Kayaköy Antik Kenti Tarihi | Nerede | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi

Kayaköy Antik Kenti nerede, hakkında bilgi, tarihi, nasıl gidilir, kent harita, nerededir, bulunan yapılar, hangi şehirde, ziyaret saatleri, giriş ücreti gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Kayaköy Antik Kenti Tarihi | Nerede | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi

Kayaköy Antik Kenti nerede, hakkında bilgi, tarihi, nasıl gidilir, kent harita, nerededir, bulunan yapılar, hangi şehirde, ziyaret saatleri, giriş ücreti gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Kayaköy Antik Kenti tarihi hakkında

Bir diğer ismi “Karmylassos” olarak adlandırılan Kayaköy Antik Kenti’nin, Rumlar zamanından kaldığı bilinmektedir. 1923 senesinde gerçekleşen savaşla birlikte Rumlar kentten ayrılınca, bu kentte Türkler yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Fakat Türkler kente ayak uydurmakta zorlanmış ve kent tamamen terk edilmiştir. Kayaköy’de, birbirinden güzel iki farklı yerleşim yeri bulunmaktadır. Bu yerleşim yerleri “Levissi” ve “Kayı Köyü” olarak bilinmektedir. 1957 yılında yaşanan deprem sonucu oldukça hırpalanmış olan kent, yine de önemini yitirmemiştir. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı olan Yunus Nadi Abalıoğlu’nun da burada doğmuş olması; kentin bir diğer önemli târihi yanı olarak söylenebilir, diyebiliriz. Kentin ismi Rumlar tarafından “Levissi” olarak adlandırılırken, Türkler tarafından “Taşlıköy” olarak adlandırılmaktaymış. 19. yüzyılın sonlarında Likya kalıntılarının üzerine yapılmış olan kent, M.Ö. 3000’lere dayanmaktadır. Likya uygarlığı ise Teke Yarımadası’nda bulunmaktadır. Kent sakinleri yaşamını tütüncülük, bağcılık, şarap üretimi, ticaret ve zanaat gibi geçim kaynakları ile sürdürmüşlerdir. Önceleri kent nüfusu yaklaşık olarak 2000’i göstermekteyken, 20. yüzyılda göç alması sonucu ile kent nüfusu artmaya başlamıştır.

Kayaköy Antik Kenti nerededir?

Kayaköy Antik Kenti, pek çok tarihi müzeleriyle kendini duyurmuş olan Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Kent, Muğla merkeze 147 km uzaklıkta olup Fethiye ilçesinin 8 km güneyinde bulunmaktadır.

Muğla, Fethiye

Kayaköy Antik Kenti’nde yer alan yapılar nelerdir?

Hırpalanması ve çoğu yapılarının yok edilmesi sebebiyle birçok kişi tarafından “hayalet kent” olarak bilinen bu kentte, tahrip edilmiş olsa da hâlâ görkemli yapılar bulunmaktadır. 350-400 konutu içinde bulunduran kent, aynı zamanda sayılarca şapel, bir okul binası, iki adet kilise, bir adet de gümrük binasına sahiptir. Yukarı Kilise (Taksiyarhis) kentin ortasında bir tepeye kurulmuş olurken, Aşağı Kilise (Panayia Pirgiotissa) ise kentin Batı sınırına kurulmuştur. “ Kızlar Okulu “ ve “ Erkekler Okulu “ olarak ayrılmış olan bir okul binası, söylenene göre Lövisidi kardeşler tarafından yapılmıştır. Kent, Batı Şapel’in yaklaşık olarak 100 metre batısında yer alan bir yel değirmenini ve Kaya Çukuru’nun güneybatısında Değirmentepe’nin başında yer alan bir yel değirmenini de bünyesinde barındırmaktadır. Ancak bu yel değirmenlerinden günümüze maalesef sadece birkaçı kalmayı başarabilmiştir.

Kayaköy Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Eğer Muğla merkez yolundan geliyorsanız öncelikle Fethiye ilçesine varmanız gerekir. Fethiye ilçesine vardıysanız veya Fethiye yolunda bulunuyorsanız, Ölüdeniz’e gittikten sonra Hisarönü merkezinden kendi aracınızla veya toplu taşıma aracı ile kente ulaşabilirsiniz.

Kayaköy Antik Kenti ziyaret saatleri nedir?

Cumartesi ve Pazar günleri ziyarete kapalı olan kentin yaz dönemi ziyaret saatleri 10:00-16:00 iken kış dönemi de aynı şekilde 10:00-16:00 olarak bilinmektedir. Giriş ücreti ise 12,5 TL’dir.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://muze.gov.tr/muze-detay?DistId=KYK&SectionId=KYK01

https://mugla.ktb.gov.tr/TR-177919/kayakoy.html

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kayaköy,_Fethiye

https://www.rotasenin.com/fethiye-kayakoy/

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.