Into the Night inceleme : Türk Ayaz'ın maceraları - Yorum Güncel

Into the Night inceleme : Türk Ayaz’ın maceraları

11.05.2020
Into the Night inceleme : Türk Ayaz’ın maceraları

Into the Night inceleme, dizi incelemesi, eleştirisi, yorumu, yorumları, değerlendirmesi, ilk bakış, konusu, oyuncuları, 2.sezon, 1.sezon inceleme gibi aramalarınıza yorum güncel’den yanıt bulabilirsiniz.

Into the Night dizisi hakkında

Netflix Belçika yapımı olan dizi, Türkiye’de yayına girdiği ilk günden itibaren top 10’da yer almayı ve sosyal medyada adından söz ettirmeyi başardı. Özellikle dizide bir Türk karakterin yer alması kuşkusuz ilgi çekici olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri oldu. Daha önce Muhteşem Yüzyıl Kösem ve Hakan Muhafız gibi yapımlardan tanıdığımı Mehmet Kurtuluş bu kez, bir fıkra gibi olan uçakta Ayaz karakterine hayat veriyordu. 6 bölümden oluşan ve akıp giden bu aksiyon gerilim dizisini nasıl bulduk?

Into the Night inceleme

Dizi, kozmik bir sebepten dolayı Güneş ışıklarının yeryüzündeki yaşamı tehidt etmesi üzerine kurulu bir kaso kuramı dizisi aslında. Yani bir diğer tabirler dünyanın sonu dizilerinden biri. Ancak Amerikan işi olanlarından değil. Bunu diziyi izlerken hissediyorsunuz zaten. Brüksel’den Moskova uçacak olan bir uçakta bulunan birden çok milletten insanın dünyanın sonu geldiğinde bundan kurtulmak için neler yapar? Aslında dizinin yanıt aradığı ve seyircisine vermek istediği asıl mesaj da bu. Fakat gördüğümüz kadarıyla NATO’da görevli olan Binbaşı Terenzio, Dünya’nın sonu gelse dahi Türklerden nefret ediyor ve bunu Ayaz karakteri ile her karşılaştığında belli ediyor. Bu bakımdan Avrupa’daki Türklere karşı oluşan tepkiyi dizide ölçümleyebiliyoruz. Sebebini de politik ve son yıllarda ülkemizin sert dış politika anlayışına rahatlıkla yorabiliriz sanırım. Yine de Terenzio karakterinin Türklerin askeri başarısı olmadığını iddia ettiği sahnede güldük. Arkadaşın tarihten haberi olmadığı için tabi.

Hikaye akıcı, kaos dizilerine nazaran klişe az

Aksiyon dozu yer yer yükselen dizide her karakterin birbirinden farklı olması ve olaylara farklı yönlerden tepki vermesi ile hikaye şekilleniyor. Yani izlerken sıkılmıyorsunuz. Ama şöyle bir sorun da var. Bu tarz kaos hikayelerinde olabilecek klişeler de yok değil. Yine de Amerikan işi kör göze parmak klişeler görmemek bizi sevindirdi. Lost tadında her karakterin bu kritik uçuş öncesi nasıl hayatları olduğu ile ilgili ipuçları veren bölüm başlangıçları da uçaktaki karakterlere karşı size yeni bir bakış açısı veriyor.

‘Türk’ü katil yapmışlar, hırsız yapmışlar’

Into the Night 40 dakikayı aşmayan 6 bölümlük ilk sezonu ile izlemeye değer bir yapım. Siz de ‘Türk’ü katil yapmışlar yok hırsız yapmışlar’ triplerine girmeyin lütfen. Kimleri neler yaptı bu Amerikalı ve Avrupalılar. Ve bizim ülkemizde kimlere neler söyleniyor? Global dünyada yükselen bir ırkçılık olduğu açık. Bunu dizilerde de çokça kez görüyoruz. Bunlara takılmanın manası yok. Mehmet Kurtuluş’u başarılı performansı ve İtalyan askeri tokatladığı sahne için de teşekkür ediyoruz.

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR