Karyatid nedir? Mimarideki Yeri ve Hikayesi

Karyatid nedir? Mimarideki Yeri ve Hikayesi

Karyatid nedir? Sorusu merak ediliyor. Yunan ve Roma Mimarisinde Karyatid nerede görülebilir? Karyatid erkek, hikayesi, mimarlık nedir? Gibi sorularınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Karyatid ne demek?

Antik Kentleri gezerken bir çok bilmediğimiz daha önce görmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Elbette bu terimler bir zamanlar gezdiğimiz kentlerinin kalbinin attığı yerlerdi. Her yapının kendine özgü bir adı ve bir yapılış amacı vardı. Her ne kadar en popüler eserler tiyatrolar, stadyumlar olsa da bu gün hayatımızda bulunan birçok mimari eserin temeli antik dönemde atılmıştır. Bunlardan biri de aranan bir kelime olarak Karyatid. Antik kentlerde çok fazla rastlayamayacağınız bir mimari yapı olarak Karyatid nedir?

Karyatid nedir?

Karyatid, Antik Yunan mimarisinde sütunlar yerine kullanılan kadın heykeli işlemeli sütunlardır. Türkiye’deki antik kentlerde çok fazla görünmeyen bu tapı Atina Akropolis’inde bulunan Erektheion’dadır. Roma mimarisinde de yer yer görülen bu eserler, hem işlenmiş bir heykeli andırması hem de tapınakların taşıyıcı sütüunu görevini ifa etmesi nedeniyle hem kullanışlı hem de görsel manada güzel bir görüntü sunar. Bu sütunlara Karyatid adının verilmesi ise yapılan heykellerin Karyalı kızlara ithaf edilmesinden kaynaklanmaktadır. Karyatid, ‘Karyalı kız’ demektir. Bu sütunların erkek versiyonları da bulunmaktadır Erkek heykeli şeklinde olanlarına atlant denmektedir.

Karyatid hikayesi

Vitrivius ise karyatidin, Perslerin tarafını tuttukları için Yunanlılarca cezalandırılan Lakonia’daki Karialı kadınları betimlediğini düşünülmektedir.

Asklepion Nedir? Kent Yaşamındaki Önemi Neydi?

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.