde, bir zaman yaşadığı şeyleri anlatıyor. hele başrolümüz hatice’nin film sonrası röportajda : “ayaklarım tutmayana kadar balcılığı yaparım, daha sonra da şarkıcı olurum” deyişi, samimi gülüşü, savaşçılığı, umudu hayranlık veriyor. gidilmesi gereken, bilinmesi gereken ve tamamı türkçe olan bir başyapıt.

  • havapuslusoguk / Ekşi Sözlük

Film sonrası

Belgeselin dünya çapında büyük ilgi görmesinin ardından filmi gerçekleştiren ekip, Muratova’ya kaldığı köyün yakınında, elektriği ve suyu olan bir köyde nispeten konforlu bir ev aldı.

Film fragmanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.