Kahramanın Yolculuğu Kitap incelemesi (Necati Özkan) - Yorum Güncel

Kahramanın Yolculuğu Kitap incelemesi (Necati Özkan)

Kahramanın Yolculuğu Kitap incelemesi (Necati Özkan)

Kahramanın Yolculuğu kitabı, yazarı, konusu, dili, Ekrem İmamoğlu ile ilgisi, İstanbul Seçimlerinden yaşananlar gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

2019 yılında Türkiye’de en çok konuşulan konulardan biri kuşkusuz yerel seçimlerdi. 31 Mart yerel seçimleri sonuçları ile çok konuşuldu. Ancak bu seçimlerde en çok konuşulan ise İstanbul seçimleri idi. 25 yıllık bir sağ parti iktidarının ardından 31 Mart Yerel seçimlerinde ilk defa bir CHP adayı kazanmıştı. Cumhur ve Millet İttifakı’nın karşı karşıya geldiği seçimlerde İstanbul seçimlerini Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, 30 bine yakın bir oy ile seçimi kazanmıştı.

Ancak yıllardır İstanbul’u yönetmekte olan iktidar partisi bu gerçeği kabullenmeyerek demokratik yolları tıkayarak, uzun bir dezenformasyon ve propaganda ile seçimlerde şaibe olduğu gerekçesi ile iptal etmiş ve 23 Haziran’da tekrarlanmasına karar vermişti. Elbette tekrar edilen seçimde 800 bin oyu aşan oy farkı ile Ekrem İmamoğlu yeniden seçimi kazanmış ve daha güçlü bir biçimde koltuğa oturarak iktidar partisinin planlarını da bozmuştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kahramanin-yolculugu-kitap-incelemesi-necati-ozkan2.jpg
Ekrem İmamoğlu ve kitabın yazarı Necati Özkan

Ekrem İmamoğlu seçimi nasıl kazandı?

Tüm bunları hepimiz biliyoruz. Peki İmamoğlu, iktidar partisinin olağanca gücüne rağmen yıllardır kazanılamayan İstanbul’u nasıl kazanmıştı? İşte Kaharamanın Yolculuğu kitabı tam olarak bu süreci anlatıyor. Ekrem İmamoğlu’nun başdanışması Necati Özkan‘ın kaleme aldığı ve son yılların en sansasyonel seçim zaferi olan İstanbul seçimlerini konu alıyor. Seçim çalışmalarını, seçim gecesini, ilk seçimin iptal sürecini ve tekrar seçime hazırlanma aşamasını hiç bilinmeyen yönleri ile anlatmış. Kitap akıcı bir dil ile yazılmış ve aslında o dönemde haberlerde seri olarak takip ettiğimiz süreci, içinde yaşayan bir gözle aktarmış.

Haliyle kitabı okurken ‘He böyle olmuştu evet’ demek bu yüzdenmiş ifadesini çokca kez takınıyorsanız. Eğer o süreçte yapılan seçimi biraz bile olsa takip ettiyseniz. Neredeyse herkesin bir fikrinin olduğu Tüm Türkiye’de konuşulan bir seçim olması bakımından da kitabın konu aldığı şeylere hiç de uzak olmuyorsunuz. Hayal etmesi de zor olmuyor haliyle.

Muhalefetin Halkla İlişkiler hatalarını açıkca ortaya koyuyor

Ancak sadece seçimin iç dinamiklerini anlatırken, Türkiye’de muhalefetin uzun zamandır düştüğü kötü alışkanlıklarını açıkca ortaya koyuyor. Nerede yanlışlar yaptığını, halkla ilişkiler konusunda nasıl sınıfta kaldığını da tespitlerle sunuyor. Ekrem İmamoğlu’nun personası ile birlikte kampanyanın nasıl inşa edildiği ve zafere giden asıl dinamiklerin sırrını da okuyucuya aktarıyor.

Politik konular üzerine okumayı seven biri olarak Kahramanın Yolculuğu kitabını zevkle okudum. Aynı zamanda böyle bir seçim zaferinin hangi yollardan geçilerek kazanıldığını da daha iyi idrak etmiş bulundum. İmamoğlu’nun bir lider mi yoksa bir PR ürünü olarak mı ortaya çıktığı sorusu da kitabın açıkça cevap verdiği bir soru olduğunu da söyleyelim. Halen İmamoğlu’nun danışmanı olan ve ajansı ile çalışmalarını yürüten Necati Özkan’ın bazı tespitleri de göze alınması altı çizilmesi gereken detaylar olacak.

Neden Kahramanın yolculuğu?

Kitabın adının neden ‘Kahramanın Yolculuğu’ olduğu sorusuna kısaca cevap vererek incelememi tamamlamak istiyorum. Özetle, izlediğimiz her fenomen dizi ve filmde, okuduğumuz kitaplarda izini takip ettiğimiz kahramanların geçtiği evreleri çizelgelerle anlatarak, İmamoğlu’nun nasıl seçim kazanan bir kahramana dönüştüğü irdeleniyor bu kitapta. Her kahramanın geçtiği yollar, atlattığı tehlikeler, bozduğu oyunlar var. Bu kitabın kahramanı da demokrasi adına son yılların en önemli seçimini kazandı. Bu kitabı okurken o yolculuğa turistik bir gezi yapacaksınız…

Kiros Silindiri : Dünya’nın ilk anayasası

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.