IMDb en iyi yerli dizi sıralaması (2021) - Yorum Güncel

IMDb en iyi yerli dizi sıralaması (2021)

30.12.2021
IMDb en iyi yerli dizi sıralaması (2021)

IMDb en iyi yerli dizi sıralaması, IMDb’ye göre 2021’de en çok beğenilen yerli diziler, Son dönem Türk dizileri, En iyi Türk dizileri, IMDb dizi sıralaması, IMDb dizi sıralaması 2021, 10 Yıl önceki diziler, Aşk dizileri 2017, Tüm Türk dizileri, En iyi türk dizileri – ekşi gibi aramalarınıza YOGU Listeler tarafından ulaşabilirsiniz!

IMDB’nin sıralamasına göre, Leyla ile Mecnun ve Şahsiyet dizileri 9,1 puanla en çok beğenilen yerli TV dizileri olurken, onları Behzat Ç., Ezel ve Kardeş Payı dizileri takip etti.

Uzun yıllar önce yayın maratonuna son vermiş olan dizilerden Avrupa Yakası, Kurtlar Vadisi ve Aşk-ı Memnu gibi diziler ise ilk 20’de yine de kendilerine yer bulmayı başardı.

IMDb en iyi yerli dizi listesi(2021)

Leyla ile Mecnun (9,1)

TRT’de 2011 yılında yayınlanmaya başlayan dizi geçen zamanın ardından gün geçtikçe popüleritesini arttırdı. Gezi Eylemleri sonrası dizinin TRT Tarafından iptal edilmesi ise dizinin popülerliğini daha da arttırdı. Fenomen dizi 2021 yılında Exxen platformunda yeni bölümleri ile 8 yıl aradan sonra geri döndü ve halen devam ediyor.

Şahsiyet (9,1)

Haluk Bilginer’in büyük oyunculuğunu izlediğimiz Puhu tv dizisi yayınlandığı günden bu yana etkisini koruyanlardan. Yayınlandığı platform bir daha onun üzerinde başarı sağlayan bir dizi yapamadı ama Şahsiyet iz bırakmayı başardı.

Behzat Ç. (8,8)

Behzat Ç. deyince akla elbette Erdal beşikçioğlu geliyor. 3 sezon süren ve yayınlandığı dönemde değindiği cesur konuları ile seyircisi mest eden yapım, senaryosunun derli toplu ve kopukluk yaşamadan sürmesi ile hayran sayısını arttırmıştı. Dizi 2013’te final verdikten sonra da hayranlarını arttırmaya devam etti. 2019 yılında Blu tv’de yeni sezonu ile dönen dizi 1 sezonun yayınlanmasının ardından oyuncular bazında yaşanan anlaşmazlıklarla yeniden rafa kalktı. Ama yayınlandığı dönemki estirdiği rüzgar hala hissediliyor.

Ezel (8,6)

Kenan İmirzalıoğlu ve Tuncel Kurtiz’in yer aldığı Ay Yapım dizisi yayınlandığı dönemde büyük bir kitleyi peşinden koşturdu. Belli yıllar geçmesine rağmen hala dizi unutulmamış olacak ki 2021 yılında bile IMDb listesine girmeyi başarıyor.

Kardeş Payı (8,6)

Selçuk Aydemir’in İşler Güçler’den sonraki dizi projesi başlangıçta çok modern ve Türk televizyonlarına yeni bir soluk gibi göründü. Zira bölümleri kısaydı ve çok farklı çekim teknikleri uygulanmıştı Senaryo da diğer yerli dizilere nazaran sıradışı sayılırdı. Tüm özelliklerle başarılı bölümler de eklenince listede yer almasına şaşmamalı.

Bir Başkadır (8,5)

Netflix’in yerli yapımları içerisinde en çok beğenilen yapımlarından biri olmayı başardı. 2020 yılının son aylarında yayınlanan dizi adeta piyasayı salladı. Türkiye’de en çok konuşulan dizi oldu. Berkun Oya’nın çalışmasının 2.sezonu olacak mı belli değil ama tek sezonla bile beğenilenler listesinde yer almayı başarması etkileyici.

