Klazomenai Antik Kenti Tarihçesi | Nerede | Nasıl Gidilir? - Yorum Güncel

Klazomenai Antik Kenti Tarihçesi | Nerede | Nasıl Gidilir?

Klazomenai Antik Kenti hangi şehirdedir? nasıl gidilir? giriş ücreti ne kadar? Ziyaret saatleri kaç? zeytin işliği,hakkında bilgi, nekropolis gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

21.11.2019
Klazomenai Antik Kenti Tarihçesi | Nerede | Nasıl Gidilir?

Klazomenai Antik Kenti hangi şehirdedir? nasıl gidilir? giriş ücreti ne kadar? Ziyaret saatleri kaç? zeytin işliği,hakkında bilgi, nekropolis gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Klazomenai Antik Kenti hakkında bilgi

12 İon Kenti’nden birisidir. Tarihi milattan önce, 4000 yıllarına kadar dayanan kent, bugün İzmir’in Urla ilçesinde yer alır. Urla’nın Limantepe mevkiinde bulunan kent, tahmini olarak Demir çağı’ndan süregelen bir yerleşime sahiptir. Tarihinde Pers işgaline uğrayan kent Millattan önce 546 yılında 25 yıl boyunca terk edilmiş daha sonra yeniden yerleşim başlamıştır. Milattan önce 7. Yüzyılda kent dış tehditler nedeniyle surlarla çevrilmiştir.

Klazomenai kazısından görünüm

Küllerinden yeniden doğan şehir

Klazomenai Antik Kenti, tarihinde geometrik dönemden kültür barındırır. Bu kültür seramiğin figürlerle yeniden yorumlanması sürecinden sonra terk edilmiştir. Yine aynı dönemde kentin ticari olarak dış diyarlara açılıp ticaretini geliştirdiği yıllara denk gelmektedir. Millattan önce 546’da terk edilen kentin 525 yılında yeniden yapılamaya başlandığı tespit edilmiştir. Kentin kısa sürede zenginleşerek, geçici yapılar yerine daha kalıcı yapılar ile şehirlerini inşaa ettikleri görülmüştür. Arkeoloji çalışmalardan anlaşıldığına göre M.Ö 6.yüzyılın sonlarına doğru kentin endüstriyel anlamda ciddi yol kat ettiği özellikle zeytin üreticiliği ve zeytinyağı üretiminde çok ileri bir seviyeye geldiği ortaya çıkarılmıştır.

Klazomenai Antik Kenti’ndeki yapılar

Klazomeani Antik Kenti’nde bulunan yapılar da oldukça dikkat çekicidir Özellikle Ege kentlerinde rastlanan koridorlu evler, ekonomik ve siyasi gücü temsil eden saray kalıntıları gün yüzüne çıkarılmıştır. Ayrıca orta tunç çağına dayanan tek mekanlı oval evler, çok sayıda fırın ve ocak yerlerine dair buluntular elde edilmiştir. Kente dair günümüz için en önemli buluntu ise kuşkusuz M.Ö 6. Yüzyıla tarihlenen Zeytinyağı işliğinin bulunmasıdır. Ege’de yabani zeytinlerin ne zaman ıslah edildiği bilinmese de 2500 yıl önce zeytinyağı üretimi için böyle bir alet yapmış olan kent insanının bu üretim ile ekonomik açıdan zenginliğe kavuştuğu düşünülmektedir.

2600 yıllık zeytin işliği dikkat çeken buluntulardandır

Klazomenai Antik Kenti ve Zeytinyağı işliği

Klazomenai’de ortaya çıkarılanların önemli bir bölümü,  üretime yönelik parçalardır. Kayaya oyulmuş, farklı işlevlere sahip 15 çukur bulunan bir işlik bunun en önemli göstergesidir. Klazomenai’de kazısı tamamlanan zeytinyağı işliği dünyada bugün de kullanılan teknolojinin 2600 yıl önce ilk defa bu bölgede geliştirildiğini kanıtlamaktadır. Kentte 1. Evresinde üretim kentin ve yakın çevresinin gereksinimini karşılamaya yönelikti. 2. Evrede, ihracat önem kazanmış görünüyor. Kazılarda bulunan Klazomenai’a özgü kuşak bezemeli amphoralar zeytinyağı ve şarap depolanmasında ve taşınmasında kullanmıştı, bu da MÖ 6.yy’da kentin dış ticaretinin gelişmiş olduğunun kanıtı olarak kabul edilmektedir.

Klazomenai Antik Kenti nasıl gidilir?

Kent, İzmir ile Çeşmeleraltı karayolu üzerinde bulunur. Urla ilçesinden kente rahatça ulaşabilirsiniz.

Klazomenai Antik Kenti ziyaret saatleri kaçtır?

Kenti Yaz Dönemi 08:00 – 19:00, Kış Dönemi 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Klazomenai Antik Kenti giriş ücreti ne kadar?

Ücretsizdir.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.