Rüzgâr Bizi Sürükleyecek Filmi | Konusu | Oyuncuları

Rüzgâr Bizi Sürükleyecek (The Wind Will Carry Us – Bad ma ra khahad bor) filmi, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, incelemesi, IMDb puanı, TRT 2 film yayını, fragmanı, hangi ülke filmi, kaç yapımı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

15.02.2021
Rüzgâr Bizi Sürükleyecek Filmi | Konusu | Oyuncuları

Rüzgâr Bizi Sürükleyecek (The Wind Will Carry Us – Bad ma ra khahad bor) filmi, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, incelemesi, IMDb puanı, TRT 2 film yayını, fragmanı, hangi ülke filmi, kaç yapımı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Film hakkında

24 Kasım 1999‘da Fransa’da ilk olarak vizyona giren 1999 yapımı İran filmidir. Dram türünde yer alan filmin yönetmenliğini Abbas Kiyarüstemi yaparken senaristliğini Mahmoud Aiden ve Abbas Kiarostami yaptı. Filmin oyuncu kadrosunda Behzad Dorani, Noghre Asadi, Roushan Karam Elmi, Bahman Ghobadi, Reihan Heidari ve Masood Mansouri gibi isimler yer alıyor. Film IMDb‘de 9 bine yakın kişi tarafından oylandı ve 7,6‘lık puana sahip oldu. Toplam 1 saat 58 dakikadan oluşan filmin orjinal adı: Bad ma ra khahad bord. Filmin orjinal dili ise Farsçadır. Filmin müziklerini ise Peyman Yazdanian yaptı.

Ödülleri

Filmin genelinde de, Ferruhzad ve Ömer Hayyam gibi pek çok İranlı şairin yaşam ve ölüme ilişkin şiirlerine göndermeler vardır.

1999’da Venedik Film Festivalinde Altın Aslan ödülüne aday gösterildi. Burada Büyük Jüri Özel Ödülü (Gümüş Aslan), FIPRESCI ve CinemAvvenire ödüllerini kazandı.

Film, internet sitesi Rotten Tomatoes’ta da, %95 olumlu puan aldı.

Rüzgâr Bizi Sürükleyecek konusu

Filmin konusu, Bir grup gazeteci ve üretim mühendisinin, yerel matem ritüellerini araştırmak ve belgelemek amacıyla bir Kürt köyüne yaptığı yolculuğu ve köye gelmeleriyle yaşananları konu alır. Bir yönetmen olan Behzad, film çekimleri için İran’da bir kırsala gelir. Bölgenin yaşlılarından biri ölüm döşeğindedir. Onun yanında gece nöbetine kalacaktır. Bu vesile ile film, kendisinin yerel topluluğa uyum sağlamak için harcadığı çabayı ve bunun sonucunda da kendi davranışlarını nasıl değiştirdiğini anlatır. Bu sırada bölgede telefonu çekmediği için çalan telefonlara cevap veremez. Sonunda Behzad, bir tepeye doğru yol alır. Bu tepede de bir adam hazine aramaktadır. Behzad hazine için çukur kazan adamla iletişim kurmak istemesine karşın adam çukurdan çıkmaz. Seyirci tarafından merak edilen bu adam bir türlü kamera karşısına çıkmaz.

Rüzgâr Bizi Sürükleyecek oyuncuları ve karakterleri (cast)

Filmin oyuncu kadrosunda Behzad Dorani, Noghre Asadi, Roushan Karam Elmi, Bahman Ghobadi, Reihan Heidari ve Masood Mansouri gibi isimler yer alıyor.

Behzad Dorani – Engineer
Noghre Asadi
Roushan Karam Elmi
Bahman Ghobadi
Shahpour Ghobadi
Reihan Heidari
Masood Mansouri
Ali Reza Naderi
Frangis Rahsepar
Masoameh Salimi
Farzad Sohrabi
Lida Soltani

Film yorumları

izlediğim ikinci abbas kiyarüstemi filmi. tarzını tam olarak çözemedim ya da alışamadım diyeyim bunun tam adı ne bilmiyorum. fakat filmleri ben de merak uyandırıyor. nbc’nin kendisinden etkilendiğini öğrendiğimden beri de daha çok ilgimi çekti. ayrıca bir furuğ şiiriymiş ve şiirden etkilenip bu filmi yapmış kiyarüstemi. şiirlerini sevdiğim bir şair bu rastlantılar hoşuma gitti. kendimi bir hazine bulmuş gibi hissediyorum.

  • susun ulan develer / Ekşi Sözlük

film adını genç yaşta trafik kazasında ölen iranlı ünlü kadın şair furuğ ferruhzade’nin bir şiirinden alıyor. filmlerinin geneli kırsalda geçen abbas kiyarüstemi, köy hayatını kentten gelen kişilerin gözünden anlatmayı seviyor. bu filmde misafirimize yol gösteren çocuk konuşmaları ve sahip olduğu değerleri ile şehirli-aydın misafirimizin kaybettiği şeyleri hatırlamasına vesile oluyor. filmin başrol oyuncusunu hiç beğenmedim. yönetmen filimlerinde profesyonel oyuncu pek kullanmıyor fakat bu defa pek tutturamamış doğrusu.

  • kdronal / Ekşi Sözlük

füruğ ferruhzad isimli, iran vatandaşı bir kadın şair’in, en meşhur şiirlerinden bir tanesinin adıdır;

“rüzgâr bizi sürükleyecek
küçücük gecemde benim, ne yazık
rüzgârın yapraklarla buluşması var
küçücük gecemde benim yıkım korkusu var

dinle
karanlığın esintisini duyuyor musun?
bakıyorum elgince ben bu mutluluğa
bağımlısıyım ben kendi umutsuzluğumun

dinle
karanlığın esintisini duyuyor musun?
şimdi bir şeyler geçiyor geceden
ay kızıldır ve allak bullak
ve her an yıkılma korkusundaki bu damda
bulutlar sanki, yaslı yığınlar misali
yağış anını bekliyorlar

bir an
ve sonrasında hiç.
bu pencerenin arkasında gece titremede
ve yeryüzü giderek durmada
bu pencerenin arkasında bir bilinmez
seni ve beni merak ediyor
ey baştan aşağı yeşil!
yakıcı anılar gibi ellerini,
bırak benim aşık ellerime
ve dudaklarını
varlığın sıcak duygusunu
benim sevdalı dudaklarımın okşayışına bırak
rüzgâr bizi sürükleyecek
rüzgâr bizi sürükleyecek”

iranlı yönetmen abbas kiyarüstemi’nin 1999 yapımı rüzgar bizi sürükleyecek filminin adında da bu şiirden esinlenilmiştir.

ayrıca fransız rock grubu noir desir da bu şiirden esinlenerek bir şarkı yapmış, şarkının adını da fransızcada rüzgar bizi sürükleyecek anlamına gelenle vent nous portera koymuştur.

  • billybones / Ekşi Sözlük

Film fragmanı

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.