İşler Güçler (8,5)

Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin ön plana çıktığı dizi olarak bilinir ki haklıdır da. Yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplamıştı. Halen günümüzde bile bölümleri dönüp dönüp izlendiğini düşünürsek listedeki yerini hak ediyor demektir.

Avrupa Yakası (8,5)

Bir dönemin televizyondaki tüm fenomen karakterleri içerisinde barındıran mükemmel bir sitcom komedisi. Burhan Altıntop’undan Gaffur’una, Volkan Sütçüoğlu’sundan Tanrıverdi’si ve hatta Şesu’na kadar bambaşka karakterler ve leziz bir komedi idi. Ustaların da boy gösterdiği diziyi Gülse Birsel yazmıştı ve unutulmazların arasındaki yerini aldı.

Masum (8,4)

Blu tv ile Türkiye’de başlayan dijitalde dizi yapma alışkanlığının başladığı dizi olarak bilinir. Haluk Bilginer, Okan Yalabık, Ali Atay, Serkan Keskin, Tülin Özen, Nur Sürer gibi isimleri barındıran dizi yayınlandığı dönemde Blu tv’nin bu maceraperest yolculuğunda büyük değer katmıştı.

Diriliş Ertuğrul (8,0)

TRT’nin yüksek bütçeli tarih dizisi. Politik olması nedeniyle de çokca eleştirilmişti. Dizinin seyirci kitlesinin kılıç ve kalkanla diziyi takip etmesi de tartışmalara neden olmuştu. Listede 8,0’lık puanla yer alması şaşırttı.

İçerde (8,0)

Bir Ay Yapım klasiği dizi. Aras Bulut İynemli ve Çağatay Ulusoy’u kariyerlerinde pik yaptıran dizilerden biri oldu.

Rise of Ottoman (7,9)

Netflix’in belgesel tarzındaki tarihi belgeselidir. Yayınlandığı dönemde çokca eleştiriler aldı olumlu ve olumsuz. IMDb’de iyi bir puana sahip olmuş.

Fi (7,8)

Azra Kohen’in kitap serisinden uyarlanan dizi, yayınlandığı dönemde PUHU tv’nin en beğenilen yapımlarından biri olmuştu. Dizi bu yılda listede kendine yer buldu.

Kurtlar Vadisi (7,6)

Osman Sınav’ın yaratıcılığında 2003 yılında Türk televizyonlarında yayınlanmaya başlayan ve geniş bir kitleye hitap etmeyi başaran dizi hala listede yerini koruyor.

Aşk 101 (7,5)

Netflix’in 2020 yılında yayınlandığı Türk yapımı dizi bu yıl yayınlanan 2.sezonu ile final yaptı. Ama dizinin bıraktığı etki halen devam ediyor gibi.

Çukur (7,4)

Bir başka Ay Yapım dizisi. Aras Bulut İynemli ve Ercan Kolçak Köstendil’in performansı ise hala akıllarda.

Aşk-ı Memnu (7,1)

Türk Televizyon tarihinin bir başka fenomeni. Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya, Nebahat Çehre ve Zerrin Tekindor gibi bir çok önemli ismin oynadığı dizi her yayınlandığında sosyal medyada gündem olacak kadar fenomenliğini korumaya devam ediyor

Atiye (7,1)

Beren Saat’in başrolünde yer aldığı Netflix’in 2. yerli dizisi. Hakan Muhafız’dan sonra yayınlanan 2. yerli içerik olan yapım, mistik öğeleri ile dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak dizinind evam sezonları o kadar büyük etki yaratamadı.

Muhteşem Yüzyıl (6,7)

Bir başka televizyon fenomeni daha. Halit Ergenç’in muhteşem Kanuni Sultan Süleyman performansı halen akıllarda. Dünya’nın bir çok ülkesinde de gösterilen dizi, daha fazla puanı hak ediyor gibi sanki.

Hakan Muhafız (6,6)

Netflix’in ilk yerli dizisi. İlk sezonu ile dikkat çekmeyi başaran dizi sonraki sezonlarda seyircisini çileden çıkaran senaryo hataları ile gündeme gelmişti. Listede nasıl yer aldığı ile ilgili bir fikrimiz yok açıkcası 🙂

Kaynak: Veri Kaynağı

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR